19’a 19 savaş öyküleri: GO nedir, nasıl oynanır?

Zengin Uzak Doğu kültür mirasının nadide parçalarından birisi daha: Go! Savaşı bile sanat haline getiren bu kültür, muharebelerin provalarını da yüzyıllarca bir oyun tahtası üzerinde yapmış.

19.5.2017

Strateji oyunu dendiğinde aklımıza ilk olarak hep satranç gelir ama dahası var!  Go, oynanmaya başladığı günden bugüne kuralları neredeyse değişmeyen tek oyun!

Günümüzden 4 bin yıl kadar önce, bugünkü Çin sınırları içerisinde oynanmaya başlayan Go’nun kuralları aslında oldukça basit. Ancak, her hamle için düşünülebilecek hamle olasılıklarının fazlalığı, Go’yu satrançtan bile daha karmaşık kılıyor.
Bir efsaneye göre Go’yu bir Çin imparatoru, zekâ geriliği olan oğlunu eğitmek üzere tasarlamış. Go, milâttan önce 600’lü yıllarda, Çinli bir centilmenin sahip olması gereken dört uzmanlık dalından biri olarak kabul görmeye başlamış: Resim, şiir, müzik ve Go.

Taşların Meydan Muharebesi

Temel zıtlıkların karmaşık birlikteliği: Çizgi ve çember, siyah ve beyaz, taş ve ağaç... Yatay ve dikey 19 çizgi ile bölünmüş bir tabla, 180 beyaz ve 181 siyah taş. Hiçbir taşın diğerine göre bir üstünlüğü yok. Amaç, tabla üzerinde mümkün olduğu kadar fazla alanı kontrol altında bulundurmak. Go’nun keyifli dünyasına girebilmemiz için önce, son derece basit ve öğrenmesi kolay olan temel kuralları sıralayalım:
İki oyuncu (siyah ve beyaz), sırayla, tahtanın üzerine bir defada bir taş koyarak oynar.

Taşlar, yatay ve dikey çizgilerin kesişim noktalarına konur.
Tahtaya konulan taş hareket ettirilemez; sadece bazı durumlarda taş ortadan kaldırılabilir.

Kolay, değil mi? İşte bu yüzden Go için ‘öğrenmek yarım saat, uzmanlaşmak ise bir ömür gerektirir’ diyorlar! Go, sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, Uzakdoğu felsefesini de içinde taşıyor: Denge, tevazu, sabır ve saygı...

Go game nasıl oynanılır?

Taşları Esir Alın

Standart bir go oyunu 19’a 19 çizgilerle bölünmüş bir tabla üzerinde oynanır; ancak, yeni başlayanların 9’a 9 bir alanda çalışması, kuralları ve stratejileri özümsemesi açısından ‘şiddetle’ tavsiye edilir.

Uzak Doğu sporlarında nasıl ki sarı, kahverengi, siyah kuşaklar ve daha da üst seviyede ‘dan’lar varsa, Go oyuncuları arasında da böyle bir ‘ustalık’ rütbesi söz konusu. ‘Kyu’ olarak adlandırılan bu rütbe küçüldükçe ustalık da artar. Yani 10 Kyu, 20 Kyu’dan daha iyi bir oyuncudur.
Daha zayıf olan siyah taşları alır ve bu oyuncu oyuna başlar. Eğer siyah, yani ‘rütbesi düşük’ oyuncu ile rakibi arasında önemli derecede fark varsa, zayıf olan oyuncu oyuna birden fazla taş ile başlayabilir. Genellikle ilk hamleler, alanın köşelerini kontrol etmeye yöneliktir. İlerleyen safhalarda ise strateji savaşları iyice kızışır.

Öğrenmek için bol pratik şarttır!

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X