Anne elinin değdiği mutfak Dai Pera'da!

İstanbul’un gizli saklı restoranı Dai Pera'nın mutfağında lezzetli mezeler ve keyifli yemekler tadarak keyifli bir gün geçirin.

2.1.2016

Uzun yıllardır Taksim, Yeni Çarşı Caddesi’nde hizmet veren Dai Pera, konuklarına ev rahatlığında lezzet deneyimi sunuyor. İstanbul’un eski restaurantlarından olan Dai Pera, kalabalığı ile ünlü Taksim’de gizli kalabilmeyi başarmış nadir mekânlardan… Her gün birden fazla kez önünden geçtiğiniz bu restaurantı fark etmeniz biraz zor olsa da tanıştığınızda bağımlısı oluyorsunuz.

Galatasaray Lisesi’nin yanında yer alan dik yokuşta 45’liğin biraz aşağısında yer alan Dai Pera restaurant tam bir İstanbullu…

İstanbullu dememizin nedeni; bu şehirde yaşan farklı kültürlerin mutfağına yer vermesi. Rum, Yunan, Ermeni, Arnavut gibi pek çok yörenin vazgeçilmez tatlarına mutfaklarında yer veren Dai Pera’nın sahibi eski ve yeniyi günümüzle sentezleyerek sunmayı seven bir yemek tutkunu. Yaşamı boyunca kendi restaurantını açma hayali ile başlayan yolculuğu Dai Pera ile mutlu sona ulaşmış.

Arzu Hanım, restaurantın dekorasyonunu tasarlarken tozlu sadıklardan çıkardığı vintage tabaklar, masa örtüleri ve anne kokusunu serpiştirmiş. Dai Pera’nın içerisine girdiğiniz anda önce, yabancısı olmadığınız bir yere geldiğiniz hissiyatını sizlere veriyor. Masaya oturduğunuzda ise anne - annane evinde olduğunuzu… Bu kadar duygular ve anılarla yemek yemenin keyfide bir başka güzel oluyor.

Yemeği yerken Dai Pera’dan öğrendiğimiz bir şey var ki… İnsanların buraya neden müdavim olduğunu kanıtlıyor. Yemek yemek tek bir duyu ile değil, tüm duyularla yapılması gereken bir eylem.  

“Tek başına lezzetli bir yemek sadece sizin karnınızı doyurur. Ama lezzete koku, görüntü ve hatıralar gibi duygular kattığınızda bu yemek yemekten çok ötesine geçer.” Diyor işletmecisi Dilek Hanım.

İstanbul'un zengin yemek kültürü: Dai Pera!

Biz de buranın atmosferine kaptırınca anlıyoruz. Mutfaklarına İstanbul Mutfağı tanımını yapıyorlar. Çünkü İstanbul’da yaşan herkesin bildiği lezzetleri sunmayı seviyorlar. Kebap, döner ve baharattan sıkılanlar için birazda keyifle yemek yemeği sevenler için yaratıkları özel menülerinde yok yok. Seçim yaparken kafanız karışıyor. Mezeler ile başlayıp ara sıcağa geçtiğiniz anda karnınızı doyurmuş oluyorsunuz.

Buranın en meşhur lezzetlerini sorduğumuzda müdavimi olan müşterilerinin sürekli gelip yedikleri yemekleri sayıyor Dilek Hanım bizlere. Arnavut usulü biberli çökelek, bademli kabak, etli pazı sarma, buyurdi, pırasa köftesi, kadayıflı karides, muska böreği, dai bonfile, nohutlu işkembe burada en çok tercih edilen lezzetler.  

Menülerinde yemekleri kadar ilgi çekici bir detayda içki menüleri buradaki şaraplar hepsi yerli üreticilerden geliyor. Özel olarak aklımızın bir köşesine not ettiğimiz ise Bozcaada şarapları. Şarapları kadar başarılı kokteyllerde sunuyorlar. Yemek öncesi ve ya iş çıkışı rahatlamak için uğrayabileceğiniz kokteyl mekanlardan biri Dai Pera. 


Ulaşım

Adres: Yeni Çarşı Caddesi No. 54 Galatasaray, Beyoğlu

Telefon: +90 (212) 252 80 99

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X