Arter karma sergi Spaceliner ile sanatseverlerle buluşuyor

17 sanatçıyı misafir ederek yeni sergisi "Spaceliner"ı açmaya hazırlanan Galeri Arter, bu sergi ile çağdaş desen üretiminin içerdiği biçimsel çeşitliliği sergilemeyi amaçlıyor.

2.4.2015

1960’lı yıllarda desen kavramının başka sanatsal üretim alanlarına ve mecralara yayılmasıyla beraber, desenle yerleştirme, heykel, video, film, fotoğraf ve çevre sanatı arasında da daha geniş kapsamlı diyaloglar kuruldu. “Spaceliner”, hem desenin epistemolojik niteliklerini hem de başka mecralardaki yorumlanma biçimlerini araştırmayı hedefliyor.

“Spaceliner”daki bütün işler temelinde desenin yer aldığı bir düşünme biçiminden besleniyorlar. Bu yaklaşım, ortaya çıkan sanatsal üretimi diğer mekânsal yerleştirmelerden farklı kılıyor. Bu fark malzeme seçimi ve kullanımında gözlemlenebildiği gibi, özellikle işlerin grafik yoğunluğunda ve çizgilerin mekâna yerleştirilişinde ortaya çıkıyor. “Spaceliner”da yer alan işlerin harekete dayalı yönleri onları kavrayışımızda merkezi bir öneme sahiptir. Hareket unsuru, imgenin mekânsal varlığı ve bizlerin uzam içindeki gerçek deneyimi arasındaki gerilime ilişkin bir söylem oluşmasına imkan verir.

Küratörlüğünü Barbara Heinrich’in üstlendiği “Spaceliner”, çizgi ve desenin yüzeyden özgürleşip mekansallaşmasına ilişkin  farklı yöntem ve yaklaşımları örneklendiren bir sergi olacak. Bu sergi kapsamında toplam 17 sanatçının işleri sergide yer alacak. Bunlar; Peter Anders, Sandra Boeschenstein, Pip Culbert, İnci Eviner, Monika Grzymala, Nic Hess, Gözde İlkin, Harry Kramer, Pauline Kraneis, Hans Peter Kuhn, Zilla Leutenegger, Pia Linz, Christiane Löhr, Ulrike Mohr, Jong Oh, Nadja Schöllhammer ve Heike Weber. 

Sergi, 15 Mayıs–2 Ağustos tarihleri arasında gezilebilir.


Ulaşım

Adres: Adres: Arter, İstiklal Caddesi, No:211 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 243 37 67

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X