Arthur Miller’in “Cadı Kazanı” Tatavla Sahne'de tekrar kaynıyor

Aralık ayında perdelerini açan ve prömiyerinden itibaren tüm oyunlarını kapalı gişe oynayan “Cadı Kazanı”; 2015’te de sahnelenmeye devam ediyor!

2.5.2015

Tiyatro Tatavla’nın sahneye koyduğu “Cadı Kazanı”; yılın ilk oyununu gerçeklşetirerek açılışını yaptı. İstanbullu tiyatroseverlerin en son 45 sene önce Cüneyt Gökçer rejiisiyle izlediği Cadı Kazanı, şimdi Tiyatro Tatavla’nın kendi sahnesi Tatavla Sahne’nin ilk yeni oyunu olarak seyirciyle buluşuyor.

Arthur Miller’in politik niteliğiyle bugün de geçerliliğini sürdüren oyunu “Cadı Kazanı”; dönemin politikasını usta bir gözle eleştirirken, toplum değerlerini ve ahlak anlayışını da tartışmaya açıyor. Geçtiğimiz yüzyılın en önemli Amerikalı dram yazarlarından biri olarak kabul edilen Miller’ın toplumsal eleştirileri, Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi’nin dikkatini çekmişti. Arthur Miller, 1952’de kaleme aldığı “Cadı Kazanı” oyununda, bu komitenin başkanı Joseph R. McCarthy’yi eleştirmişti. 1950 McCarthy dönemini, Salem’de cadı olmakla ve şeytanla işbirliği yapmakla suçlanan insanların idam edilmeleriyle anlatan Miller; aynı komite tarafından, pek çok sanatçıyla birlikte hapis cezasına mahkum edilmişti. McCarthy Amerikası’ndaki komünist avını, 16. yüzyıldaki cadı avına benzeten “Cadı Kazanı” oyunu; pek çok kez sorgulanırken, birkaç kez de sinemaya uyarlandı.

tatavla sahne

“Cadı Kazanı”nın yönetmenliğini, Tiyatro Tatavla ve Tatavla SAHNE’nin kurucusu, ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam üstleniyor. Usta oyuncularla genç oyuncuları aynı sahnede buluşturan “Cadı Kazanı”; 15 kişilik kadrosuyla gerçek bir tiyatro şöleni sunuyor. Oyunda, Aysan Sümercan ve Ersan Uysal gibi deneyimli isimlere Erhan Tuna, İrem Erkaya, Ömer Akgüllü, Kaan Songün, Tuba Zehra Sağlam, Yasemin Yeşilgöz, Hürol Balakoğlu, Şebnem Usanmaz, Erhan Özkoç, Gülnara Golovina, Hande Elaman, Yeşim Gül ve Elif Öztürk eşlik ediyor.

İstanbullu tiyatroseverlerin en son 45 sene önce, Cüneyt Gökçer rejiisiyle izlediği “Cadı Kazanı”; Tatavla SAHNE’nin ilk, Tiyatro Tatavla’nın ise üçüncü oyunu olarak yeniden sahneleniyor.


MAY

16

2015

Cadı Kazanı Oyunu

Mekan :

BİLET FİYATI :
 

Ulaşım

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


X