Barış Manço’nun Asla Unutulmayacağının Kanıtı 12 Şarkı

Benzersiz kişiliği, duruşu ve müziğiyle kalplerimizde asla kaybolmayacak bir yeri bulunan Barış Manço’yu kaybedişimizin yıl dönümünde onu unutulmayan şarkılarıyla anmak istedik.

30.1.2017

İyi ki Türkçe biliyorum da bu şarkıları dinliyorum dedirten sanatçılardan Barış Manço, 18 yıl önce bugün şarkılarını ve hatıralarını bize bırakarak aramızdan ayrıldı. Her ne kadar kendisi “Bir gün ölürsem, beni öldüğüm günle değil doğduğum günle anın.” demiş olsa da Barış Manço’yu bugün anmamak ne mümkün!

Sanatıyla olduğu kadar kişiliği ve duruşuyla da hatıralara kazınan çocukların Barış Abi’si, çeşitli ülkelerin ama özellikle Japonya’nın sevgilisi, 7’den 77’ye tüm dünyanın sevgiyle andığı Barış Manço’yu sevgiyle anmak için en özel şarkılarını burada topladık:

Sarı Çizmeli Mehmet Ağa

Yaz dostum, boşa geçmiş ömre yaşam denir mi?

Barış Manço’nun büyük bir ozan olduğunun ispatıdır bu şarkı. Baştan sona hayat dersiyle dolu, tam anlamıyla hissedebilmek için defalarca dinlenmesi gereken bu şarkıyı, Barış Manço’nun jest ve mimikleriyle daha da anlamlı kılan bu videodan izlemelisiniz:

Anlıyorsun değil mi?

Barış Manço’nun aşk acısı için yaptığı şarkı bile sevimli mi sevimli, hani Türk filmi gibi, insanın içine sıcak hisler dolduran cinsten. Defalarca cover versiyonları yapıldı ama orijinalinin naifliği başka:

Dağlar Dağlar

O muhteşem soloyu hatırlıyorsunuz değil mi? Barış Manço’nun bir konser dönüşü yolda yazdığı şarkı her dinlediğinde insanı etkiler:

Nick the Chopper

Barış Manço’nun en çok bilinen İngilizce şarkısıdır. Tüm ağaçları kesmek isteyen Nick ve ondan nefret eden, onu öldürmeyi planlayan ağaçları anlatır. Meraklısı için aslında 3 versiyonu bulunduğunu da söyleyelim. Biri burada:

Alla Beni Pulla Beni

Deniz Tüney’in yumuşacık sesiyle içimize işleyen, ama alttan alta “aşk”ı derinden inceleyen şarkıdır. İki aşığın diyalogu aslında iki cinsiyetin ilişkiye nasıl baktığını gösterir.

Kazma

Hayat dersi verirken lafı da gediğine sokmak tam da Barış Manço’ya göre! Hayat zor, mevzu çok ama asıl konu çok basit:

İşte Hendek İşte Deve

Yine eğlenerek mi dinlesek, durup düşünsek de hayat dersi mi çıkarsak diye insanı kararsız bırakan bir şarkı. Unutmamak gerek ki Barış derse mutlaka bir şey demek ister, boş konuşmaz. Birçok cover ile çeşitlenmiş olsa da Moğollar ile yapılan orijinal Barış Manço kaydını mutlaka dinleyiniz, klibi izlemek isterseniz de buradan buyrun:

Domates Biber Patlıcan

Meşhur Japonya konserinde tüm salonun "tomato nima nassu nassu" diyerek eşlik ettiği şarkı, dünyaca ünlü demeye gerek yok. Fazladan bir şey söylemeyelim, sadece dinleyelim:

Eşek

Ne güzel insansın sen Barış Manço!

Gamzedeyim Deva Bulmam

Tatyos Efendi’nin uşşak makamındaki nağmesini kimler söyledi, Barış Manço gibi söyleyemedi. Kimi rakı sofralarında halen Müzeyyen Senar’dan daha iyi okuduğu söylenir.

Dönence

Türk Rock tarihinin önemli şarkılarından olduğunu herkes kabul edecektir. Ders diye okutulması gerekir.

Olmazsa Olmazdı: A.Y.I.

Ne mutlu çocukluğunda bu şarkıda doyasıya eğlenmiş olanlara!

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X