Berlin'den sonra İstanbul'da: Xero Abbas

Etnik müziğinin başarılı ismi Xero Abbas, yeni çıkardığı 6. stüdyo albümünün sevilen şarkılarıyla 3 Haziran'da Jolly Joker İstanbul'da hayranlarıyla buluşuyor!

2.6.2014

Berlin ve İstanbul'da prodüksiyon çalışmalarını sürdüren Pel Records, Kürt sanatçı Xero Abbas'ın 6. stüdyo albümünü Nisan ayında müzikseverlerle buluşturdu. Xero Abbas, "Tu" (Sen) adlı son albümünde Zazaca'nın en sevilen şarkılarından biri olan Duzgin Baba başta olmak üzere birçok yeni şarkıyı hem geleneksel, hem de modern batı tarzında yorumluyor. 

Türkiye'de ve yurt dışında geniş bir hayran kitlesine sahip olan Xero Abbas, uzun yıllardır Kürt müziğinin en yenilikçi müzisyenlerinden biri olarak kabul görüyor. Son albümünde yer alan şarkılarıyla birlikte en sevilen eski şarkılarını güçlü sesi ve yorumuyla dinleyicilerine sunan Xero Abbas, Kürt müziginde eski ile yeni arasındaki en güçlü köprüyü oluşturuyor.

Kendisi de Rojava kürtlerinden olan sanatçı Xero Abbas, Rojava'daki Kürtlerin yaşadığı acıların yanı sıra, umutlarını ve ülkelerine olan hayranlıklarının da dile getirildiği, kız kardeşi Zine Abbas'a ait "Rojava" adlı şiire müzik yaparak bestecilik gücünü de ortaya koyuyor. "Qendil" şarkısında ise sanatçı arkadaşı Beser Şahin'le Kurmanci / Zazaki / Sorani lehçelerinde düet yapıyor. "Kine Em" başta olmak üzere onlarca tanınan şarkı sözlerinin sahibi ünlü Kürt şairi Cigerxwin'in "Xeyidiye“, “Cana Min“ ve "Dilberê“ şiirlerinin yanı sıra, Ciwan Shexo, Cigerxwin Temo, Miço Kendeş ve Mudi Strançêk'e ait şiirlerle birlikte,“Tu“ albümü tam bir söz ve beste zenginliğini ifade ediyor.

Albümün müzik prodüktörü olan Hakan Akay, aynı zamanda sanatçının en çok sevilen ikinci albümü "Westiya Bu" albümünün de hem müzik prodüktörlügünü hem de tonmaysterliğini yaptı. Albümdeki Tu, Dilberê ve Asude adlı şarkılarin bestelerine de ortak  olan Hakan Akay, aranjelere bas gitarcı arkadaşı Philipp Bardenberg'i de katarak oldukça renkli bir albüm oluşturdu. Albümde İstanbul Strings Orkestrası, Ömer Aslan, Hasan Gözetlik, Ertan Tekin gibi İstanbul müzik camiasının tanınan sanatçılarının yanı sıra, Köln caz ve rock sahnelerinin tanınmış isimlerinden Clemens T.Orth, Klaus Bittner, Philipp Bardenberg, Roland Büttgen, ve Florian Bungardt'ta yer alıyor.

Bilet için Blietix'i ziyaret ediniz.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X