Bowling Oyunu ile at ve devir!

Üzerinde üç delik olan bir ‘ağır’ top, ince uzun bir yol ve on labut! İşte yeni eğlence ekibiniz... Sizi, bowlinge davet ediyoruz!

25.4.2014

Bowling, bir top ile uzaktaki nesneleri devirebilme oyunu olarak temele indirgendiğinde, kökeni milattan önce 3200’lü yıllara kadar giden, çok ama çok eski bir oyun. Popülerliği ise tartışılmaz. Şöyle ki; 1366 yılında, İngiltere Kralı III. Edward bu oyunu yasaklamış. Nedeni ise askerlerinin eğitimlerine bowling yüzünden konsantre olamamalarıymış!

Modern bowling’in oluşması ise yüzyılın başlarına, çağdaş hammaddelerin ve yeni teknolojilerin gelişmesinin başlangıcına denk geliyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk resmi bowling kurumunun kuruluşu ise 9 Eylül 1895 tarihine uzanıyor...

Bugün bowling, dünyanın dört bir yanında sevilen, profesyonel bir dal olarak yarışmaları, turnuvaları düzenlenen bir spor dalı. Profesyonel oyuncular dışında, ‘sıradan halk’ tarafından da büyük ilgi görmesinin nedeni ise, bowlingin kentin ta içine, bir sinema salonu kadar yaygın salonlar sayesinde girmesi ve herkesin ‘eğlenerek’ oynayabilmesi hiç kuşkusuz...

Yapamam demeyin!

“Haydi gel bowling oynayalım” gibi bir daveti aldığınız zaman, eğer daha önce hiç denemediyseniz, vereceğiniz yanıt muhtemelen “Ben beceremem, boşver!” benzeri bir şey olacaktır. Biz de diyoruz ki, korkmayın; kimseye rezil olmazsınız, bu bir... Biraz ön bilgi ve bir iki denemeyle sizi davet edeni bile yenebilir hale gelebilirsiniz, bu da iki! Biraz güven ve biraz da yetenek...

Önce kurallar...

Tüm amacınız, elinizdeki topu, ‘lane’ adı verilen koridordan düzgün bir şekilde yuvarlayarak üçgen biçiminde bir alana dizilmiş on labutun onunu da devirmek. Eğer ilk atışınızda hepsini devirirseniz, buna ‘strike’ denir. Eğer ilk atışınız sonrasında hâlâ labut ya da labutlar kaldıysa, bir şansınız daha var. İşte bu ikinci şansınızda labutların geri kalanını da devirmeyi başarırsanız buna da ‘spare’ adı verilir. Oyun, toplam on atıştan oluşur. Strike ve spare adediniz ne kadar fazla olursa, hiç kuşkusuz oyun sonunda elde edeceğiniz skor da o denli yüksek olacaktır. Bir bowling oyununda alınabilecek en yüksek skor ise 300’dür; ve bu skoru sağlayacak oyuna da bowling literatüründe ‘Perfect Game – Mükemmel Oyun’ denir... Bir oyuncununu 300 skor yapabilmesi için on atışın onunda da strike yapması gerekir!

Strike sonrasındaki atışınızda elde ettiğiniz puan, -ilk atışta hepsini devirmeniz de önemli değil- strike ile kazandığınız +10 bonus’la birleşir. Spare sonrasında ise, sadece ilk denemenizdeki puanınız spare bonusuna eklenir.

Puanlandırma sistemi ile kafanız karışmasın ve lütfen kendinizi etrafınızdakilerle kıyaslamayın. Biz size söyleyelim: 75 ile 100 arasında skorlar ede edebiliyorsanız, kimseye rezil olmazsınız. 100’ü geçebiliyorsanız, her ne kadar iyi sayılmasanız da arkadaşlarıza ‘iyi bowling oynarım’ diyebilirsiniz. Zira emin olun, bir kayaya çarpmadıkça arkadaş çevrenizle mücadele edebilecek kıvamdasınız demektir. Yok, eğer mütemadiyen 150 ve üstünde skor elde ediyorsanız, hiç ama hiç fena sayılmazsınız. İşiniz 200 ve üstünde ise acele biçimde federasyona başvurun! Türk bowlinginin size ihtiyacı var!

Bu arada, 50 sizin için üst sınırsa eğer, susun ve kimseye kafa tutmayın sakın!

Topunuzu seçin!

Bowling oynamayı becerebilmeniz için önce kendinize uygun bir top seçmelisiniz. Bowling sporunda çok çeşitli özellik ve ağırlıklarda toplar bulunur. Kimi daha ağır, kimi daha hafif, kimi küçük kimi büyük delikli, kimi falso vermeye kimi düz atmaya müsait çeşitli toplar bulunur. Top seçimi o denli önemlidir ki, bowling fanatikleri ve profesyonel sporcular sürekli olarak kendi toplarını kullanır ve yanlarında taşırlar.

Doğal olarak siz, oynayacağınız salondaki toplara mahkumsunuz! Seçimi şöyle yapın: Parmaklarınızın rahatça oturabildiği ve zorlanmadan kavrayabileceğiniz bir topu seçin. Şimdi labutlara saldırı zamanı!

Yeter ki devirin!

Hangi salon olursa olsun, mutlaka salonun bir yerinde, topu nasıl atmanız gerektiğine dair bir diyagrama rastlarsınız. Unutmayın ki bu diyagrama bakarak tekniği kapan ve bu ‘mükemmel’ teknikle atış yapan insan sayısı bir elin parmakları kadardır. Yine de deneyin isterseniz; ama öncelikle şunu yapın: Kolunuzu kasmayın ve serbest bırakın. Kolunuz, lane’e paralel bir salınım içerisinde olsun. Doğrudan labutlara bakarak atış yapmayın.

Şimdi biz burada ne kadar detaylı anlatırsak anlatalım, hiçbir şey sizin kendinizi tecrübe etmenizden daha faydalı olamaz. Rahat olun ve bowlingi sadece ve sadece keyifli dakikalar geçirmek için oynayın!

İstanbul'da Bowling salonları nerede?

Artık İstanbul’da, size yakın bir bowling salonu bulmanız çok kolay. Tabii bir bowling salonunun size yakın olması dışında sahip olması gereken özellikler de var:

1- Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir salon olması
2- Sizi bowlingten soğutacak kötülükte olmaması
3- Eğer bu oyunda biraz olsun iyiyseniz, düzgün lane’lere ve toplara sahip olması...

Büyük bir bowling salonu atmosferi için Korukent’teki salon hâlâ çoğu bowlingseverin vazgeçilmezi. Daha küçük ama rahat ve sıcak bir atmosfer için size Emek Sokak’taki Bab Bowling’i öneririz. Tüm bu kıdemli mekânların yanında, büyük alışveriş merkezleri bünyesinde kurulan salonları da denemenizi öneririz...

İyi eğlenceler...

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X