Cihangir’de bir tur atalım mı?

Taksim’in sakin ama bir o kadar popüler semti Cihangir, sessizce kendini duyuruyor. Karaköy’ün hızlı yükselişinden sonra biraz pabucu dama atılsa da yine bizim göz bebeği semtimiz.

03.12.2015

Taksim'in İstiklal Caddesi’ne vermeden kendinizi... Hemen soldan Sıraselviler’den aşağı yürüdüğünüzde Cihangir’de bulursunuz, kendinizi. Eski ve yeni mekanları, tarihi kokosunu alabildiğiniz Cihangir'de, her damak tadına göre lezzetli mekânlar bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra biraz daha aşağıya doğru yürüdüğünüzde yoga, galeri gibi etkinliklerin yapıldığı pek çok mekânı göreceksiniz. Pürtelaş, Fındıklı buralarının en popüler semtleri…

Biz bir mekân seçmeden ara sokaklarında kaybola kaybola, birbirinden güzel binalara hayranlıkla bakarak ve bol bol fotoğraf çekerek Cihangir'i keşfe çıkıyoruz. Buralar kendini sessiz gibi gösterse de İstanbul ışıklarını söndürdüğünde hareketleniyor. Kutu gibi mekânların önleri insanlarla dolup taşıyor. Sokaklara birde eğlence ve müzik eklenince, hafta sonu ya da iş çıkışları keyfe dönüşüyor.

Cihangir’in kahvaltı mekânları

Cihangir, kahvaltı konusunda oldukça zengin mekânlarla dolu... Bir yerde yöresel kahvaltı yiyebilirken bir yerde de tam organik kahvaltı deneyebiliyorsunuz. Burada bizim favori mekanlarımız soracak olursanız. Datlı Maya ve 5.KAT'ı çok sevdik. Küçük ama sevimli Datlı Maya'nın çay semaverinde çay keyfi yapmak bizim için oldukça keyif verici bir deneyim oldu ve 5.KAT'ın lezzetli brunchı yanında İstanbul manzarası...


Cihangir’in kahve durakları

Güzelce karnımızı doyurduktan sonra bir kahve molası için rotanızı değiştirmek istedik ve buralara kadar gelmişiz, üçüncü nesil kahve içmeden eve dönmeyelim diyerek kahve avına çıktık.

Burada kesinlikle tatmanızı tavsiye edebileceğim üç mekân var. Biri Geyik Coffee and Cocktail Bar diğeri de Kronotrop, Manuel Deli & Coffee. Türk kahvesi sevenler içinde önerimiz Cihangir Kahvesi


Cihangir’in her saatine uygun mekânları

Her saat oturup keyifle yemek yiyip üstüne lezzetli bir şeyler içmek istiyorsanız birçok alternatif mekâna Cihangir'de oturabilirsiniz. Bunlardan bizim favorimiz White Mill’in ormanı andıran arka bahçesi, kapısından girdiğinizde İstanbul’un harika manzarasıyla karşılaşacağınız My House, Cihangir'in Hayvar Sokağı'ndan gelen mis gibi pizza kokusunu takip ederseniz Miss Pizza'da keyifle günün tadını çıkarabilirsiniz.

Bu mekanlarının dışında yine Cihangir'in gözdesi Cihangir Social var. Farklı mimarisi, şık dekorasyonu, insanın içini ferahlatan bahçesi, zengin menüsü, iddialı şarap kavı ve kokteylleriyle, Cihangir’in sembolü...


Cihangir’in tatlı mı tatlı mekanları

İş çıkışı biraz rahatlamak ve mutlu olmak için, bizim önerimiz bir tatlı molası ve kokteyl keyfi.

Lezzetli pastaları ile ünlü Savoy Pastanesi’ne gidip muhakak bir milföy pasta yemelisiniz. Ya da ara sokaklarda yürüyüş yaparak Yaşar Usta’nın doğal sorbe dondurmasını tatmalısınız. Tamamen doğal meyvelerden yapılıyor. Cihangir’de sağlıklı atıştırmalıklar yemek isteyenlerdenseniz yolunuz Cafe Firuz’dan geçsin, deriz. Zengin kahvaltı menüsü ve tahinli suflesi buranın mutlaka tadına bakılması gereken lezzetler arasında yer alıyor. Ardından da gevşeyip rahatlamak için Smyrna Cafe ve Geyik Coffee& Coctail Bar’da kokteyl içebilirsiniz. 

Daha çılgın bir gece yaşamak istiyorsanız da Kiki tam size göre... Saat gece yarısını vurduğunda Kiki'de masalar kalkar eğlnece başlar. Dj performanslarıyla renklenen gecelerini kaçırmayın.


Yazar: Zeynep Ceylan

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?