Dee Dee Bridgewater İstanbul'da

70. yılını kutlayan Yapı Kredi ana sponsorluğundaki "Good Music In Town Konserleri" kapsamında "En İyi Caz Vokal Albüm" dalında 2011 Grammy ödülünü alan Dee Dee Bridgewater, 11 Nisan’da İstanbul'da sevenleriyle buluşuyor.

3.3.2015

24.Akbank Caz Festivali kapsamında geçtiğimiz ay kızı China Moses'un istanbul konseri sonrası şimdi başarılı sanatçı annesi Dee Dee Bridgewater İstanbul'a geliyor. 

Henüz 16 yaşındayken müzik kariyerine atılan başarılı sanatçı ilk çıktığı yıllarda pop müzik türüne yoğunlaşmıştır. Yaşı yüzünden uzun bir bekleme süresi yaşamak zorunda kalan Dee Dee Bridgewater bu 2 yıllık dönemde caz müzikle tanışarak kendini bu müzik türüne adar. 18 yaşında Michigan State Üniversitesi'ne kaydolmuş ve saksafon sanatçısı Andy Courtridge'in grubuna katılmıştır. Bir süre burada kaldıktan sonra Illions Üniversitesi'ne geçmiş ve üniversitenin caz orkestrasının şefi olan John Garvey'in dikkatini çekmiştir. 1970'de Cecil Bridgewater ile tanışmış ve aynı yıl içinde evlenip New York'a yerleşmiştir.

Grammy ödüllü sanatçı Dee Dee Bridgewater 

Dizzy Gillespie, Sonny Rollins, Dexter Gordon ve Max Roach gibi sanatçılar ile çalışma şansını yakalayan ve 1974'te The Wiz Müzikali'ndeki rolüyle Tony Ödülü'nü kazanan Amerikalı caz sanatçısı Dee Dee Birdgewater, 1997 yılında Ella Fitzgerald adlı albümü ile 2 Grammy Ödülü birden kazandı.

"Dear Ella" albümü ile 1997 yılında Grammy ödüllerine damgasını vuran sanatçı, "En İyi Caz Vokal Albümü" ve "En İyi Vokal Aranjmanı" ödüllerinin sahibi oldu. Bridgewater, 2011 yılında ise "Eleanora Fagan" albümü ile ikinci defa Grammy ödüllerinde "En İyi Caz Vokal Albümü" kazanarak başarılarına bir yenisini ekledi. 

İstanbul'da ki ilk konserini 2002 yılında veren cazın önemli ismi çok genç yaşta caz müziği ile tanıştı. Bridgewater; bir yandan caz geleneğine sahip çıkarken, diğer yandan caz müziği geniş kitlelerle ve gençlerle buluşturup cazı sevdirdi.

Caz klasiklerini, alışılmış standartların dışında, kendine özgü yorumuyla seslendirerek günümüzün en üst düzey caz vokalistleri arasında yer alan Dee Dee Bridgewater, şarkılarını 11 Nisan'da saat 21:00'de Volkswagen Arena'da İstanbullu caz tutkunlarıyla paylaşacak.


NİS

11

2015

Dee Dee Bridgewater Konseri

Mekan:
Saat :

BİLET FİYATI : 

Ulaşım

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X