Eminönü'nden Taksim'e bir günde neler yapılır?

Mesafesi çok gibi görünse de aslında yürüdüğünüzde Taksim’e nasıl vardığınızı anlamıyorsunuz. İstanbul’un en hareketli semtleri Eminönü, Karaköy ve Taksim’i gelin birlikte keşfedelim.

11.9.2014

Bugün İstanbul’un en güzel semtlerinde gezme fikriyle sizleri yollara düşürüyorum. Rotamızda Eminönü, Karaköy ve Taksim var!

İstanbul’u Boğaz’da izleyin.

İstanbul’un en güzel semti Eminönü’nde sabahın erken saatinde yolculuğumuza başlayalım. Önce, Boğaz Turu yapalım. İstanbul'da kahvaltı için çıtır çıtır sokak simidinizin yanına demlenmiş bir çay ile İstanbul’un tarihi güzellikleri Galata Kulesi, Galata Köprüsü ve Haliç’e karşı mis gibi deniz kokusuyla kahvaltınızı edin. Turunuzu tamamladıktan sonra Eminönü meydanında turlayarak Kapalı Çarşı’yı keşfe çıkın. Baharat kokularını izleyerek çarşıda kaybolmanız en güzeli olur. İçinde yer alan o kadar değişik dükkan ve esnaf grubu var ki onları keşfetmenizi tavsiye ederim.

Mesela, Kapalı Çarşı’da gramofon tamircisi olduğunu biliyor muydunuz?

Kapalı Çarşı’nın daracık sokaklarından birinde yer alan Gramofon Baba’nın sahibi gramofon ustası Mehmet Bey'le tanışarak eski gramofonları inceleyin. Herkese dinleti pek yapan biri olmasa da iyi bir günündeyseniz size de Zeki Müren plaklarından eşsiz bir parça belki çalabilir.

kapsli-carsi

Kapalı Çarşı’ya tabi birkaç saat yetmez ama en azından her kapısından girip çıkacak kadar gezip baharat satın alabilirsiniz. Kapalı çarşı gezisi karnınızı acıktırdıysa tavsiyem Kapalı Çarşı içinde yer alan İstanbul’un en iyi lokantalarından biri olan Micheal yıldızlı Can Oba’nın restoranında yemek yiyin. Vedat Milör’ün lezzetine tam puan verdiği Can Oba Restoran'ın da her menü özenle hazırlanıyor.

Can Oba’da yediğiniz yemekleri sindirmenin en güzel yolu Galata Köprüsü'nden geçerek Karaköy'ü yürümek. Renkli balık oltalarıyla süslü Galata Köprüsünde manzara fotoğrafı çekmeyi ihmal etmeyin. E birde turşu yemeden gitmeyin!

galata-istanbul

Sanatın ve lezzetin bir arada olduğu semt Karaköy

Manzaranın tadını çıkardıktan sonra otantik ruhlu Karaköy’ün sokaklarında gezmek hoşunuzu gidecek. Popülerliği giderek artan semtlerden olan Karaköy’de şık restoranlardan, vintage dükkanlara pek çok durak var. Özellikle lezzetli yemekler yemek istiyorsanız burada yer alan Fransız Pasajı etrafına konumlanan restoranlara uğrayabilirsiniz. Karaköy sadece lezzet konusunda iddialı değil aynı zamanda sanat galerileriyle de gezilecek İstanbul destinasyonlarından biri... Özellikle; İstanbul Modern’e bugün için uğrayıp gezmenizi isterim. Her ay güncel sergilerle yenilenen İstanbul Modern’de istanbul’u seyretmekte oldukça keyili.

/kamondo-merdivenleri-karakoy

Galata’dan İstanbul’u seyretmek

Sanat galerisi olarak sadece Modern yok. Depo Galeri, Eski Un fabrikasına kurulan Mana, Elipsis ve pek çok ara sokakta küçük sanat galerilerini Karaköy sokaklarında keşfedebilirsiniz. Karaköy’den Taksim çıkmak ise oldukça kolay tek zorluğu çıkılacak yokuş. Tophane’nin karşısında kalan yokuştan ya da Karaköy’ün meşhur Kamondo merdivenlerini kullanarak önce Galata uğrayıp sonra İstiklal Caddesi’nde bir tur atabilirsiniz.

Galata’ya gelmişken 1349 yılında Cenovalılar'ın inşa ettiği, yüzyıllar boyunca pek çok defa hasar görüp yeniden yapılan Galata Kulesi'ne çıkmanızı tavsiye ederim. Buradan İstanbul’u her açıdan keyifle seyredebilirsiniz. Ya da Galata Kulesi yakınlarında manzarası ile tarihi yapı Konak Pastanesi’nde bir soluk alabilirsiniz. Dinlendiyseniz yola devam edelim sırada son durağımız Beyoğlu sokakları var. Turisttinden türküne farklı kültürleri kucaklayan İstiklal Caddesi sokak müzisyenleri, alışveriş mağazaları ile oldukça renkli bir semt burada aklınıza gelemeyecek her şeyin dükkanı var. Tarihi pasajlarını muhakkak gezin Atlas Pasajı, Halep Pasajı ve Aznavur Pasajı değişik giyim ürünleri, çantalar, otantik aksesuar ve takıların farklı modellerini bu pasajlarda bulabilirsiniz. İstiklal aynı zamanda sanat galerileriyle de dolu sanatı sevenlerdenseniz tavsiyem Arter, Salt ve Mısır Apartmanında ki bütün galerileri gezin.  Hata akşam planınızı Mısır apartmanının en üst katında yer alan 360’da şarabınızı yudumlayarak son bir yemek daha yiyin. Ya da Tarihi Çiçek Pasajı'nda rakı balık keyfi yaparak en iyi meyhaneleri keşfedin.

 

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X