Fado'nun divası Mariza İstanbul'a geliyor!

Dünya Turnesi kapsamında İstanbul'da konser vermeye hazırlanan Fado müziğinin önemli sanatçısı Mariza, yeniden İstanbul'da!

4.4.2016

Portekiz halk müziği olan Fado müziği 19.yy Portekiz kadınlarının artık beklenen yakınlarının geri gelmemesi üzerine denize karşı yaktıkları ağıtlardan türemiş bir müzik türüdür. Bu nedenle Fado müziği; derin açıların, hüzünlerin, mutluluğun ve aşkın müziğidir.

Bu müzik türünün en güzel örneklerini seslendiren Mariza, Mundo Dünya Turnesi kapsamında İstanbul'da sevenleriyle buluşmaya geliyor. 

Asıl adı Marisa dos Reis Nunes olan Fado sanatçısı Mariza, daha beş yaşındayken müzik ile tanışır. Fado ezgileriyle yoğrulmuş bir çocukluk döneminin ardından 1999'da Amalia Rodriguez'in anısına düzenlenen bir konserde ilk defa Fado söyleyen kadın sanatçı olarak sahneye çıktı. Albümleri dünya çapında bir milyon satan Mariza için Fado yalnızca bir müzik değil, bir his.

Grammy Ödüllerine aday gösterilen ilk Portekizli sanatçı olan Mariza, ilk Dünya Müzik Ödülünü de yine Fado söyleyerek aldı. Son albümü "Terra" ile En İyi Folk Müzik  ve En İyi Prodüktör dallarında Latin Grammy Ödülleri'ninde sahibi oldu. Danimarka Krallığı tarafından Hans Christian Andersen'in uluslararası elçisi ilan edildi. Portekiz Devlet Başkanlığı'nın Portekiz kültürünü yurtdışında temsil edenlere verdiği onur ödülünü de aldı, "2003 Yılının İsmi" ilan edildi.

3 kez Grammy adaylığı ile ve üst üste 3 kez kazandığı "Avrupa'nın En İyi Sanatçısı" BBC ödülleriyle, meşhur the Guardian gazetesinin "Dünya Müziğinin Divası" olarak gösterdiği Mariza, Cemal Reşit Rey konser salonunda Fadoseverlerle buluşacak.


NİS

08

2016

Mariza

Mekan :
Saat :

BİLET FİYATI : 
 

Ulaşım

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X