Galata Kulesi

İstanbul'un Kızkulesi'nden sonra önemli tarihi kulesi Galata'yı keşfe çıkıyoruz. Galata Kulesi'nin hikayesi, giderken gezilecek rotalarını ve Galata Kulesi Restaurant'ında bizimle keyifli bir yemeğe ne dersiniz?

13.11.2014

İstanbul’un sembollerinden Galata Kulesi, İstanbul’un en güzel göründüğü tarihi yapıdır. 528 yılında inşa edilen nice savaşlar, yangınlar ve aşklar gören bu görkemli tarihi eserin hikayesini biliyor musunuz?

Beyoğlu’nda semte adını veren Galata Kulesi’ni dışından da içinden de seyretmek keyif vericidir. Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Bizans İmparatoru Anastasius tarafından ilk olarak Fener Kulesi olarak inşa edilen yapı günümüzde restaurant olarak kullanılıyor.

 galata-kulesi

Galata Kulesi peki, bundan yıllar evvel ne olarak kullanılıyordu?

  • 16.yüzyılda Hıristiyan savaş esirleri için Barınak
  • III.Murat tarafından Rasathane
  • 1717 yıllarında Yangın Gözlem Evi

 Ve en önemlisi tarihe adını yazdırması Hazerfen Ahmet Çelebi’nin İstanbul rüzgarına kucak açtığı kanat tasarımlarıyla Üsküdar’a uçuşudur. 

Galata Kulesi’nde bir Hazerfen Çelebi

hezarfen-galataOsmanlı zamanında yaşamış Türk bilgin Hazerfen Çelebi kendi tasarımı kanatlarla uçmayı başaran ilk insan olarak tarihe geçmiştir. Bu uçuşu da Galata Kulesi’nin en yüksek yerinden yapmıştır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde uçuşunu; İstanbul Boğazı’nı geçerek Üsküdar’a kadar gittiğini anlatmıştır.

Galata Kulesi eskiliğinden dolayı birçok savaş felaket görmüş ama yıkılmamıştır. Tarihe tanıklık eden bu efsanevi kule 1831 yılında III.Selim döneminde çıkan bir yangın sonucu çatısını kaybetmiş. Ama yılmamıştır.  

Galata-Kulesi11

Galata Kulesi Restaurant

Günümüzde ise artık müze ve restaurant olarak gezilen tarihi yapı Beyoğlu’nun önemli merkezlerinden gelen turistlerin ilgisini çektiği kadar İstanbullularında ilgini çeken kule de panoramik İstanbul manzarasına karşı sabah kahvaltısı ve akşam yemeği aktiviteleri yapabilirsiniz. Gündüz kafeterya görevi gören Restaurant akşam yemeğ servisine 20.00'de başlıyor. Akşam 00.30'a kadar hizmet veren mekanda aynı zamanda Osmanlı'dan otantik izler taşıyan Türk Show'ları düzenleniyor.  


Galata Kulesi Giriş Ücretleri

Yetişkin-Öğrenci 6.5TL

Yabancı Misafir 6.5 Euro


 

Galata Kulesi'nde gezip görülecek yerler

Galata Kulesi'ni gezmeye geldiğinizde etrafında gezmeniz için ufak bir rota hazırladık. Tadın, alışveriş yapın ve buraları mutlaka görün!

- Galata’nın meşhur Serdar-ı Ekrem sokağında yer alan Nikol Galata Concept Store & Cafe'da kahve için alışveriş yapın.

- Sinagoglar içinde en bilineni Aşkenazi Sinagogu'nu gezin. Galata'da gezilecek diğer sinegoglar; Neve Şalom Sinagogu, Tofre Begadim Aşkenazi Sinagogu.

- Doğan Apartmanı’nın altında yer alan retro tarzıyla dikkat çeken kafe Aheste'de otrun.

- Sınırlı sayıda üretilen Bahar Korçan tasarımlarına göz atın. Serdar-ı Ekrem sokağında yer alan mağazasını ziyaret edin.

- Galata’nın en sevdiğimiz ayakkabı mağazası Lastik Papuç’a uğramadan olmaz renkli sneakerların bulunduğu mağaya muhakkak uğrayın.

- Terasına bayıldığımız Robin's de kokteyl için.

Mua'da ev yapımı dondurma yiyin. 

- Galata'ya giderken 7GR Art Cafe'de kahve için.

- Tarihi Kamondo Merdive'ninden Karaköy'e inin.

 

Galata Kulesi turu yetmediyse Eminönü'den Taksim'e bir günde neler yapılır yazımıza göz atın. 

 

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X