Galata Mevlevihanesi Müzesi'nde Sema Gösterisi

Eşsiz bir ruhani tören deneyimi olan Mevlevi Sema Töreni, Galata Mevlevihanesi Müzesi'nde 11 Şubat günü gerçekleşiyor.

11.1.2016

İstanbul'da  Sema Gösterisi

Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı (MEKÜSAV), 1990 yılında Mevlevilik kültürünün ocağı, akademi ve konservatuvarı kabul edilen mevlevihanelerden yetişip hayatta olan son dönem yetkililerin direktifleri ile seçilen, Andaç Arbaş ve A. Doğan Ergin tarafından kuruldu. Andaç Arbaş ve Ali Doğan Ergin, 1958 yılında Konya’da başlatılan "Mevlana İhtifalleri" Mevlana Celaleddin Rumi’yi anma törenlerinde 1958 yılından itibaren neyzen olarak hizmette bulunarak bu görevi 1990 yılına kadar sürdürdüler. 

İnsalık aleminin müstesna değerlerinden biri olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin ve onunla gelişen kültürün yozlaştırılmadan gelecek nesillere ulaştırılmasını kutsal bir görev kabul ederek, titizlikle uygulayan Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı, Mevlana Celaleddin Rumi’nin 800 yıldan günümüze akıp gelen manevi kültür potansiyeli içeriğinde güzel ahlak, iç özgürlük, mutluluk, hoşgörü, aşk ve disiplin olgularını, her dil ve dinden toplumlara aktarmak ve kendisinin çizdiği sevgi, sanat, anlayış ve insanları yakınlaştırma yolunu geliştirmek amacında, Mevlana’nın öngördüğü ilahi birlik, sevgi, akıl ve kültürün yardımı ile insanların iç zenginliğini geliştirmek ve yaşamı güzelleştirmek gayretindedir.

Değerli ses ve saz sanatçılarının katılımıyla gerçekleşecek olan Sema Töreni'nde Hüseyin Fahrettin Dede Efendi'nin bestesi olan Acemaşiran makamında Ayin-i Şerifi icra edilecek.


İlahi Aşk Gecesi Programı

Hezarfen San'at Topluluğu Etkinlik Programı:
1. Bölüm: Tasavvuf Müziği Konseri
2. Bölüm: Suznak Ayin-i Şerifi İle Sema Töreni (Beste: Necip Dede)

Program
18:30-19:00: Misafirlerin İçeri Girişleri
19:00-19:30: Tasavvuf Müziği Dinletisi
19:30-20:30: Mevlevi Ayini Şerifi
20:30-21:00: Misafirlerin Çıkışı


Sema Gösterileri Takvimi

14.02.2016

13.03.2016

Galata Mevlevihanesi'nde her ayın 2. Pazar günü gösteriler düzenlenmektedir. Kişi sayısı sınır olduğu için önceden rezervayon gerekmektedir.

Detaylı bilgi ve rezervasyon talebiniz için 0535 210 4565 numarayı ya da info@rumimevlevi.com mail adresine mail atabilirsiniz.


ŞUB

11

2016

İlahi Aşk Gecesi

Mekan:
Saat :

BİLET FİYATI : 
 

Ulaşım

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X