Füsun Onur'un kişisel sergisi Galeri Arter'de

ARTER, 28 Mayıs'tan itibaren Türkiye çağdaş sanatının öncülerinden Füsun Onur'un kapsamlı bir kişisel sergisine ev sahipliği yapacak.

2.6.2014

ARTER Sergiler Direktörü Emre Baykal'ın küratörlüğünü üstlendiği sergi, adını Lewis Carroll'ın "Through the Looking Glass" [Aynadan İçeri] başlıklı kitabından ödünç alıyor. "Aynadan İçeri", Emre Baykal'ın Füsun Onur'la bir yıla yakın bir zaman diliminde yürüttüğü yakın çalışma süreci sonucunda seçilen 40'ı aşkın yapıtı biraraya getiriyor.

Füsun Onur'un 50 yılı aşan sanatsal üretimine kronolojik bir yerleştirme önermekten ziyade, yapıtları arasındaki sezgisel bağlantıların izini süren sergide, sanatçının erken dönem üretiminden soyut geometrik desenleri ile form, uzam ve zaman ilişkisini araştırdığı heykelleri ve gündelik malzemeleri kullandığı yerleştirmeleri, ARTER'in dört sergi katına yayılıyor.


Sanatçının heykelin ve resmin sınırlarını zorlamaya veya aralarındaki sınırları kırmaya yönelik çalışmalarına da yer veren sergi, aynı zamanda giderek artan bir malzeme çeşitliliğinin devreye girmesiyle birlikte Füsun Onur'un sanatının gündelik, öyküsel, hatta otobiyografik öğelere doğru nasıl genişlediğinin ipuçlarını da taşıyor.

"Aynadan İçeri", aynı zamanda tasarlandıkları dönemde sadece birer taslak veya maket olarak kalmış olan kimi yapıtların yeni üretimlerini de içeriyor.

Arter Galeri 

Beyoğlu, İstiklal Cd No:211, Istanbul

 

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X