Gizeme Açılan Kapı: Harem

Arapça haram (yasaklama) sözcüğünün kökünden türetilen Harem kutsal bir alanı tanımlasa da kullanım olarak; giriş ve çıkışın denetimli olarak yapıldığı, belirli kişilerin veya belli tür davranışların bulunmasının yasak olduğu bir yeri anlatıyor.

24.6.2017

Sultanahmet Meydanı’na çıkarken ilk durağımız Gülhane Parkı. Osmanlı hanedanlığının belki de en çok merak edilen, hakkında çeşitli hikayeler ve rivayetler anlatılan Harem’in kapısındayız. Arapça haram (yasaklama) sözcüğünün kökünden türetilen Harem kutsal bir alanı tanımlasa da kullanım olarak; giriş ve çıkışın denetimli olarak yapıldığı, belirli kişilerin veya belli tür davranışların bulunmasının yasak olduğu bir yeri anlatıyor. Müslüman anne babadan dünyaya gelmiş bir kızın cariye olması caiz olmadığından köle, hediye ya da devşirme cariyelerle birlikte padişahın eşi ve annesinin yaşadığı haremin dışarıya açılan bir penceresi yok.

Kimsenin ardında neler olup bittiğini bilmediği, muhafızların kuş uçurtmadığı, öyle kolay kolay kimsenin girip çıkamadığı bu pek de ihtişamlı olmayan kapı, bir zamanlar Has Bahçe’ye çıkmak için kullanılıyormuş. Ancak bu kapının belki de en önemli özelliği Harem’in en önemli kişisi olan Valide Sultan’ın bu kapıdan giriş yapması.

Harem Dairesi

Padişahın idam edilmesi, ölmesi ya da tahttan indirilmesi, haremin başına gelebilecek en büyük felaket olarak görülüyor. Harem’in en güçlü kadını Valide Sultan, Osmanlı Sarayı’ndaki nüfuzunu ve gücünü kaybederken, cariyeler de haremden başka yerlere sürülüyor ve yeni gelen padişahın haremi buraya yerleşiyor.

Oğlu tahta geçen Valide Sultan, valide alayı merasiminde etrafın meşaleler ve süslerle donatıldığı bu bahçeden törenlerle hareme giriyor. Hele ikinci büyük valide sultan olarak kabul edilen III. Murat’ın eşi Safiye Sultan için burada düzenlenen törenin, III. Murat’ın annesi Nurbanu Sultan’ı çileden çıkardığı söyleniyor.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X