İstanbul Arkeoloji Müzesi Hakkında Bilmedikleriniz

Anadolu’dan Mezopotamya’ya, Balkanlar’dan Afrika’ya, Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içinde yaşamış tüm medeniyetlere ait eserleri Arkeoloji Müzesi'nde bir arada görebilirsiniz.

29.1.2017

Gülhane Parkı'nın giriş kapısının hemen sağında, Topkapı Sarayı'na çıkan yokuşun üzerinde yer alan Arkeoloji Müzeleri, ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1891 yılında Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) adıyla kuruldu. Osmanlı İmparatorluğu sınırları içinde yaşamış tüm medeniyetlere ait eserlerin birarada sergilenebilmesi amacıyla kurulan müzeye çıkan yokuşun adı da “Osman Hamdi Bey Yokuşu” olarak anılıyor.

Anadolu, Balkanlar, Mezopotamya, Afrika ve Arap yarımadası gibi, Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içinde kalan tüm bölgelerde kurulmuş medeniyetlerle ilgili yaklaşık bir milyon eser barındıran müze, dünyada müze binası olarak inşa edilmiş ilk 10 yapı arasında yer alıyor.

Müze, Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

Arkeoloji Müzesi

Neoklâsik bir tasarım anlayışının izlendiği ana binanın mimarisi Alexadre Vallaury'e ait. Binanın tasarımının müzede yer alan İskender ve Ağlayan Kadınlar lahitlerinden esinlenerek oluşturulduğu söyleniyor. Ana binanın üst katında çanak, çömlek, toprak heykelcikler, hazine sikkeleri, nişan, mühür ve madalya gibi eserleri, alt katında ise antik çağa ait kabartmalar, heykeller ile İskender ve Ağlayan Kadınlar lahitleri gibi şaheserler ve yine Satrap, Lykia ve Tabnit Lahti gibi Sayda kral mezarlarında bulunan ünlü lahitler ve ayrıca arkaik dönemden Bizans dönemine kadar yapılmış heykel çalışmalarından örnekler yer alıyor.

Arkeoloji

Müzenin ek binasının ilk dört katı ise sergi salonu olarak değerlendiriliyor. Giriş katında “Çocuk Müzesi” ile mimari eserler, birinci katta “Çağlar boyu İstanbul”, ikinci katında “Çağlar boyu Anadolu ve Troia” ve en üst katında ise “Anadolu Çevre Kültürleri; Kıbrıs, Suriye - Filistin” sergi salonları yer alıyor.

Şark Eserleri Müzesi

1883 yılında Güzel Sanatlar Okulu olarak yaptırıldı. Osman Hamdi Bey tarafından yaptırılan okul, daha sonra müze olarak düzenlendi. Bu bölümde, Mısır, Arap, Mezopotamya ve Anadolu eserleri sergileniyor. Ancak müzedeki en ilgi çekici koleksiyonu ise 75 bin adet çivi yazılı tablet arşivi oluşturuyor.

Arkeoloji Mısır Lahiti

Çinili Köşk

İlk olarak 1472 yılında Fatih Sultan Mehmed döneminde köşk olarak inşa edilen bina, daha sonra müzenin bölümlerinden biri haline geldi. Türk çini sanatını inceleyebilmeniz açısından oldukça doyurucu olan müzede Selçuk ve Osmanlı döneminden kalma yaklaşık 2000 adet parça yer alıyor.

Arkeoloji Müzesi

Pazartesi hariç her gün 08.30-16.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzeye son giriş saati 16.00’dır.

Adres: Osman Hamdi Bey Yokuşu Sultanahmet Telefon: +90 0212 520 77 40

Ulaşım

Adres: Osman Hamdi Bey Yokuşu Sultanahmet Telefon: +90 0212 520 77 40

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X