İstanbul Boğazı’nı ne kadar iyi biliyorsunuz?

İstanbul Boğazı’nın derinliği, genişliği, kıyıları ve köprülerini biliyor musunuz?

28.5.2017

İstanbul Boğazı, yaklaşık 30 kilometre uzunluğunda bir geçittir. Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlar. Bundan 7 bin yıl önce oluştuğu tespit edilen Boğaz’ın derinlik ortalaması 60, en derin yeri ise yaklaşık 100 - 120 metredir. Genişliği çok değişken olmakla birlikte en geniş yeri 3 bin 500 metreyi bulur. En dar yeri ise Rumelihisarı civarındadır ve yaklaşık 760 metredir. Kıyılarının uzunluğu ise Avrupa ve Asya yakalarında farklılık gösterir. Daha girintili çıkıntılı olan Avrupa kıyıları 55 km. uzunluğunda iken, Asya yakası kıyıları ise 35 km. uzunluğundadır.

Karadeniz’i açık denizlere bağlayan tek yol olması sebebiyle İstanbul Boğazı, tarihin tüm çağlarında büyük bir jeopolitik ve ekonomik öneme sahip olmuş, bu nedenle ülkelerin kontrol altına almak istedikleri bir su yolu olma özelliğini günümüze dek sürdürmüştür. İstanbul Boğazı, halen, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeleri Marmara, Ege, Akdeniz ve nihayetinde okyanuslara götüren yolun alternatifsiz ve tek giriş kapısıdır. İşte bu yüzden her yıl, ham petrol ve LPG gibi tehlikeli maddeler de dahil olmak üzere çeşitli yükler taşıyan binlerce ticari gemi ve tanker İstanbul Boğazı’ndan geçer. Deniz ulaşımında İstanbul Boğazı’nın uluslararası kullanımını ise 20 Temmuz 1936’da imzalanan Montreux Boğazlar Sözleşmesi düzenler.

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı, aynı zamanda, Avrupa’yla Asya’yı da birbirinden ayırır. İki kıta arasındaki ilk bağlantı 1973‘te, Boğaz Köprüsü ile kurulmuştur. Boğaz’ın ikinci köprüsü olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ise 1988 yılında hizmete girerek Asya’yla Avrupa’yı ikinci kez birbirine bağlamıştır. 2017 yılında Boğaz’ın üçüncü köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü de hizmete girmiştir.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X