İstanbul Boğazı’nın En Ünlü Binası Çırağan Sarayı

Muhteşem bir mimariye sahip olan Çırağan Sarayı, ister karadan, isterse deniz yolundan geçenleri kendisine hayran bırakmıştır hep…

15.2.2017

İstanbul’u ziyaret edenlerin övgüyle bahsettiği yapılar arasında yer alan Çırağan Sarayı adını, 18. yüzyılda burada düzenlenen “Çırağan Şenlikleri”nden alır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Boğaziçi'nin en güzel yerleri geleneksel olarak sultan ve ailesine ayrılırdı. Bu geleneğin sonucu olarak, 1861 yılında Sultan Abdülaziz'in tahta çıktığı zaman yaptırılan Çırağan Sarayı, bir köprü ile hemen arkasında yer alan Yıldız Sarayı’na da bağlanır.

Yüzyıllardır Boğaz kıyılarını süsleyen en değerli yapılardan biri olarak karşımıza çıkan sarayda, taş işçiliğinin en güzel örneklerinden oluşan sütunlar, değerli halı ve mobilyaların yanı sıra, altın yaldız ve sedef kaplama işlerle süslü odalar yer alıyor. Renkli mermerlerden yapılmış sarayın dış cepheleri de sarayın mimarisine canlılık katıyor.

Muhteşem deniz manzarası ve mimarisiyle Osmanlı’nın gözdelerinden olan Çırağan Sarayı, hepimizin bildiği gibi günümüzde beş yıldızlı otel olarak kullanılıyor.  

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X