İstanbul Kadın Eserleri Kütüphanesi

İstanbul’daki kadın eserlerinin izini sürmenin en iyi yolu Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı.

2.7.2017

Fener semtinde yer alan Kadın Eserleri Kütüphanesi, İstanbul’daki pek çok aydın ve ileri görüşlü kadının gönüllülük esasına dayalı gösterdikleri bağımsız ve tarafsız bir yaklaşım ve çabayla ilerleyen bir sivil toplum kuruluşu.

Eski bir Fener Beyi’nin köşkü olan üç katlı tarihi yapıda tamamını kadınların ürettiği on bini aşkın kitap ve birçok süreli yayın ve gene kadınların yazdıkları bilimsel tezler yer alıyor.

Tarihte kadını görünür kılma çabası içerisinde olan vakıf, Osmanlı döneminden kalma kadınlara ait eserlerin de Türkçe’ye tercümesini sağlayarak, Anadolu topraklarında Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nde kadın hakları bakımından ne denli zengin bir coğrafyada yaşadığımızı vurgular nitelikte çalışmalara imza atıyor.

Dünyada feminist okumalar ve söylemler ışığında mevcut kaynakların kadın bakış açısıyla yeniden değerlendirildiği günümüzde, şüphesiz ki bu vakıf, Osmanlı döneminde 19. yüzyılda temelleri atılan feminist hareketin kökenlerini inceleyebileceğiniz sayısız kaynağıyla adeta bir cennet.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X