İstanbul’un Modern Sanat Merkezi: İstanbul Modern

İstanbul Modern Sanat Müzesi, modern ve çağdaş sanat gündemini belirlemenin yanında, eğitim platformu işlevi görerek toplumun geniş kesimlerine hitap etmeyi hedefliyor.

20.2.2017

Türkiye’nin modern ve çağdaş sanat alanındaki birikimini ve yaratıcılığını ortaya koymak amacıyla tasarlanan İstanbul Modern, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı çatısı altında hayata geçirildi. Müzenin temelleri, 1987’de daha sonraları Uluslararası İstanbul Bienali’ne dönüşecek olan Uluslararası Çağdaş Sanat Sergileri esnasında atıldı. Karaköy Limanı’nda Denizcilik İşletmeleri’ne ait sekiz bin metrekarelik 4 No’lu Antrepo binası, kısa sürede depodan müzeye dönüştürüldü.

İstanbul Modern, sergi alanı olmanın haricinde “Eğitim ve kültür merkezi” olarak müzecilikteki yeni anlayışı ülkemize taşıdı. Çocuklar ve gençler için hazırlanan görsel sanatlar eğitim programlarıyla da kültürel bir birikim oluşturma amacı güdüyor.

Müzenin birinci katı, kalıcı koleksiyon sergisini ağırlıyor. 20. yüzyıldan günümüze Türk sanatçılarının eserleri, tematik bir düzenle sergileniyor. Alt katta ise periyodik aralıkla değişen özel temalı sergiler için ayrılan bölüm yer alıyor. Ayrıca modern Türk fotoğrafını tanıtan “fotoğraf bölümü” de burada yer alıyor.

İstanbul Modern

Ancak şimdilerde Türkiye’nin ilk Modern Sanat Müzesi olan İstanbul Modern Sanat müzesi Galataport projesi kapsamında yeniden yapılandırılıyor. Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. tarafınca Galataport projesinin geliştirme ve yönetimi üstlenilmiş ve bu kapsam da İstanbul Modern Sanat Vakfı ile de özel bir antlaşma yapılmıştır. Bu özel proje kapsamında dünya standartlarında yeni bir tasarım ile hayata geçirilecek olan bina müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Holding ve Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortaklaşa katkılarıyla yapılacak. Uluslararası standartlarda hizmet verecek yeni müzenin 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor.

İstanbul Modern’in yeni binasının tamamlanmasıyla birlikte, İstanbul dünya çapında ses getirecek bir müzeye de sahip olacak. İstanbul Modern’in mimari projesi için müze tasarımında dünyanın en deneyimli mimarlarıyla görüşmeler ve çalışmalara da sürüyor.

İstanbul Modern, yeni müze binası tamamlanana kadar Galataport sahasında bulunan Paket Postanesi’nde sanatseverleri ağırlamaya devam edecek. Karaköy’deki bina, İstanbul Modern’in tüm faaliyetlerini yeni müze hazır olana kadar eksiksiz olarak sürdürebileceği bir biçimde, tarihi dokusu korunarak Doğuş Grubu-Bilgili Holding tarafından restore edilmektedir.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X