İstanbul’a yakın günübirlik tatil yerleri nereler?

Hafta sonu İstanbul’dan uzaklaşmak isteyen ama o kadar da uzaklara gitmek istemeyenler için bir tutam keyif, bir tutam huzur katılmış doğa harikası 12 yer.

20.6.2016
 

Polonezköy

Yazı başka, kışı başka güzel olan Polenezköy’de hem dinlenebilir, hem de ruhunuzu arındırabilirsiniz. Beykoz ilçesine bağlı olan Polenezköy’ün yol mesafesi İstanbul’da şehir içinde yapacağınız kilometreden daha fazlası değil, buraya vardığınızda ise şehrin bu kadar dibinde böyle bir yer olduğuna şaşırabilirsiniz. Polonezköy’e sabahın erken saatleri gidip akşama kadar oyalanabilirsiniz. Nasıl mı? Bir kere çok güzel bir yürüyüş parkuru var. İsterseniz önce doğada bir yürüyüş yapıp daha sonra temiz havada, taze sebze, ekmek, yumurta ile organik bir kahvaltıyla devam edebilir ya da önce güzel bir kahvaltı yapıp daha sonra da yediklerinizi eritmek için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Tercih sizin.

Polonezköy’de görülmesi gereken yerler

 • Zofia Rizi Anı Evi - Zofia Rızı (Ryży) Anı Evi - Polonezköy’ün en eski evlerinden biri olarak halkın ziyaretine açılmış,  O dönemin tipik Polonya köy evi mimarisini korumuş yapıdır. İçerisinde Ryzy Ailesine ait eski ve yeni fotoğraflar, kitaplar, belgeler bulunur.
 • Czestochova Meryem Ana Kilisesi - Polonezköy'deki ilk dinsel Azize Anna kilisesidir. 
 • Polonezköy Mezarlığı - Polonya milli şairi Juliusz Slowacki’nin aşık olduğu Ludwika Śniadecka’nın mezarının yanı sıra Polonya Cumhuriyeti Milli Savaş ve ait ilginç mezar taşları yer almaktadır.

Ağva

İki dere arasına kurulu olan şehir Ağva, masmavi bir deniz, ince kumlu bir kumsal, harikulade iki dere, kusursuz bir doğa, tertemiz bir hava, cezbedici bahçeler, lezzetli balıklarla süslü tatil rotalarındandır. İstanbul’a 115 km mesafede bulunan yer, Karadeniz’in incisi konumundadır. Ağva’nın doğal güzelliği kadar plajlarıda oldukça ünlüdür. En iyi plajlara sahip Kilimli Plajı, Kabakoz Plajı, İmrenli plajları olan Ağva’nın birde kütük evleri meşhurdur. Hafta sonu kaçamaklarınızda tavsiyemiz göle sıfır bir kütük evde kalmanız.

Ağva’da görülmesi gereken yerler

 • Halıcılı Köyü – Tarihi kalıntıları ile ünlü köyde kale, değirmen gibi tarihi kalıntılar bulunur.
 • Saklı Göl – Ağva gezi rotanızın ilk başlarında yer alması gereken doğal bir güzelliktir Saklı Göl.
 • Kalemköy – Birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir yer olan Ağva’nın önemli görülmesi gereken köylerinden biri Kalemköy’dür. Romalılara ait kilise ve mezar kalıntılarına yakından bakma şansı bulabilirsiniz.

Şile

İstanbul’da bulunan Şile, en kısa kaçamak tatilleriniz için en uygun yerlerdendir. Doğal görünümü, denizinin temizliği ile huzurlu bir gün geçirmenin yanında birçok güzelliklerini keşfedebilir, leziz balık restaurantlarında rakı-balık keyfi yapabilirsiniz.

Karadeniz kıyı şeridinde kalan Şile’de önce sizi alabildiğine sonsuz deniz ve görkemli kayalar selamlar. Sonrada denize selam veren deniz feneri... Şile küçük bir bölge olsa da yapılacak, gezilecek oldukça fazla yeri vardır. Osmanlı Hamamı, Vaftiz Yeri, Şile Evleri, Yeşilvadi, Lahit Mezar, Kilise Kalıntısı, Değirmençayırı Şelalesi gibi pek çok güzelliği bulunuyor. Doğal güzellikleri gibi Şile bezi kumaşı da burada çok meşhurdur. Burada her dükkanda bu özel kumaşla elbise ve bluzlarlar satılır. Her yıl geleneksel kutlanan bir de Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali gerçekleştirilir.

Şile’de görülmesi gereken yerler

 • Onbir Göller Vadisi - Hacılı Köyü yakınlarında yer alan ilçenin görülmeye değer önemli güzelliğidir.
 • Kumbaba Tepesi - Fizyoterapi doktoru olan bölgenin kumu ve doğal güzelliğin görmelisiniz.
 • Ağlayan Kaya - Şile Feneri’nin gerisinde taşlar arasından çıkan su kaynağıdır. 

Bursa

Türkiye’nin en kalabalık ve en güzel şehirlerinden biri olan Bursa, Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti sayılır. Osmanlı’dan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehrin pek çok doğal güzelliği bulunur. İstanbul’a bir vapur kadar uzak olan Bursa’ya kaçamak ya da kültür turu yapabilirsiniz. Bursa’ya adımınızı attığınızda ilk yapmanız gerekenler; Arap Şükrü’de yemek yemek, tarihi çınar ağacının altında kahvaltı yapmak, meşhur Bursa İskender’i yemek, Yeşil Bursayı ziyaret etmek, Mudanya’da tur atmak ve Ulu Camii’yi ziyaret emek. Bursa’yı keşfetmek için bir gün yetmeyeceğini biliyoruz. Onun için sık sık kaçamak yaparak doya doya gezip görebilirsiniz. Özellikle sadece bir gününüzü Uludağ ve Cumalıkızık’a ayırmanızı tavsiye ederiz.

Bursa’da görülmesi gereken yerler

 • Emirsultan Türbesi ve Camii - Yeşil Bursa'nın görülmesi gereken tarihi camisi Emirsultan Türbesi ve Camisi
 • Bursa Koza Han - Tarihi dokusu ve huzur kokan atmosferi ile Bursa Koza Han
 • Tirilye - Kıyı kasabaları ile saklı güzellik olan Mudanya’da yer alan Tirilye’yi gez
 • Dalyan Gölü - Lagün Gölü olan Dlayan Gölü
 • Uludağ - Kış ayının vazgeçilmez tatil rotası Uludağ

Eskişehir

Eskişehir, küçük bir hafta sonu kaçamağınızda doya doya gezip, keşfederek keyifli birkaç gün geçirebileceğiniz kültürel tatil rotalarından biridir.

Porsuk çayı, renkli köprü ve heykelleri ile süslü... Adalarıyla renkli bir şehir olan Eskişehir’de gezip görülecek çok fazla yer var. Bunlar; Şalale Park, Odun Pazarı, Devrim Arabası, Japon Bahçeleri, Sazova Park ve daha pek çok noktası görülmeye değer. Eskişehir’in en güzel özelliği her nokta birbirine çok yakın onun için yollarda saatleriniz geçmiyor. Bölgede çıkan doğal taş Lületaşı burada her dükkanda karşınıza çıkabiliyor. Pipo ve akseuarlar tasarlanan Lületaşının en güzel örnekleri Lületaşı Müzesi’nde yer alıyor. Eskişehir’de doğal güzellikler kadar müze yerleride meşhurdur. Lületaşı Müzesi dışında Eskişehir Balmumu Müzesi, Cam Sanatları Müzesi gibi diğer müzelerini de gezip görmenizi tavsiye ederiz.

Eskişehir’de görülmesi gereken yerler

 • Eskişehir Hamamı - Hamalar sokağında yer alan ünlü hamalarında bir hamam sefası geçirin. 
 • Devri Arabası - Türkiye'nin ilk üretimi olan otomobili Devrim'i görün.
 • Porsuk Çayı ve Şehr-i Aşk Adası - Gondol turu yapılan iki noktasıdır. 
 • Japon Bahçesi - Japonya ile olan ilişkimizibn ardından yapılan ve pnların kültürlerinin yer aldığı çok özel bahçedir. 
 • Midas Anıtı - Eskişehir’e biraz uzak noktada olan Midas Anıtı tarihi bakımdan önemli bir güzeliktir. 

Kandıra

Karadeniz’e açılan bir vadinin yamaçlarındaki düzlükte kurulmuş olan Kandıra, Kocaeli ilçemizde yer alır. Kandıra'nın Karedeniz kıyısındaki Kefken, Kerpe, Bağırganlı, Kumcağız, Cebeci, Seyrek gibi sahil kasabaları özellikle yaz ayları için çok tercih edilen bir tatil rotasıdır.

Kalabalıktan uzaklaşmak için ideal yer olan Kadıra'nın gezilecek güzel yerleri ve tarihi mekanları vardır. Bunlar sessiz ve sakinliği ile huzur yeri Babalı Köyü, ismini etrafındaki pembe renkli kayalardan alan Pembe Kayalar, Kefken’den 5 dakika mesafede olan Kumcağız Koyu’nun harika plajı, sadece bunlardan birkaçıdır. Biz Kandıra için yorgun bedenleri arındrıma yeri olarak tanımlıyoruz. Sizinde bu aralar kalabalıktan uzaklaşmaya ihtiyacınız varsa burayı tavsiye ederiz.

Kandıra’da görülmesi gereken yerler

 • Kumcağız Köyü
 • Pembe Kayalar
 • Babalı Köyü
 • Kefken Adası
 • Tahtalı Göleti 

Kıyıköy

Kırklareli’nin Vize ilçesinde yer alan Kıyıköy tam bir cennet... Girişinde kırmızı tuğlalarla örülmüş surlar karşılar sizi. Ahşap ve taştan yapılmış Rum evleri ile ilk anımsattığı şey ortaçağ kasabalarıdır. İki dere arasında yer alan köyde bir sandal kiralayarak gezebilirsiniz. Oldukça küçük bir yer olduğundan tek tük pansiyonlar yer alır. Buranın önemli tarihi zenginliği manastırıdır. Rumlar zamanından kalan Ayanikola Manastırı görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca oldukça sakin ve güzel plajları bulunur.

Kıyıköy’de görülmesi gereken yerler

 • Kıyıköy Mağarası
 • Ayanikola Manstırı
 • Kıyıköy Kalesi
 • Selvez Koyu

Sapanca 

Gölü ve Maşukiye ilçesi ile ünlü olan şehir Spanca’da demiz havada nefis kahvaltı yapabilir ve bol oksijen alarak yürüyüş keyfi çıkarabilirsiniz. İstanbul’dan uzaklaşmak için ideal günübirlik yer olan Spanca, ikliminden dolayı zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bitki üretimi de yapılan yerde dilerseniz evinize çiçek satın alabiliyorsunuz. Tarihi eskilere dayanan Sapanca’nın önemli tarihi kalıntıları arasında Rüstem Paşa Camii, Rüstem Paşa Hamamı ve Beşköprü bulunur.

Spanca’da görülmesi gereken yerler

 • Spanca Gölü – Göl yakınında bulunan otelerde kalabilir, harika kahvaltı yapabilirsiniz.
 • Vecihi Kapısı – Mimar Sinan tarafından yapılmış önemli bir eserdir.
 • Rüstempaşa Camii – 1555 yılından Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış eserdir.

Avşa

İstanbul’a 5 saatlik uzaklıkta olan Avşa Adası en çok yazın tercih edilen kaçış rotalarındandır. Marmara’nın güzel adalarından biri olan Avşa, gece hayatı ve plajları ile oldukça ünlüdür. Genellikle evler sahile sıfır konumlanan Avşa'nın altın rengi bir kumu vardır. Büyüleyici güzellikte koyları olan adanın her sene gelenekselleşmiş Avşa Festivali de gerçekleşir.

Avşa Adası’nda görülmesi gereken yerler

Avşa Adası'nın belli başlı koyları şunlardır; Tavşanlı Koyu, Çınar Koyu, Kumtur Koyu, Atanaş Koyu, Yiğitler Koyu.


İğneada

Bir Karadeniz sahili olan İğneada, Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde yer alır. Doğası ve denizi ile herkes tarafından sevilen İğneada’nın ormanlarında çadırınızı kurup konaklamanız mümkün. Çevresinde pek çok piknik yeri de olan İğneada’da yapacaklarınız kısıtlı... Sadece siz ve doğanın olduğu bir keyif istiyorsanız burayı tavsiye ederiz.

İğneada’da görülmesi gereken yerler

 • Kale - Eski yıkık Rumlardan kalma bir kale bulunur.
 • Longoz Mili Parkı  - Çeşitli bitki örtüsünün kucaklayan önemli ormanıdır.
 • Tarihi Dökümhane – İstanbul’un fethinde kullanılan toplar burada üretilmişidir.
 • Dupnisa Mağarası -  Sarp Dere Köy’ünde yer alan mağara eskilerde Korsan ve Eşkıyaların saklanma alını olmuş.
 • Mert Gölü - En güzel günbatımı burada seyredilir.

Adalar

İstanbul’un en kolay ulaşımına sahip tatil rotasıdır adalar... Büyükada, Heybeli, Kınalı’dan oluşan adalarda yapılacak, gezilecek çok fazla yer vardır. En önemlisi plajları, denize girmek isteyenlerin ilk aklına gelen plajlar buradadır. İçlerinde en fazla cafe, restaurantın yer aldığı Büyükada tarihi güzelliği ve leziz mekanlarla görülüp gezilmesi gereken yerlerden. Aya Yorgi Manastırı, Con Paşa, İzzet Paşa köşkleri gibi gezip görülecek çok yeri vardır.  

Adalar'da yapılması ve görülmesi gereken yerler

 • Aya Yorgi Manastırı
 • Bisiklet Gezisi
 • Büyükada İskele restaurantları - Buraya kadar gelmişken rakı-balık yapmamak olmaz diyerek sizler için önereceğimiz restaurantların bilgisini de vermek istedik. En iyi balığı yapan By Şükrü Restaurant, Ada Balık Evi ve Ali Baba

Anadolu Feneri

İstanbul Boğazı ve Karadeniz’in birleştiği burun üzerinde bulunan deniz fenerinden ismini alan Anadolu Feneri, bahar ve yaz aylarında doğa ve manzarasıyla piknik için idealdir. Kent yaşamı içinde betonlardan sıkıldıysanız ve biraz yeşil, bolca yosun kokusunu duymak istiyorsanız. Burası tam size göre... Piknik yapmayı sevmeyenler için ise Anadolu Feneri’nde bir sürü güzel kahvaltı ve yemek mekanları bulunur. Bunlardan en bilineni de Taşlıhan Restaurant’dır. Manzaraya sıfır masalarında keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X