İstanbul’da Alaçatı rüzgârı estiren meyhane Roka Pera

Alaçatı'dan kalkıp gelen lezzetlerle tanışmayanınız kaldı mı? Roka Pera, her kış özlenen Alaçatı, Ege lezzetlerini İstanbul'a taşıyor.

27.1.2015

İçeri girdiğiniz anda İzmir’de olduğunuzu sanacağınız dekoru, fonda duyulan eski melodiler ve tadı damaklarımızda kalan Ege lezzetleri İzmir’den kalkıp İstanbul’a gelmiş. Alaçatı’nın gözde mekânlarında Roka Bahçe, kış sezonu münasebetiyle sezonu kapatmışken bizleri lezzetlerinden mahrum etmemek için Roka Pera olarak buraya taşınmış.

Egenin ruhunu, tadını Tire ilçesinden getiren Roka Pera’da her ürün, özenle tamda oranın lezzetiyle hazırlanarak sunuluyor. Mezelerinin baştan çıkarıcı görüntüsünün yanında lezzeti, tartışılamaz derecede güzel. Vişneli zeytinyağlı yaprak sarma, tahinli patlıcan, kırmızı pancar ve cevizle harmanlanmış börülce, her yerde tadamayacağınız lezzet çiğ enginar, bunlardan sadece bir kaçı. Hepsini bir arada denemeniz için Ege lezzeti tadım tabağı yapmışlar. İki kişinin doyabileceği porsiyona sahip bu tabağın fiyatı oldukça uygun 42TL.

Mezelerin lezzeti kadar ara sıcak ve ana yemeklerin lezzeti de oldukça yerinde Boşnak yemeklerini sevenlerdenseniz burada pek çok alternatif sizleri bekliyor. İsli Boşnak eti, Boşnak mantısı, kuru et, eritme peynirli sucuktan birini deneyin derim. Ara sıcaklarda kesinlikle yemenizi tavsiye edeceğim bir lezzet var oda kabak çiçeği dolması, kızartılmış olarak servis edilen bu lezzete kesinlikle karşı koymayın derim.

rokapera beyoglu

Ana yemeklerinden bizim tercihimiz Boşnak Köftesi oldu. Üzerinde kaymakla servis edilen köfte porsiyon olarak oldukça büyük servis ediliyor. Tatlı olarak ise Bozcaada ve Alaçatı’nın bilindik lezzeti olan limonlu lor peyniri üzerine karadut reçeli ile üzeri tahin ve cevizle süslenmiş kabak tatlısını yemenizi tavsiye ederim.

roka pera

Roka Pera' da sızma zeytinyağ ile yapılan Otlu-Domatesli, Zeytinli ve Karamelize Soğanlı Ekmek, Manisa-Akhisar'dan yerel bir zeytinciden gelen; Edremit tipi Yeşil Kırma Zeytin başlangıç olarak geliyor. Kendini durdurabilene bravo demek istiyoruz. Roka Pera'da fiyatlar ege mutfağı restaurantlarına göre oldukça makul.


Ulaşım

Adres: Asmalı Mescit Meşrutiyet Cd. No: 70 Beyoğlu / İstanbul

Telefon: +90 (212) 245 88 17

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X