İstanbul’da Baharın Tadını Çıkarmanın 10 Yolu

İstanbul’da baharda ne yapılır? Baharın tadı İstanbul’da nasıl çıkarılır? Merak etmeyin, size İstanbul’da baharın tadını çıkarmanın en güzel yollarını yazdık!

Mısra Polat

Editör

13.4.2017

1. Güneşin, denizin, martıların, uyanan doğanın tadını çıkarın!

İşte gülümsemek için bir neden: Vapurda dışarıda oturup martılara simit atma sezonu açıldı! Bu şehrin tadı vapursuz, martısız, simitsiz çıkmaz. Siz de dışarı çıkın, güneşe bakın, gülümseyin, Orhan Veli’den Can Yücel’e, Nazım Hikmet’ten Atilla İlhan’a nice şairlerin uğruna şiirler yazdığı martıları seyredin, şairlerin duygularını paylaşın. İstanbul’u seyrederek soğuk kıştan güneşli bahara uyanın.

Vapur Sefası

2. İstanbul’un parklarını, yeşillerini gezin.

Baharda İstanbul yeşillerini giyer, siz de ona eşlik edin. İstanbul’un her köşesinde bulunan küçüklü büyüklü birbirinden güzel parklar, korular şimdi yılın en güzel zamanlarında. Mahallenizdeki, evinizin hemen yanındaki küçük parkta oturup baharda mahallenizin tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul’un birbirinden güzel ağaçlık alanlarının tadını çıkarmak içinse Yıldız Korusu, Emirgân Korusu, Fenerbahçe Parkı, Atatürk Arboretum’u, Belgrad Ormanı, Gülhane Parkı, Fethi Paşa Korusu, Mihrabad Korusu, Bebek Parkı gibi birbirinden güzel, değerli yeşilleri ziyaret edebilirsiniz.

Gülhane Parkı

3. İstanbul içinde turist olun, semt semt gezin!

Güneş çıkmış, bahar dalları açmışken bu güzel İstanbul baharında evlere sığılmaz, mutlaka dışarı çıkın! Şehrin en güzel semtlerinde yerli turist olmaya, Samatya’da balık keyfine, Kanlıca’da yoğurt lezzetine, Moda’da çay içmeye gidin. Tarihi Yarımada’da bir gün geçirin, gezmediğiniz ya da gezmeyi çok sevdiğiniz yerler gezin, İstanbul sokaklarını talim edin. Kuzguncuk’la hasret giderin, Eminönü’nde balık ekmek yiyin, Galata Kulesi’nden şehri seyredin…

Eminönü Balık

4. Doğaya ayak uydurun, uyanın, spor yapın!

Bahar, doğanın uyandığı zamandır, siz de doğaya ayak uydurun, uyanın, canlanın. Yürüyün, koşun, spor yapın. İstanbul’da özellikle bahar aylarında keyifle spor yapabileceğiniz birçok açık alanı değerlendirin. Parklarda, sahillerde, ormanlarda, korularda spor yapabilir, muhteşem İstanbul baharının tadını çıkarabilirsiniz.

Doğaya Ayak Uydurun Spor Yapın

5. İstanbul’un Lale Festivali’ni seyredin.

Nisan ayı boyunca İstanbul’da Lale Festivali her köşeyi bir cennet bahçesine dönüştürür. Birbirinden güzel renklerinde laleler, düzenlemeler, tasarımlar ile İstanbul harika görünür. Yalnızca bir ay açan bu efsane çiçeğin en güzel hallerini İstanbul’da izleyin, bu güzelliği kaçırmayın.

Lale Festivalini Seyredin

6. Çocuklarınıza baharın büyüsünü öğretin!

Yetişkinler kadar onlar da kışın ev-okul arasında kapalı kaldı, üstelik çocuklarınız sizin gibi eski İstanbul baharlarını, özgürce sokaklarda gezebilmeyi, oynamayı bilmiyorlar. Çocuklarınızla İstanbul’da baharı yaşayın, onlara çiçekleri, ağaçları, mevsimleri yaşamayı, doğanın uyanışını öğretin, anlatın, baharı İstanbul’da birlikte kutlayın.

Sokaklarda Oynamak

7. İstanbul çevresindeki güzellikleri keşfedin!

Özellikle hafta sonlarınızı İstanbul çevresindeki birbirinden güzel yerlerde değerlendirin. Ağva, Şile, Sapanca, Uçmakdere, Polonezköy, Riva… Saymakla bitmeyecek doğal güzellikler, doğa sporları, kamplar, yeni deneyimler, enfes kahvaltılar! Baharda İstanbul çevresinde yapılacak çok şey var!

Doğallık Ağva

8. Ada sefası yapın, bisiklet sezonunu açın.

İstanbul çevresini gezmeden adalara bahar ziyaretleri yapmayı unutmayın! Vapur yolculuğuyla başlayan ada sefasını bisikletle, faytonla, arnavut kaldırımlı ada sokaklarında yürüyerek tamamlayın.

Ada Sefası

9. Akşamüstü çay sefalarına başlayın.

Çayı artık balkonlarda, bahçelerde, çay bahçelerinde, parklarda içmenin, ısınan havayla çay keyfinin tadını çıkarmanın vakti geldi. Mis gibi çaylarınızı içerken İstanbul’un baharını seyre dalın, bu güzel şehrin tadını çıkarın.

Akşamüstü Çay Sefası

10. Festivaller, tiyatrolar, konserleri takip edin.

İstanbul, dünyanın en önemli kültür sanat başkentlerinden biri; üstelik baharda birçok festival, etkinlik, konserle kültür sanat hayatı daha da canlanıyor. Kış boyunca yeteri kadar dışarı çıkamamış olabilirsiniz, ama baharın çağrısına kulak verin! İstanbul’un doğa gibi canlanan kültür sanat hayatına katılın.

Festivale ve Konserlere gidin

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X