İstanbul'da En İyi Mantı Nerede Yenir?

İstanbul’da mantıyı, ev mantısı tadında yapan lezzet duraklarını sizler için keşfe çıktık. Gittik, gördük, yedik ve iddia ediyoruz. Burada yiyeceğiniz mantının tadı damağınızda kalacak!

22.12.2014
 

Önce incecik hamuru açılır, sonra minik karecikler halinde kesilir, özel içi tek tek konulur ve her yörenin farklı kapama teknikleriyle kapatılarak pişirilir. Bu eşsiz lezzetin sizde müdavimiyseniz bu mekanlarda muhakkak mantı yemelisiniz.

askana mantıcı

Aşkana

İstanbul’un en nostaljik mantıcısı Aşkana, 1987 yılından beri ayakta kalabilmeyi başarmış mekanlardan. Menülerinde sadece mantı ve çiğ börek olan mekânın dekorasyonu ev samimiyetinde dizayn edilmiş. Aşkana isminin anlamı Tatarca mutfak demektir. Toplam 30-35 kişilik oturma kapasitesine sahip nezih mekânın, mantısı ve çiğ böreği oldukça lezzetli. Çiğ böreğin bir porsiyonunda 3 adet bulunuyor. Porsiyon mantılarında oldukça bol, mantının yanına aperatif isterseniz turşu ve salata veriyorlar. Aşkana’nın bir kötü özelliği var oda kredi kartı geçmemesi.

Porsiyon Mantı 18 TL

Çiğ börek 10 TL


Adres: Metehan Sok. Türkel Apt. No: 1-2 Ulus / İstanbul

Telefon: (0212) 268 7442


casita mantıcı

Casita

Biz Casita’yı en çok Nişantaşı Atiye Sokak’ta seviyoruz. 30 yılı aşkın hizmet veren sıcak ve farklı bir ambiyansa sahip olan Casita, ünlü isimlerin uğrak yeri olarak da biliniyor. Kurulduğu ilk zamanlarda akılda mantıcı olarak kalan mekâna sadece mantıcı demek yanlış, menüsünde tavuktan köfteye, salatan çorbaya hatta içli köfteye kadar zengin bir menü çeşidi var. 3 çeşit mantısı bulunana Casita'nın hepsini bir tabakta sundukları karışık mantı tabağını tavsiye ediyoruz.

 Porsiyon Mantı 17 TL


Adres: Abdi İpekçi, Atiye Sok. No: 3 Nişantaşı

Telefon: (0212) 327 8293


bodrum manti

Bodrum Mantı

Mantı diyince akla gelen isimlerden olan Bodrum Mantı’nın birçok semtte şubesi bulunuyor. Mekânda iki çeşit teknikle mantı pişiriliyor. Biri normal usul bildiğimiz, biri de Bihter Mantı, Feraye’de denilen kızartılarak. 24 saat açık olmasının avantajını kullanarak canınız ne zaman çekerse gidebileceğiniz Bodrum Mantı, hiçbir yerde bulamayacağınız; ıspanaklı, light, kepekli, patatesli ve tavuklu mantı çeşitleri bulunuyor. Kızartma mantısı çıtır mantıyı yemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Porsiyon Mantı 17 TL, Çıtır 18 TL


Adres: Müderris Salih Rüştü Sok. No: 2 Ulus (Ahmet Adnan Saygun Cad.), İstanbul

Telefon: (0212) 264 65 0001


kardesim mantı

Kardeşim Mantı

Emirgan'da Çınaraltı'nın hemen iç sokağında hizmet veren dünyanın tartışmasız en iyi mantısını yapan yer Kardeşim Mantı. Geçmişi 1945’li yıllara dayanıyor. Bolu’da özel olarak organik hazırlanan mantı ve sarmaları tamamen el yapımı hazırlanıyor. Mantı, üzerinde sadece zeytinyağlı yoğurt ile servis ediliyor. Siz de masadaki sumak, pul biber, nane, sarımsak, kuru peynirli cevizden arzu ettiğinizi koyuyorsunuz. Mekânın sahibinden gelen “sumaksız mantı yenilmez”. Uyarısını dinleyerek mantıma sumağı ekliyorum. Kesinlikle bundan sonrada sumaksız mantı yememeye karar veriyorum.  Porsiyonları beklediğinizden küçük gelebilir ama doyuruculuğu oldukça fazla. Mekânın iç dizaynı da anneanne elinden çıkmış gibi. Etrafta danteller, eski radyolar, antikalar ile süslü. Kardeşim Mantı’nın bir diğer lezzeti zeytinyağlı sarma alışkın olduğunuzun aksine çok yumuşak hemen ağızda dağalıyor. Nedeni ise 4-5 saatte içindeki etle beraber pişmesi. Sarma yaprağı Tokat'tan geliyor.

Porsiyon Mantı 20 TL

*Mekan sadece mantı için değil sabah kahvaltısı için de tercih edilebilir. Ve bir uyarıda bulunalım tabağını bitirmeyene tatlı servisi yapmıyorlar.


Adres: Mirgün Mahallesi Muvakkit Caddesi No: 14/1 Çınaraltı - Emirgan / İstanbul

Telefon:  (0212) 229 69 17


terrace manti

Terrace Mantı

Beşiktaş Fulya’da çalışanların uğrak mekânı olan Terrace Mantı, herkesin en az bir kere gittiği mantı restoranlarındandır. Uzu yıllardır Fulya, Otim’in çaprazında hizmet veren mantıcının mantıları kadar sarma ve çiğ böreği meşhurdur. Etli ve zeytinyağlı olarak hazırlanan sarmaları incecik görüntüsü ve lezzetiyle tadılması gereken lezzetlerinden çiğ böreği ise peynirli ya da kıymalı olarak iki şekilde servis ediliyor. Porsiyonda 2 tane bulunuyor ve gayet başarılı. 

Porsiyon Mantı 17 TL


Adres: Ayazmadere Caddesi No: 13 Fulya Beşiktaş 

Telefon: (0212) 327 88 40


Bay Mantı

İstanbul'da en iyi mantıyı keyifli bir gezi rotası ile birleştirip yemek isterseniz önerimiz Kuzguncuk Bay Mantı olacaktır. "Mantımız bağımlılık yapar" mottosu ile hizmet veren sevimli, küçük dükkan Bay Mantı'da birden fazla mantı çeşidinin tadına bakabilirsiniz. Feraye, Kayseri ve Rus mantı çeşitlerinde iddalı olan Bay Mantı'da sadece mantı çeşidi değil, ev yemeği ve tatlı çeşitleri de mevcut. Özellikle mantı sonrası bir helvasını tatmanızı tavsiye ederiz.

Adres: İcadiye Cad. No: 68 - A Kuzguncuk Üsküdar 

Telefon: (0216) 310 15 36 - 0544 346 81 59


 

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X