İstanbul'da Lale Festivali başladı

İstanbul'da lale mevsimi festivallerle kutlanıyor. Bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 10'uncusu düzenlenen İstanbul Lale Festivali, 11 Nisan'da başlıyor.

8.4.2015

İstanbul'un sembollerinden olan lale çiçeği her yıl İstanbul'un semtlerini, sokaklarını süslerken bir yandan sanatçılara da ilham kaynağı oluyor. Her Nisan ayında açan laleler ile baharın gelişini kutlayan festival, Lale Festivali'de yine bu yıl da renkli, eğlenceli etkinliklerle kutlanıyor. 

Lale, adını bir devre vermiş, doğu kültür ve mitolojilerinde özgün bir yere sahip özel bir çiçektir. Orta Asya'dan Anadolu'ya, kilimlerimizden tablolarımıza, bahçelerimizden parklarımıza kadar hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. 10. İstanbul Lale Festivali kapsamında, bu yıl da İstanbul ve İstanbullular lalesiyle yeniden buluşuyor. Laleler, yine sokaklarımızı, parklarımızı, bahçelerimizi ve meydanlarımızı renklendiriyor.

İstanbul'da lale açan park ve korular

  • Gülhane Parkı’na 86 farklı türde 1 milyon 379 bin lale var
  • Emirgan Korusu’na 192 farklı türde 2 milyon 800 bin lale var
  • Yıldız Korusu’na 32 farklı türde 730 bin lale var
  • Soğanlı Bitkiler Parkı’na 167 farklı türde 550 bin lale var. Lale, sümbül, nergis ve muskari gibi soğanlı bitkileri lale dönemi bittikten sonra da parkımızda görmek mümkündür.
  • Beykoz Korusu’na 8 farklı türde 92 bin 720 lale var
  • Göztepe 60. Yıl Parkı’na 161 farklı türde 1 milyon 187 bin 500 lale var
  • Büyük Çamlıca Korusu’na 16 farklı türde 524 bin 350 lalevar
  • Küçük Çamlıca Korusu’na 25 farklı türde 571 bin 250 lale var.
  • Fethipaşa Korusu’na 12 farklı türde 284 bin 408 lale var
  • Hıdiv Çubuklu Korusu’na 8 farklı türde 294 bin 200 lale var

Lale Festivali, 11 Nisan Cumartesi saat 11.00'de İstanbul Emirgan Korusu, Beyaz Köşk bahçesi ve Kadıköy Göztepe 60.Yıl Parkı'nda açılışı yapacak. Festival programında; yerli müzik grupları performansları, ebru sanatçıları performansları, ressamların performansları, kaligrafi sanatçıları, cam üfleme sanatı, lale temalı ürünler sergisi, 7. İSMEK Geleneksel Türk Sanatlarında Lale Sergisi, lale heykelleri sergisi, fotoğraf sergisi, canlı lale satış noktaları, lale fotoğraf çekim noktası ve lale temalı halı dokuma sergisi gibi alanlar olacak. 

17 Nisan saat 19.00'da İstanbul'un ilk Lale Müzesi açılışı yapılacaktır.  Lale Festivali programı hakkında daha detaylı bilgi için Lale Festivali sayfasını ziyaret ederek programını öğrenebilirsiniz. 

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X