İstanbul’da Osman Hamdi Bey’in İzleri

Türk müzeciliğinin kurucusu ve dünyanın en ünlü Türk ressamlarından biri Osman Hamdi Bey, İstanbul’un her noktasında eserler bırakmış, son dönem Osmanlı ve sonrasında da Cumhuriyet sanat ve tarih hayatında dönüm noktası olmuştur.

20.2.2017

Fransa’da aldığı hukuk ve resim eğitiminin ardından İstanbul’a dönerek geri kalan yaşamında Osmanlı Devleti’ne başkentten hizmet eden Osman Hamdi Bey, kimi eserlerinde İstanbul’u anlatmış, kimi İstanbul’u eserleriyle donatmıştır.

Dünya Standartlarında Bir Müze: İstanbul Arkeoloji Müzesi

Osman Hamdi Bey, modern müzecilik kavramını bu topraklara getiren, Arkeoloji Müzesi’ni müdürlüğünü yaptığı 30 yıl içinde dünyaca ünlü eserlerle dolu dev bir kompleks haline getiren ve dünyaya tanıtan isimdir.

Osman Hamdi Bey Nemrut

Hukuk eğitimini resim tutkusu için yarım bırakan Osman Hamdi Bey, arkeolojiye olan düşkünlüğü sebebiyle henüz Arkeoloji Müzesi Müdürü değilken Nemrut kazılarını yapar. Almanların Nemrut’u fark ederek Türkiye’de kazı yapmak için yola çıktıklarını öğrenen Osman Hamdi Bey, hemen ekibiyle İstanbul’dan yola çıkarak Nemrut’a gider ve Kommagene Uygarlığı’nın kalıntılarını keşfeden kişi olur.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni anlattığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyaca Ünlü İskender Lahdi

Osman Hamdi Bey 1881 Müze-i Hümayun Müdürü olduktan sonra bu kurumun gelişmesi için elinden geleni yapar. Eserlerin saptanması, kayıt altına alınması, korunması, sergilenmesi, restorasyonu süreçlerinin bilimsel ve en iyi şekilde yürütülmesini sağlamıştır. Hukuk eğitiminin sayesinde eserlerin yurt dışına kaçırılmasını engelleyen kanunlar hazırlamış, yeni kazılar yapmış ve yeni İstanbul Arkeoloji Müzesi binasının inşa edilmesini sağlamıştır.

Dünyanın en büyük lahdi aynı zamanda İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin de en değerli eseridir. M.Ö. 315 yılına tarihlenen 25 ton ağırlığındaki lahit, İskender’e ait olmasa da üzerindeki Yunan ve Pers askerlerine ait figürler ve İskender’e ait aslan başlığı sembolünden dolayı bu ismi almıştır. İstanbul Arkeoloji Müzesi binası Osman Hamdi Bey’in isteği üzerine bu lahitten esinlenerek tasarlanmıştır.

İskender Lahdi İstanbul Arkeoloji Müzesi

Osman Hamdi Bey, Lübnan’daki Sayda’da yaptığı kazılarda 1887 yılında ortaya çıkarılan lahdi uzun uğraşlarla İstanbul’a getirmiş, bu önemli eser sayesinde hem kendi adını hem İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni dünyaya duyurmuştur. Öyle ki gemicilerin “bu ağırlık gemiyi batırır” diyerek taşımayı reddetmesi üzerine kendini lahde zincirlediği rivayet edilir.

Lahdi kendisine hediye etmek isteyen padişaha “Eminim ki padişahımız bir milleti başka bir millete armağan etmek istemeyecektir.” dediği de rivayetler arasındadır.

İskender Lahdi Detay

İlk Türk arkeoloğu kabul edilen Osman Hamdi Bey’in adı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin bulunduğu sokağa verilmiştir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Kurucusu Osman Hamdi Bey

Osman Hamdi Bey ne kadar arkeolojinin ülkemizde yerleşmesine etkisiyle ya da ressamlığıyla daha çok bilinse de şimdiki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi o zamanki adıyla Sanayi Nefise Mektebi’nin de kurucusudur.

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk güzel sanatlar okulu, 1882’de Osman Hamdi Bey’in müdür tayin edilmesiyle resmen açılmıştır. Osman Hamdi Bey ölümüne kadar bu okulun müdürlüğünü sürdürmüştür.

İstanbul Sanayi Nefise Mektebi

Resim, heykeltıraşlık, mimarlık ve hattatlık ile sanat dersleri okutulması planlanan okulun Arkeoloji Müzesi’ne yakın olması gerektiğini düşünen Osman Hamdi Bey Arkeoloji Müzesi’nin de mimarı olan Alexandre Vallaury’den okulu müzenin ana giriş kapısının karşısına, Çinili Köşk'ün yanına inşa etmesini ister. Vallaury aynı zamanda mektebin il mimarlık hocası olarak görevlendirilmiştir.

Kadıköy’ün İlk Belediye Başkanı Osman Hamdi Bey

Çok yönlülüğü ve tüm yönleriyle ünlü ve üstün bir insan oluşu Osman Hamdi Bey’in Kadıköy’ün ilk belediye başkanı olmasının geri planda kalmasına sebep olmuş olabilir. 1875 yılında, burada oturması sebebiyle Kadı Köyü’nün ilk Şehremini olarak atanır.

İstanbul Yeldeğirmeni Eski

Gebze Eskihisar’daki Evi Şimdi Osman Hamdi Bey Müzesi

Türk Müzeciliğinin kurucusunun Gebze Eskihisar’daki yazlık köşkü, şimdi kendi adını taşıyan bir müze haline dönüştürülmüştür. Çizimlerini kendi yaptığı ve Fransız mimarisi etkilerini taşıyan yapı köşk, resimhane, kayıkhane ve müştemilattan oluşur. 26 yıl boyunca yaz aylarını bu köşkte geçiren Osman Hamdi Bey’in en ünlü resimleri bu köşkte hayat bulmuştur.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Ulaşım: Demiryolu ve Karayolu ile Kocaeli terminalden tarifeli seferleri mevcuttur.

Adres: Eskihisar Köyü, Gebze

Telefon: 0 (262) 655 63 48

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X