İstanbul'u İstanbul Yapan Sokak Lezzetleri

Şık restoranları bir kenara bırakın, şimdi sıra İstanbul’un vazgeçemeyeceğiniz sokak lezzetlerini keşfetmede!

3.12.2014

Roma'dan New York'a gezginleri lüks restoranlardan alıkoyacak güçte lezzetler vadeden sokak yemekleri ile tanışmaya hazır olun. Şimdi ülke mutfaklarını kaldırımlar üzerinde keşfetme zamanı!

Şehrin yeme-içme kültürünün önemli bir parçasıdır sokak lezzetleri... Şehirle birlikte yaşar, değişir, bazısı yok olur, derken gene çıkıverir karşınıza.

İstanbul, lezzetin her türlüsünü barındıran bir şehir. İstanbul'un sokak lezzetlerinin ise tadına doyulmaz…

Sizler için seçtiğimiz İstanbul’u İstanbul yapan 10 sokak lezzeti...

Kokusuyla sizi kendine çeken Balık - Ekmek

balık ekmek

Eminönü, Karaköy, Galata... İstanbul'un her köşesinde bir balık - ekmek tezgahı görmek mümkün. Balık - ekmek İStanbul'un en vazgeçilmez sokak lezzetlerinden... Eğer siz de ayak üstü lezzetli bir şeyler yemek istiyorsanız, balık - ekmek sizler için iyi bir alternatif...


Yasaklandı, yasaklanıyor derken hala varlığını sürdüren Kokoreç

kokerec

Türk mutfağının bir aralar yasaklı olmaya kadar varan yiyeceği kokoreç, steril ortamlarda hazırlandığında birçoğumuz için vazgeçilmez bir lezzet... Tabii her yerde kokoreç yenmez, bildiğiniz yerlerden şaşmayın!


Bol şerbetiyle damaklarda iz bırakan Halka Tatlı

çatal halka tatlısı

Aslında bildiğimiz tulumba tatlısının uzun ve yuvarlak olanı... Halka tatlısı, Kerane tatlısı ve Çatal olarak birçok isimde bilinen tatlı. İstanbul'un vazgeçilmez sokak lezzetlerinden birisidir.


Çıtır mı çıtır Simit

simit

Sadece birkaç malzeme ile yapılan bol susamlı çıtır simitler İstanbul sokaklarının en kolay bulunur ve çok da lezzetli atıştırmalıklarından birisi. Hatta simit son dönemlerde o kadar ön plana çıktı ki,ülke geneline yayılan fast-food zincirlerinin kilit ürünü haline geldi. Yanına bir demli çay ve ya öğrenci şekli ayran almayı unutmayın.


Bol malzemeli Kumpir

kumpir

Patatesin belki de en lezzetli hali. Fırınlanmış patates, içinde ki birbirinden lezzetli mezeler, bol tereyağlı kaşarlı patatesle buluşunca tadından yenmez bir sokak lezzetine dönüşüyor. İstanbul'un her yerinde kumpir yapan bir mekan bulabilirsiniz ama Ortaköy'deki kumpirlerin tadı hiç bir yerde yok. Bu tüyoyu da vermeden geçmeyelim.


Kışın habercisi Kestane

kestane

Her ne kadar evlerimizde pişirmeye çalışsak da, közde pişmiş kestanenin tadı hiçbir şeyde yok. Kış geldiğinde İstanbul’un hemen hemen her sokağında, caddesinde bir kestaneci bulmak mümkün hale geliyor. Atalarımızın da dediği gibi


Tabuları yıkan bir lezzet Midye Dolma

midye

Midye yenir mi, temiz mi diye sorular devam ederken, midye dolma İstanbul sokaklarında sık sık rastlayabileceğimiz lezzetlerden biri… Her yerde yenmez tabii ama güzelini buldun mu tadına doyum olmaz.


Aşıkların lezzet keyfi Kağıt Helva,

kagıt helva

İstanbul’un en meşhur lezzetiymiş bir zamanlar kağıt helva. Aşıklar sokakta bir helvayı paylaşır, keyif yaparlarmış... Hala İStanbul'un sokaklarında kağıt helvacılara rastlamak mümkün.


Stadyumların vazgeçilmezi Tükürük Köftesi

kofte ekmek

Maç öncesi ya da sonrası, kokusuyla stattan çıkanları kendisine çeken tükürük köftesinin tadını bilmeyen yoktur.


7'den 70'e herkesin sevdiği Pamuk Şeker

kagıt helva

Çocukluğumuzun en keyifli anlarından biriydi herhalde, pembe pamuk şekerleri yüzümüze bulaştırarak yemek… Arada çocukluk günlerinize dönmek, biraz nostalji yapmak isterseniz İstanbul sokaklarında hala pamuk şekerciler bulabilirsiniz.


Bir İstanbul kalsiği: Islak hamburger

islak hamburger

İstanbul ve sokak yemeği denince akla gelen ilk yemeklerden biri de kuşkusuz ıslak hamburgerdir. Özel bir sos ile ıslatılmış burgerlerden oluşan ıslak hamburger, mutlaka İstanbul'da denenmesi gereken lezzetlerden biri...

Şehrin tadı "sokakta" çıkar!

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X