İstanbul'un en eski pastanesi Baylan Pastanesi

İstanbul’un kent dokusunda adeta inci değerinde bir pastane, Baylan Pastanesi ve içinde ne çok hikayeler barındırır. Aşklar, ayrılıklar, sevinçler ve mutluluklar...

9.12.2014

Pastanelerin kent kültüründe oldukça önemli bir yeri vardır. 87 yıllık geçmişiyle İstanbul’un en eski pastanesi Baylan Pastanesi nevi şahsına münhasır, kendinden menkul bir İstanbul müessesidir.

 Lezzetli pasta, turta ve çikolatalarıyla, kakao ve kremaya dayalı batı kökenli tatlılarıyla Baylan’ın tarihi 1923 yılına dayanır. Cumhuriyet ile yaşıt olan Baylan, İstanbul’un ilk pastanesi olmasa da, kurulduğu günden bu yana aralıksız olarak devam eden en eski yaşayan pastanesidir. Baylan pastanelerinin kurucusu Filip Lenas, yirminci yüzyılın başında İstanbul’a göç ettiğinde henüz 16 yaşındaydı. Bir hedefi vardı. O da iyi bir pastacı olmak!

Bu hayalini 1923’te Beyoğlu Deva Çıkmazı’nda ilk pastanesini açarak gerçek kılar ve çok kısa bir süre içinde Markiz, Lebon ve Moskova gibi dönemin ünlü pastaneleri ile birlikte anılmaya başlar. İlk şubesinden sadece iki yıl sonra, eski Karaköy Meydanı’nda, bugün olmayan bir binada açılır. Ardından Beyoğlu, Karaköy ve son olarak Kadıköy şubelerini açar. Bu kadar şubeden günümüze de sadece Kadıköy kalır. Gleneksel stilini koruyarak hala verlığıbnı ve lezzetini İstanbullularla buluşturan Baylan Pastanesi Altınmarka çatısı altına girdikten sonra Bebek şubesini açar. Kadıköy'den farklı olarak İstanbul'un eşsiz Boğaz manzarasını gören Baylan Bebek şubesi dekorasyonu ile de son derece şık ve gösterişlidir. 

Eskilerin tatlı diyarı Baylan'ın geçmişten bugüne pek çok misafiri ağırladı.

Baylan’ı ilk mesken tutan Atillâ İlhan’dı. Oraya girmiş, çevresindeki yazarlar, oyuncular, sinemacılar, ressamlar grubu dağılana kadar da oradan çıkmamıştı.  Baylan Mudavimeleri; Orhan Kemal, Sait Faik, Haldun Taner, Cemal Süreya, Edip Cansever, Erol Günaydın ve  Behçet Necatigil gibi pek çok ünlü Baylan Patanesi'nin tatlılarının mudavimiydi. 

Baylan'ın Klasikleşen Tatlıları neler?

Baylan'ın klasikleşen birçok tatlısı vardır. Ama bunlardan en meşhur ve en bilidik olanı Kup Griye'dir. Diğer lezzettli tatlıları; Trüf, Adisababa, Montebianco, Karamel ve Moncheri. Bu lezzetli tatlıların yanı sıra Makaron (macaron) ve Çikolata satışlarıda yapıyorlar.

İstanbul'un meşhur tatlısı Kup Griye!

İstanbullular arasında neredeyse Baylan adı kadar meşhur olan Kup Griye’nin geçmişi 1954 yılına dayanır. O dönemlerde Baylan’ın Karaköy şubesine uğrayan İstanbullular burada giderek hızlanan hayat ritimlerine uygun bir şekilde, ayaküstü yüksek bankoya dayanarak veya bar sandalyelerinde oturarak daha önce tatmadıkları yepyeni lezzetlerle tanışırlar. Bunların arasında özellikle sıcak yaz aylarında ideal bir lezzet kaçamağı sunan dondurmalı, kremalı kuplar en çok rağbet gören “alafranga” tatlılardandı.

 

Kadıköy Şubesi Adres: Caferağa Mh. Muvakkıthane Cd No:19 Kadıköy, İstanbul

Telefon: (0216) 346 63 50


Bebek Şubesi Adres: Cevdet Paşa Caddesi No: 52-54 Beşiktaş, İstanbul

Telefon: (0212) 358 07 60

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X