İstanbul’un En Güzel Parkları

Bahar İstanbul’a temelli gelmişken İstanbul’un birbirinden güzel parklarını yazmak istedik. Siz de bu listeyi okur okumaz evden çıkın, kendinizi bu güzel parklardan birine atın ve baharın tadını çıkarın!

21.04.2017

PAYLAŞ

FacebookTwitterGoogle+Arkadaşına ÖnerYorum Yap

Fenerbahçe Parkı

Kadıköy’ün en güzel noktalarından biri, Fenerbahçe Adası, yani Fenerbahçe Parkı. Fenerbahçe Burnu’na bir köprüyle bağlı olduğundan teknik olarak kendisi bir adadır. Köprüyü geçer ve adeta denizin ortasında bir yeşil cennet olan Fenerbahçe Parkı’na ulaşırsınız. Tahmin edileceği gibi özellikle hafta sonları hem Kadıköy halkının hem İstanbul’un diğer semtlerinden gelen misafirlerinin sayesinde biraz kalabalık olan park, düğün fotoğrafı için de çokça tercih ediliyor. Kadıköy Belediyesi’ne ait parkta birkaç kafe bulunuyor, ama çoğunlukla hafta sonu kahvaltılığını alıp gelen ailelerin çimlerde kahvaltılarına ev sahipliği ediyor. Çocuklar, bisikletliler için de harika bir ortam! Şehrin içinde olması da bir avantaj, fakat bu durum park girişinde trafik yoğunluğuna da yol açabiliyor. 

Fenerbahçe Parkı

Yıldız Parkı

Şehrin içinde yeşil kalmış, iyi ki kalmış dedirten parklardan biri de Yıldız Parkı. Yıldız Korusu olarak da bilinir. Bir zamanlar Çırağan Sarayı’nın arka bahçesi, sonra da Yıldız Sarayı’nın dış korusu olan Yıldız Parkı, Beşiktaş’ın akciğeri, ağaçlar arasında mutluluktan kaybolabileceğiniz huzur noktası. Balmumcu’dan ve Çırağan’dan iki girişi olan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait parkta Çadır Köşkü ve Malta Köşkü isimli iki adet de köşk bulunuyor.

Yıldız Parkı

Gülhane Parkı

Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi, şimdinin Gülhane Parkı muazzam güzelliğinin yanında Osmanlı İmparatorluğu’nun son zamanları ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında tarihin önemli olaylarına da ev sahipliği yaptığından tarihi önemi de büyüktür. Tanzimat Fermanı’nın okunduğu yer olduğundan Gülhane Hatt-ı Hümayun da denilen park, Atatürk’ün latin harflerini halka tanıttığı yerdir de aynı zamanda. Parkta tarihi mirasın yanında Aşık Veysel heykeli, Roma döneminden kalan Gotlar Sütunu ve İslam Bilim Eserleri Müzesi de vardır.

Gülhane Parkı

Bebek Parkı

Avrupa Yakası’nda Boğaz sahilindeki yeşil huzur noktalarından biridir. İçinde İstanbul’un en etkileyici açık çocuk parklarından birini barındırır. Başta Bebek halkı olmak üzere Avrupa Yakası’nda yaşayan insanların deniz kenarında huzur bulmak için gittikleri yerlerden biridir. Uzun Boğaz kenarı yürüyüşlerinin de neşeli duraklarındandır.

Bebek Parkı

Maçka Demokrasi Parkı

Harbiye, Nişantaşı ve Çırağan arasında bulunan Maçka Demokrasi Parkı Beşiktaş halkının bir diğer neşe kaynağıdır. Her mevsimde ayrı güzel olan park kışın kar yağdığında onlarca kişinin birlikte kar oynadığı, bahar ve yaz aylarında ise güneşin, yeşilin ve neşenin hüküm sürdüğü bir huzur noktasıdır. İçinde çocuk oyun alanları, havuzlar, kafeler, bir yapay ada ve üzerinde de bir teleferik hattı bulunur.

Maçka Demokrasi Parkı

Ulus Parkı

İstanbul’un diğer meşhur parklarından en büyük farkı Ulus Parkı’ndan İstanbul Boğazı’nı yukarıdan seyredebilmenizdir. İçinde restoranlar da bulunan parkta herhangi bir banka oturup Boğaz Köprüsü, Topkapı Sarayı, Tarihi Yarımada, Üsküdar’ı yüksekten seyredebilir, eşsiz bir manzaranın büyüsüyle saatlerce oturabilirsiniz.

Ulus Parkı

Abbasağa Parkı

Listemizin diğer parkları kadar büyük olmayan ama etkisi en az diğerleri kadar büyük olan Abbasağa Parkı Beşiktaş halkının buluştuğu, dinlendiği, sosyalleştiği, konser-sinema gibi etkinliklerine ev sahipliği yapan güzide parkıdır. Üstelik Beşiktaş Meydanı’nın hemen arkasında, apartmanların arasında saklı bir bahçedir.

Abbasağa Parkı

Göztepe Parkı

Anadolu Yakası’nın bu kez deniz kenarında olmasa da halkına çokça huzur ve mutluluk veren bir diğer parkı Göztepe Parkı’dır. Kadıköy ve civarı halkın koşu, bisiklet, keyif, çocuklarıyla eğlenmek için gittiği park yine şehir içi kurtarılmış bölgelerden biridir.

Göztepe Parkı

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X