İstanbul’un En İyi 12 Koşu Parkuru

İstanbul’da koşmak için en uygun, en keyifli ve en güzel parkurlar bu listede!

28.4.2017

PAYLAŞ

FacebookTwitterGoogle+Arkadaşına ÖnerYorum Yap

İster keyif için ister antrenman için, yeni başlayanlar veya uzun zamandır koşu sporunu yapanlar için İstanbul’da birçok parkur var. Boğaz manzaralı mı istersiniz orman mı? Tartan zemin mi olsun yoksa kros antrenmanı için mi? İşte İstanbul’da koşu yapılacak yerler:


Feneryolu Suadiye Sahil Yolu

Anadolu Yakası’nın en çok tercih edilen, uzunluğuyla da tatmin eden parkur, çok da keyiflidir. Tuzla’ya kadar devam eden parkurun en çok 6 km’lik kısmı kullanılır. Bahar ayları her saat koşu için idealken, yazın sıcak nedeniyle sabah erken saat ve akşamları tercih etmek gerekir. Parkur boyunca Caddebostan sahil ve belirli noktalarda spor yapanlar, çimlerde eğlenen veya dinlenen insanlarla da keyifli bir parkurdur, fakat hafta sonları kalabalık olabileceğini hesaba katmalısınız.

Feneryolu Suadiye Sahil Yolu

Zeytinburnu Bakırköy Sahil Yolu

Caddeden uzak, huzurlu biçimde koşabileceğiniz İstanbul’un keyifli parkurlarından biridir. Sarayburnu’ndan başlayıp Bakırköy sahil şeridi boyunca devam eden parkurun balıkçıların olmadığı 7 km’lik Yenikapı kısmı birçok sporcunun tercih ettiği bölümdür. Gidiş-geliş yönünde rüzgârla karşılaşacağınızı düşünerek koşuyu planlamak faydalı olacaktır.

Zeytinburnu Bakırköy Sahil Yolu

Belgrad Ormanı Neşet Suyu Parkuru

Adı üstünde, orman olduğu için diğer parkurlardan biraz farklı, yeşil, yemyeşil ve çok keyifli bir parkurdur. Ağaçların altında, göl kenarında koşmak harikadır. Başlangıç ya da ileri seviye fark etmeden herkesin koşabileceği bir parkurdur. Toplu taşıma araçları ormana girmediğinden araçla gitmek gerekebilir. 

Belgrad Ormanı Neşet Suyu Parkuru

Yıldız Parkı

Başlangıç seviyesindekileri zorlayabilecek, hatta ileri düzey kros antrenmanı yapılabilecek bir parkurdur. Yine ağaçlar arasında olduğundan günün her saati gidilebilir. Konumu da şehrin içi olduğu için pratiktir.

Yıldız Parkı

Balat Fener Sahil Yolu

Atatürk ve Haliç köprüleri arasında kalan yaklaşık 3 km’lik bölüm özellikle yakınlarda oturanlar için keyifli bir koşu parkurudur. Hafif esintisi rahatlatıcı olsa da balık tutanları hesaba katmak gerekir. Antrenman rotaları arasında değil, daha çok keyif rotaları arasında değerlendirmek doğru olur.

Balat Fener Sahil Yolu

Maçka Parkı

Şehir içinde bulunan en iyi parkurlardan biridir, sevenleri de çoktur. Merdiven antrenmanına da izin verir, istediğiniz zorlukta çalışmaya da; bu sebeple günün her saati koşanları burada görebilirsiniz.

Maçka Parkı

Fenerbahçe Parkı

Keyif parkurları içinde yer alabilecek bu parkta denizin içindeymişçesine, ağaçların altında koşabilirsiniz. Hafta sonları biraz kalabalık olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Hafta içi bu parkta koşmak için ideal zamanlardır, böylece ulaşımda trafik sorunu da yaşamamış olursunuz.

Fenerbahçe Parkı

Üsküdar Sahili

Özellikle Üsküdar çevresinde yaşayanlar için deniz kenarında keyifli bir parkurdur. Ağaçlık ve gölgelik alan olmadığı için yazları sabah veya akşam saatlerinde koşmalı, öğle sıcağında durulmamalıdır. Hafta sonları kalabalık olabilir.

Üsküdar Sahili

Kuruçeşme Rumelihisarı Parkuru

Avrupa Yakası’nda İstanbul Boğazı’nı en güzel seyredebileceğiniz, en keyifli parkurlardan biridir. Ortaköy tarafından da başlanabilir ama araçlar yolun bu kısmında koşuyu kötü etkileyebiliyorlar. Kuruçeşme civarından Rumeli hisarına kadar 8 km çok keyiflidir. Bebek’e doğru balıkçılar olabilir, yine yazın koşu zamanını güneşe göre ayarlamak faydalı olacaktır.

Kuruçeşme Rumelihisarı Parkuru

Emirgan Parkı Tartan Zemini

Parklar şahane atmosferleri sebebiyle koşu için güzel alternatiflerdir, Emirgan Parkı’ndaki dairesel tam 1 km tartan(kauçuk) zemin ise sert zemine daha iyi bir alternatif olacaktır. Alanın özellikle hafta sonları piknik için kullanıldığını düşünerek sabah erken saatler tercih edilebilir.

Emirgan Parkı Tartan Zemini

Fındıkzade Çukurbostan Parkuru

480 metrelik tartan piste sahip bir diğer park, Fındıkzade Çukurbostan’dadır. Bölge halkının yıllardır bin bir şekle girse de severek kullandığı park TEGV parkı olarak bilinse de şimdi belediyenin bünyesindedir. 

Fındıkzade Çukurbostan Parkuru

Moda Sahil

Genellikle Moda’da oturanların koşu için tercih ettiği Kadıköy-Kalamış arası sahil şeridinde, manzaraya kimi zaman yunuslar da eşlik eder, iyice keyifli olur. Dileyen sahil şeridinin Kalamış tarafında sonunda bulunana Yoğurtçu Parkı’ndaki 1200 m lik parkuru da tercih edebilir. Moda İstanbul’un yerli turistlerinin en çok tercih ettiği yerlerden biri olduğundan kalabalık göz önünde bulundurulmalıdır.

Moda Sahil

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X