İstanbul’un Fethi’ne tanık olmak ister misiniz?

Zamanda yolculuk yapmadan İstanbul’un fethine şahit olamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

14.6.2017

İstanbul’un fethiyle ilgili anlatılan veya yazılanları üç boyutlu yaşayabileceğiniz bir ortam sunuyor: Panorama 1453 Tarih Müzesi… Girişinden başlayarak ne ile karşılaşacağınızı merak etmeye başlıyorsunuz. Sarmal merdivenlerden aşağı inerken İstanbul’un fethine giden yolda bu maceraya adım adım hazırlanıyorsunuz. Duvarları süsleyen Bizans dönemi İstanbul resimleri ve o dönemin İstanbul’unu anlatan yazılarla ön hazırlık başlıyor.

Bir kat daha indiğinizde ise sizi fethin detayları karşılıyor. İstanbul’un fethine ve yeni bir çağın başlangıcına doğru ilerlerken bu yazılarla oyalanmak değil, biran önce fethi üç boyutlu yaşamak istiyorsunuz. Artık 29 Mayıs 1453 gününü yaşamaya hazırsınız. Merdivenleri çıkarken sizi önce masmavi gökyüzü karşılıyor. İlk şoku o an yaşıyorsunuz. Sonra müzenin en önemli noktasına platforma çıkıyorsunuz. Ve işte İstanbul’un fethine dahil oldunuz…

29 Mayıs 1453’e hoş geldiniz!

Platforma çıktığınız ilk an nereye döneceğinize, ne yana bakacağınıza karar veremiyorsunuz. Bu şaşkınlık birkaç dakika sürüyor. Daha sonra kendinize bir köşe belirliyor, heyecan verici olduğu kadar ürpertici de olan o günü adım adım gözlemlemeye başlıyorsunuz. Üç boyutlu detayların derinliğine daldıkça şaşkınlığınız artıyor. Kendinizi zamanda kaybolmuş gibi hissediyorsunuz. Etrafınızı saran güvenlik personeli olmasa bir zaman yanılsamasında kaybolmanız içten bile değil.

İstanbul Fetih Panorama Müzesi

Etrafınız Bizans ve Osmanlı askerleri ile çevrili. Bir yanınızdan top sesleri yükseliyor, diğer yanınızdan atlılar dörtnala yaklaşıyor, içinizi ürperten kılıç şakırtıları ve gittikçe yükselen mehter marşı ise cabası… Amansız bir savaşın ortasındasınız. Kimin kazandığını biliyorsunuz ama yine de bu üç boyutluluk sizi heyecanlandırıyor.

Sizi çıkışa yönlendiren merdivenlere ilerlerken arkanıza dönüp dönüp bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz. O askerler peşinizden gelecekmiş, gökyüzü hep aynı mavilikte kalacakmış sanısına kapılıyorsunuz. Attığınız her adım sizi İstanbul’un bugününe götürürken geçmişi canlandıranları merak etmekten kendinizi alamıyorsunuz. O halde buyurun bu müzenin tarihine!

İstanbul’u yeniden fethederken…

İstanbulluların çok iyi bildiği eskiden karmaşık bir otogar olan Topkapı’nın merkezinde şimdi yemyeşil bir park var. Topkapı Şehir Parkı yalnızca çocuklara ve dinlenmek isteyenleri misafir etmiyor, Panorama Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Müze, parkın 3.000 m²’lik alanını kapsıyor.

İstanbul Fetih Panorama Müzesi

Fikrin sahibi olan ressam ve çizgi film yönetmeni Haşim Vatandaş aynı zamanda projenin koordinatörü... Yapımına 2005 yılında başlanan projede sekiz sanatçı tarihi yeniden şekillendirmiş. Üç yıl gibi kısa bir zamanda tarihin en önemli olaylarından biri yeniden canlandırılmış. Bu eşsiz panoramada 10 bin civarında figürü gözlemlemek mümkün

Bu müzeyle ilgili en dikkat çekici detay; dünyada 360 derece olan tek panoramik müze olması. Gözlemcilerin üç boyut etkisini tam olarak algılayabilmesi için resme 14 metre uzaklıktaki bir platformdan bakılıyor. Fethin 555 yıl önceki gerçekliğinin günümüze taşınması için kuşatmada kullanılan topların, top arabalarının ve barut fıçılarının imitasyonları panoramanın önüne yerleştirilmiş. Ayrıca kullanılan ses efektleri ile gerçeklik hissi kuvvetlendirilmiş.

Panorama 1453 Müzesi her gün 09.00 – 17.00 saatleri arasında tarih meraklılarını ağırlıyor. İstanbul’un fetih geçmişine tanık olmak ve geçmişle aranızda yeni bir bağ kurmak için bu müzeyi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin!

Adres: Topkapı Şehir Parkı, Topkapı

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X