İstanbul’un Ünlü Turşucuları

Yemek kültürümüzün filmlere dahi konu olmuş en güzel, birçok kişinin suyu için saatlerce kuyruğa girdiği tatlardan biri de turşu. Birçok yemeğin yanında harika bir lezzet yaratan turşuyu da usta ellerden yemenin tadı bir ayrıdır. İstanbul’da yaşayan ya da yolu İstanbul’a düşenler için İstanbul’un ünlü turşucularını yazdık.

2.4.2017

PAYLAŞ

FacebookTwitterGoogle+Arkadaşına ÖnerYorum Yap

Cihangir’in Turşucusu

Filmlere dahi konu olan demiştik ya, işte Adile Naşit ve Münir Özkul’un birlikte rol aldıkları turşucu, Asri Turşucusu. 1913 yılında Fatih’te kurulan turşucu, 1938 yılında Cihangir’e taşınır, hâlâ da aynı yerinde hizmet veriyor. Brokoliden karnabahara, salatalıktan birçok farklı sebzeye kadar 30 farklı çeşitte turşuyu bulabilirsiniz. Yazları 3 ay kapalı olan Asri Turşucusu, turşu ürünlerini Bursa’da kendileri yetiştirdikleri için 3 ay dükkânda olamıyorlar. 

Beşiktaş’ın Turşucu Çınarı

Beşiktaş’a yolunuz düşerse, İstanbul’da mutlaka gidilmesi gereken turşucular içinde 1935 yılında kurulan Soydan Turşucusu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz. 4 kuşaktır hizmet veren Soydan Turşucusu’nda 25 ile 30 arasında değişen turşu çeşitleri mevcut. En meşhur ve müdavimleri tarafından en çok tercih edilen turşu ise erik ve bamya turşusu. Soydan Turşucusu’nu pazar günleri hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

Soydan Turşucusu

Kurtuluş’ta 60 Yıllık Turşucu

Kurtuluş’un 60 yıllık en ünlü turşucusu Pelit Turşucusu. Renkli dekorasyonuyla da turşu severlerin içini açan Pelit Turşucusu, birbirinden farklı ve lezzetli 27 turşu çeşidiyle sizlere hizmet vermekte. Bursa’da özel olarak üretilen turşular, sizlerin beğenisine sunuluyor. Özel olarak üretilen kırmızı lahana ve karnabahar turşusu en çok tercih edilen ürünlerinden.

Pelit Turşucusu

Balık Pazarı’nın Turşucusu

Beyoğlu Balık Pazarı’nda 1992 yılından bu yana hizmet veren Petek Turşucusu özellikle meyve turşuları ve meyve turşuları içinde de kiraz turşularıyla çok ünlü. Balık Pazarı’na yolunuz düştüğünde Petek Turşucusu’nu da mutlaka ziyaret edin.

Petek Turşucusu

Dededen Toruna

İstanbul’un ilk turşucularından Hakkı Usta’nın çırağı olan dede, torunlarına el vererek günümüze kadar Özcan Turşucusu’nun var olmasını sağlamış. En çok tercih edilen turşuları, domatas, sarı biber ve lahana. Günümüzde torunların işlettiği Özcan Turşucusu, Kadıköy Çarşısı’nda. 

Özcan turşucusu

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X