Joshua Bell, İstanbul'da!

Dünyanın önemli virtüözlerinden Joshua Bell, 15 Mayıs'ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Tiyatroda sahnede konser vermeye hazırlanıyor.

5.3.2016

Klasik müziğin önemli ve en ünlü sanatçılarından olan Joshua Bell İstanbul'a geliyor.

Pop müzik sanatçıları kadar ünlü olan Joshua Bell, 1713 yapımı bir stradivarius'a sahip yetenekli kemancı. Washington Post gazetesi için  sosyal bir deneye katılarak  metro istasyonunda keman çalmayı kabul eden ve bu performansı sonrası insaların aklında  "Metrodaki Kemancı"  olarak kalan ünlü keman virtüözü Joshua Bell bu deneyle tanınırlığını arttırdı. 

Metrodaki Kemancı: Joshua Bell

"Metrodaki Kemancı" olarak tanınan Joshua Bell'in bu performansının gerçek öyküsü ise şöyledir: "Soğuk bir ocak sabahı, bir adam Washington DC'de bir metro istasyonunda, kemanla 45 dakika boyunca altı Bach eseri çalar. Bu süre içinde, çoğu işe yetişme telaşındaki yaklaşık bin kişi kemancının önünden geçip, gider. 

Kemancı çalmaya başladıktan ancak üç dakika kadar sonra, ilk kez orta yaşlı bir adam kemancıyı fark edip, yavaşlar ve birkaç saniye sonra da gitmek zorunda olduğu yere yetişmek üzere yine hızla yoluna devam eder. 

Kemancı ilk bir dolar bahşişini bundan bir dakika kadar sonra alır. Bir kadın yürümesine ara vermeksizin parayı kemancının önüne koyduğu kaba atarak, hızla geçer, gider. Birkaç dakika sonra, bir başka adam duraklayıp, eğilerek dinlemeye başlar ancak saatine göz attığında işe geç kalmamak için acele ettiğini belirten ifadelerle hızla yoluna devam eder. En fazla dikkatle duran ise üç yaşlarında bir oğlan çocuğu olur. 

Annesinin çekiştirmelerine rağmen, çocuk önünde durur ve dikkatle kemancıya bakar. En sonunda annesi daha hızlı, çekiştirerek çocuğu yürümeye zorlar. Oğlan arkasına dönüp dönüp kemancıya bakarak, çaresizce annesinin peşinden gider. 

Buna benzer şekilde birkaç çocuk daha olur ve hepsi de anne, babaları tarafından yürümeye devam için zorlanarak, uzaklaştırılırlar. Çaldığı 45 dakika boyunca kemancının önünde sadece 6 kişi, çok kısa bir süre durur. 20 kişi duraklamadan, yürümeye devam ederek, para verir. Kemancı çaldığı süre içinde 32 dolar toplar. 

joshua-bell-istanbul-konseriPerformanslarıyla kendine hayran bırakan Joshua Bell, 15 Mayıs saat 21:00'de Zorlu Performans Sanatları Sahnesi'nde unutulmaz bir konser gerçekleştirecek. 

Joshua Bell, konserinin yanı sıra İstanbul'da 2015 - 2016 Resital serisi başlıyor. İstanbul Resitalleri hakkında detaylı bilgi için İstanbul Resitalleri yazımıza göz atın!


MAY

15

2016

Joshua Bell

Mekan:
Saat :

BİLET FİYATI : 
 

Ulaşım

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X