Kanlıca Yoğurdunun Hikayesini Biliyor Musunuz?

Tadıyla nesiller arası bir köprü oluşturan Kanlıca Yoğurdunun hikayesini anlatacağız bugün size.

16.3.2017

İstanbul’un Beykoz ilçesinin en ünlü semti Kanlıca. Ünlü olmasının sebeplerinin en başında da mükemmel bir lezzete sahip Kanlıca Yoğurdu gelmektedir. Kanlıca yoğurdu sadece mükemmel bir lezzete değil, aynı zamanda çok ilginç bir hikayeye de sahiptir. Kanlıca yoğurdunun hikayesi birçok kiş tarafından merak edilen bir hikayedir. Özel bir şekilde yapılan ve üzerine pudra şekeri ilave edilerek servis edilen yoğurdun, çok eskilere dayanan bir hikayesi var. Şimdi gelin bu özel yoğurdun hikayesini birlikte dinleyelim.

Kanlıca Yoğurdu

Tarihe 93 Harbi olarak geçen, 1877-1878 yılları arasında Osmanlı Rus Savaşı sırasında, Bulgaristan’dan İstanbul’a ve İstanbul’un da Beykoz taraflarına göç eden kişilerle başlar Kanlıca yoğurdunun hikayesi. Kanlıca’ya da göç eden kişilerden Poyraz İbrahim Ağa’nın, yoğurdun kültürümüzde ne kadar önemli bir yere sahip olmasının bilinciyle ilk üretimi gerçekleştirir. Yalnız bir fark vardır, yoğurdun yemeklerin yanında servis edilmesinin dışında, üzerine pudra şekerinin konulmasıyla tatalı olarak da servis eder. Günümüze kadar ulaşan bu lezzet Kanlıca yoğurdu hakkında bilinmeyelenler içindedir.

Kanlıca  Yoğurdu Tarihi

Günümüzde Kanlıca Yoğurdu

1800’lü yılların sonundan günümüze kadar ulaşan bu lezzeti, nostaljik bir havada tatmak istiyorsanız meydanda bulunan Çınaraltı’na giderek denize karşı, pudra şekerli ve farklı bir lezzete sahip olan Kanlıca yoğurduğunu deneyebilirsiniz. Vapurdan indiğinizde, eski İstanbul havasını bulacağınız yerler içinde gelen Kanlıca’da yoğurt yemek de sizleri çok mutu hissettirecek.

Günümüzde Kanlıca Yoğurdu

Yeni Lezzetleriyle Kanlıca Yoğurdu

Günümüzde Kanlıca yoğurdunu eviniz için de Kanlıca’dan ya da satışını yapan marketlerden alabilir; sadece pudra şekeri ile değil bal ya da istediğiniz bir reçel türüyle de tüketebilirsiniz. Yazları Kanlıca’ya gittiğinizdeyse dondurmalı Kanlıca yoğurduğunu denemeyi sakın ihmal etmeyin.

Reçelli Kanlıca Yoğurdu

Huzur Semti

Sahile sıralanmış cafelerden birine oturup, gelip geçen vapurları, vapurlara eşlik eden martıları, insanları izleyip mutluluk dolu anlar yaşayabileceğiniz, eski İstanbul havasını soluyabileceğiniz yerler arasındadır Kanlıca. Sizler de bu keyfi yaşayabilir, bir de yanına keçi, koyun, inek sütünden yapılmış ve üzerine pudra şekeri ya da dondurmayla servis edilen Kanlıca yoğurdunu ekleyebilirsiniz. En iyi Kanlıca yoğurdu çeşitlerini, Kanlıca’da bulabilir, en lezzetli tada Kanlıca yoğurdunun anavatanında ulaşabilirsiniz.

Kanlıca

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X