Kapalı Çarşı

Dünyanın en eski çarşılarından biri olarak kabul edilen Kapalı Çarşı, yüzyıllarca seyyahların uğrak yeri olmuş. Bugün de İstanbullunun ve ziyaret edenlerin ilk duraklarından biri olmaya devam ediyor.

8.2.2017

Dünyanın en eski çarşılarından birinde, iri ufaklı yüzlerce dükkânın çevrelediği egzotik sokaklarda dolaşmak… Birbirinden alımlı altınların, gümüşlerin süslediği vitrinlerin çekiciliğine kapılmak… El emeği, göz nuru halı ve kilimlere dokunmak… Büyülü bir atmosferde alışverişin tadını çıkarmak istiyorsanız Kapalı Çarşı’yı bir an önce görmelisiniz.

Kapalı Çarşı Halılar

İstanbul'un en otantik ve ilgi çekici yerlerinden biri olan Kapalı Çarşı, Fatih Sultan Mehmed tarafından, fethin hemen ardından Ayasofya Camii’ne gelir sağlayabilmek amacıyla yaptırıldı. Çarşı ilk kurulduğunda çevresi sergi ve tezgâhlardan oluşan iki taş bedestenden oluşuyordu. Daha sonra yapının üstü çatılarla örtüldü ve böylece, Kapalı Çarşı'nın şimdiki sokakları ortaya çıktı.

Yalnızca imparatorluğun değil dünyanın her köşesinden toplanan mücevherler, altınlar, silahlar, kumaşlar, halılar ve her çeşit değerli eşyaların satıldığı Kapalı Çarşı dönemin sosyal ve ekonomik yaşamında çok önemli bir yer haline geldi.

Dünyanın en Büyük Kuyum Çarşısı

Nuruosmaniye ve Beyazıt Camii ile Mahmutpaşa Çarşısı arasında, üzeri dam ve kubbelerle örtülü sokaklardan oluşan çarşı, 31 bin metrekarelik bir alanda yer alıyor. Yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki tavanı, üzeri pencereli yüzlerce kubbeyle örtülü.

İlk inşa edildiği dönemlerde ahşap olduğu için tarih boyunca yangın ve deprem gibi felaketlerle çok zarar gören çarşı, çeşitli onarımlardan geçerek şimdiki görünümüne 250 yılda kavuşmuş.

kapalı Çarşı

Bugün Kapalı Çarşı'da 25 bin kişi çalışıyor. 3 binden fazla mağazanın bulunduğu çarşıyı her gün 250 bin kişi ziyaret ediyor. Turistlerin yoğun olarak geldiği yaz aylarında ise bu sayı 400 bini buluyor.

Günümüzde, yolu İstanbul'a düşüp de ismi neredeyse şehirle özdeşleşmiş olan çarşıdan geçmeyen yok gibidir. Çarşıda ağırlıklı olarak deri kıyafetler ve aksesuarlar, kilim-halı ve özel hediyelik eşya satan dükkânlar bulabilirsiniz. Ancak Kapalı Çarşı'nın göze en çok çarpan özelliği ise dünyanın en büyük kuyum çarşısı olmasıdır. Türkiye'deki altın piyasasının kalbi de Kapalı Çarşı'da atar.

Birçok büyük markanın çarşıda şubelerini açması, butik restoran ve kafelerin de yerini almasıyla, Kapalı Çarşı İstanbul'u ziyaret edenlerin yanı sıra, İstanbulluların da sürekli uğrak yeri olmaya devam ediyor.

Tek başına bir kente bedel olan Kapalı Çarşı, bugün de geçmişteki canlılığını koruyor. İstanbul’a gelen ünlü ve ünsüz birçok yabancının ilgi odağı olan çarşı, yabancı yazarların, seyahatname ve anılarında geniş yer tutuyor. Siz de Kapalı Çarşı’nın taş döşeli sokaklarında dolaşırken hem alışverişinizi yapabilir hem de etrafta yer alan kafe ve restoranlarda da keyifli molalar verebilirsiniz.

Şimdi size güzel bir teklifimiz var:

Kapalı Çarşı, yüzyılların tarihini günümüze taşımasının yanında hâlâ İstanbul’un en canlı alışveriş merkezi. Her köşesinde ne detaylar, nice bilgiler ve dünyada eşi benzeri olmayan güzellikler taşıyor. Bu özel çarşıyı hiçbir detayını kaçırmadan uzmanlarıyla gezmek de eşsiz bir deneyim, yepyeni ufuklar demek. Kuruluşundan gelişimine, hanlarından zanaatkâr atölyelerine Kapalı Çarşı’yı gelin birlikte keşfedelim.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı’yı uzman rehberler eşliğinde keşfetmek için Deneyimle sayfalarımızda yer alan “sıra dışı özel turlar” kategorisine mutlaka göz atın deriz. Profesyonel ve uzman rehberler eşliğinde devam eden ve aktif olan Kapalı Çarşı ve Çevresi turumuzu inceleyebilir dilerseniz direkt satın da alabilirisiniz.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X