Kasım ayı kitap önerileri

Kitap okumanın en keyifli mevsimi sonbahar geldi. Kitap evlerinde yeni yeni kitaplar dizilmiş ve birçoğu yeni sayıları ile karşımıza çıkmışken bu ay muhakkak elinizden düşürmemeniz gereken kitapları listeledik. İyi okumalar.

10.11.2016
 

Muhakkak okunması gereken kitaplar

Goethe’den evlilik ve birliktelik üzerine bir başyapıt: Seçilmiş Yakınlıklar

Goethe’nin evlilik ve birliktelik üzerine uzun yıllardır başyapıt olarak kabul edilmiş romanıSeçilmiş Yakınlıklar,kendi hallerinde yaşayan bir çiftin, iki ziyaretçinin evlerine gelişiyle bozulan huzurlarını anlatıyor. Çiftin evlilikleri beklenmedik duygular ve yasak bir aşkla huzurunu kaybediyor.

Goethe, Seçilmiş Yakınlıklar’ı kendi özel hayatındaki karmaşıklıklardan esinlenerek yazmış. Karakterlerin farklılıkları, romanda sürekli karşıt düşüncelerin çarpışmasına ve bu düşüncelerin vücut bulmasına sebep olur; okurun katılmak isteyeceği bir tartışma ortamı yaratılır.

Walter Benjamin’e göre Seçilmiş Yakınlıklar yazılmış en önemli eserlerden biridir ve Goethe’nin sanat teorisiyle birleşince yalnızca edebiyatın değil, güzellik üzerine simgesel düşüncenin de en önemli eserlerinden biri haline gelmiştir.

“Çünkü düşünce, güzelin hakikiliğinin gizlenebileceği bir alandır ve onun içinde filizlendiğinde başka hiçbir şey anlamlı değildir.” –Walter Benjamin


Şiiri sevdiren kitap, Kusurlu Bahçe

Mehmet Said Aydın’ın ilk şiir kitabı olanKusurlu Bahçe 4. Baskısı ilememlekette pek rastlanmayan biçimde okuyucunun ilgisiyle karşılaştı. Yeni baskının arka kapağında söylendiği üzere, lirik-toplumcu şiirin son dönemde öne çıkan kült kitaplarından biri olan şiir kitabı yeni kapağı ve yeni boyutuyla bir kere daha okuyucusuyla buluşuyor.

“biraz soluklanırsam eğer, her şeyi anlatacağım,

bağırmaktan geliyorum

duydular, söylemiştik onlara garsonlar için

bağırmamız gerektiğini

ölüler niçin öldükleri yaşta kalırlar ya deliler kaç yaşındadır? meydanlardaydım

duydular, biz bazen ölü bazen deli olarak oradaydık çünkü buydu onların istediği

soluklanmak için bulduğum ilk meşenin altını kazdım, oradan geliyorum”


Ferîdüddin Attâr’ın ölümsüz eseri Mantıku’t-Tayr: Kuşların Dili

Ferîdüddin Attâr’ın Kapı Yayınları’ndan çıkan ölümsüz eseri Mantıku’t-Tayr, büyük şair Gülşehrî’nin Türkçe söyleyişiyle, günümüzün diliyle ve bu baskı için çizilmiş minyatürlerle okuyucuyla buluşuyor.

İnsanın hakikat arayışını alegorik bir anlatımla dile getiren Mantıku't-tayr, tasavvuf edebiyatının en seçkin örneklerinden biridir. “Kuş dili” ya da “kuşların konuşması” anlamına gelen Mantıku't-tayr, memleketlerinin sultansız olduğunu anlayıp yola düşen kuşların hikâyesidir. Tüm kuşlar, padişahı bulmak için çıkacakları yolculukta Süleyman Peygamber’in sırdaşı hüthüdü kendilerine rehber olarak seçerler. Hüthüt onları Kaf Dağı’nın arkasında yaşayan padişahları Sîmurg’a götürecektir. Fakat seyahatin zahmetli ve tehlikeli olduğunu anlayan kuşlar farklı konularda hüthüde sorular sorarak mazeret beyan etmeye ve yola çıkmaktan vazgeçmeye çalışır. Hüthüt ise ibretlik hikâyeler ve kıssalar anlatarak onları ikna etmeyi deneyecektir. Sîmurg’a giden yol, er kişinin yoludur; zira hakikate varacaktır.


Çok satan kitap, Amerika’nın Cadıları

"Oralarda bir şey var. Ama ne ya da kim olduğunu veya nasıl iş gördüğünü söylemem!"

Gazeteci-yazar Alex Mar, Amerika'nın modern paganlarıyla yaşadı, bedenini her gece yumurtayla ovaladı ve kırbaçlandı. Çünkü Keltlerden gelip, Afrika kara büyüsü ile karışan modern paganizmi araştırırken, kendi manevi arayışına da bir cevap bulmak istiyordu. Genç kadın beş yılın sonunda elinde athamesi "Zehirler güce dönüşsün!" diye ayinlerde bağırıp, bir ağaç kabuğundan bile enerji çekebiliyordu. Ancak tüm emeklerine değmişti. Bu süreçte yazdığı Amerika'nın Cadıları, 2015 yılında yayımlandığı zaman, sıradışı konusuyla çoksatan romanları bile geride bırakarak yılın en çok konuşulan kitaplarından biri oldu.


Bir döneme selam veren kitap, Lakin İyi Yaşadık

Dergilerden ve gazetelerden iyi tanıdığımız Ayşen Aksakal’ın ilk öykü kitabı Lakin İyi Yaşadık Everest Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

90’lar, memleket tarihinin sert ve hareketli zamanları. Edebiyatta ihmal edilmiş o kuşağın içinden konuşuyor Ayşen Aksakal ilk öykü kitabında. Az ile yetinen, büyük acılara anıdır deyip yaşamaya devam edebilen, hatta bazılarına gülüp geçebilen bir neslin içinden. Hüzünlü ama mağrur bu not, edebiyatın bir döneme selamı ve borcu olarak da okunabilir.


Yollara düşüren kitap, 50 Ünlüyle 50 Rota

Gezi yazarı Melih Uslu, 50 ünlü isme “Gönülden bağlı olduğunuz yer neresidir?” sorusuyla ortaya çıkan kitap, mutlu seyahatin doğru seçimle başladığını gözler önüne seriyor.

Selim İleri, Alev Alatlı, Ferzan Özpetek, Ece Temelkuran, Mercan Dede ve Yüksel Aksu’nun da bulunduğu alanlarında başarılı 50 isimbu kitap için gönülden bağlı oldukları, vazgeçemedikleri rotalarını kendileri için ne ifade ettiğini özetliyor. Gezginlere o yerlerle ilgili küçük tavsiyeler veren 50 Ünlüyle 50 Rota, fotoğraflı anlatımıyla kitapsever ve seyahatseverlere gezi rehberi niteliğinde.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X