Kimin süte ihtiyacı var ki?

İnsan vücudu için SÜT gerekli mi, ne kadar faydalı, zararları neler? Sizin için sütün yararları ve faydalarını araştırdık.

4.8.2014

İnek sütü, anne sütüne oranla %400 daha fazla protein içerir. Bu proteinlere, çok güçlü ve yapışkan olduğu için kitap yapıştırma ve posta zamkı üretiminde kullanılan KAZEİN de dahildir. Bu maddenin bağırsaklarınızda nelere sebep olduğunu hayal edin...

Pastörizasyon, sütün içinde bulunan ve sindirimi için gerekli olan enzimleri öldürür ve birçok insan, vücudunda bu enzimi üretemediği için süt midede kalır ve sindirilemeyen proteinler sindirim yolu boyunca, bağırsak duvarlarını kopyalayıp geçişi engelleyen sert ve lastiksi bir astara benzer çikletsi mukus tabakaları oluştururlar. Bebeklerin pastörize inek sütü ile beslendikleri zaman ağızlarının köpürüp beyaz bir balgamı geri çıkarmalarının sebebi, normalde genetik olarak insan sütü hazmetmek üzere tasarlanmış, fonksiyonlarına yeni başlayan midelerinin inek sütünde bulunan hantal Kazein Proteinini sindirememesidir!

Günümüzde, ineklere daha çok süt üretmeleri için yüksek dozlarda verilen 'sentetik hormonlar' yüzünden , ticari mandıra sütü insan sağlığı için zararlı kabul edilmektedir.

İneğin meme bezlerinin 5-6 katı daha fazla süt üretmesine sebep olan bu güçlü hormonların kalıntıları sütle birlikte insan vücuduna gitmekte, özellikle kadınların ve çocukların endokrin sistemlerinde ciddi dengesizliklere sebep olmaktadır.  Kadınlara, doktorları tarafından Osteoporoz (kemik erimesi) 'dan korunmaları amacıyla pastörize inek sütü içmeleri önerilmektedir, ancak süt tüketen kadınlar arasında Osteoporoz oranı artmaya devam etmektedir. Bunun sebebi, insan vücudunun inek sütündeki kalsiyumu özümseyememesidir; içindeki yüksek fosfor miktarı kalsiyumun alınımını engellediği için, inek sütü insan vücudu için kesinlikle bir kalsiyum kaynağı değildir! Gerçekte, vücut süt ürünlerinin çürüyerek bozduğu asit dengesini tekrar kurmak için kemiklerden kalsiyumu çekmek zorunda kalır ve bu, Osteoporozu sadece 'körükler'.

Temel beslenme bilimi konusunda eğitilmiş Tıp Doktorlar, kalsiyum kaynağı olarak asla inek sütü önermezler; özellikle de sütten çok daha fazla kalsiyum içeren ve sindirim ile ilgili sütün sebep olduğu streslerin hiçbirini oluşturmayan bunca ürün varken... Mesela; Ispanak+Pazı+Brokoli+Limon=  Aynı anda katı meyve Sıkacağından geçirin ve gün boyunca enerjik olur.

Ayrıca süt içimi için hedeflenen kalsiyum ise, bakın sizin için güzel alternatifler: 100 gr inek sütü 118 mg kalsiyum içerirken, aynı miktarda Badem 245 mg, Brokoli 130 mg, Sardalye 400 mg, Esmer Su Yosunu olan Kelp 1093 mg, Susam Tohumu 1160 mg, Kıvırcık Lahana 187 mg, kalsiyum içeriyor.

Öyleyse kimin süte ihtiyacı var ki!

Bunların dışında; Oksalat yönünden zengin sebzeler arasında Ispanak ve Pazı bulunur. Oksalat oranı düşük ve iyi birer kalsiyum kaynağı olan yeşil yapraklılar ise Karalahana ve Hardal otudur. Barbunya, kabuğu ayıklanmış karides ve Kuru fasülye zengin kalsiyum kaynaklarıdır.  

Badem Sütünün Faydaları?

Ayrıca sizlere, bir başka kalsiyum kaynağı BADEM SÜTÜ'nden bahsetmek istiyorum. Vegan besini olan Badem Sütünün en önemli özelliği, Selenyum, E vitamini, Potasyum ve doymamış yağ açısından oldukça zengindir. Kemik sağlığı için olan faydalarının yanı sıra, sindirimde yardımcı, kalp ve damar hastalıklarından korunmada, diş ve diş eti sağlığında son derece etkilidir. Bunlar badem sütünün faydalarından sadece birkaçı... 

İşte size çok kolay ve leziz bir Badem Sütü Tarifi: 1 büyük bardak Organik Tuzsuz Badem,  1.5 büyük bardak arıtılmış içme suyu,  Bademleri iyice ezilene kadar makinada döndürün. Badem sütünüz hazır!

İsterseniz içine biraz Vanilya veya Tarçın katarak tadına zenginleştirin! Yaratıcılığın sonu yok!

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X