Merakla Beklenen İstanbul Kırmızısı 3 Mart’ta Vizyonda

Türk asıllı İtalyan yönetmen Ferzan Özpetek’in, kendi kitabından uyarlayarak çektiği ilk Türk filmi İstanbul Kırmızısı, 3 Mart 2017’de vizyona giriyor.

7.2.2017

Başrollerini Halit Ergenç, Nejat İşler, Mehmet Günsür, Tuba Büyüküstün gibi isimlerin paylaştığı ve Zerrin Tekindor, Serra Yılmaz gibi isimlerin rol aldığı İstanbul Kırmızısı filmi 3 Mart 2017’de vizyona giriyor. Çekimleri Büyükada’da yapılan filmin, müziklerini ise İtalyan sanatçı Giuliano Taviani yaptı. Yapımcılığını, BKM Film, IMAJ ve R&C Produzioni üstlendi.

İstanbul Kırmızısı

Filmin yönetmenliğini üstlenen Ferzan Özpetek, 3 Şubat 1959’da Kadıköy’de doğmasın karşın; 1976’da gittiği İtalya’da eğitimini tamamladı ve İtalyan vatandaşlığına geçti. Ferzan Özpetek, 1982 yılında Scusate il Ritardo filminde ilk oyunculuk deneyimini yaşadı. Ve daha sonra Son Contento filminde Maurizio Ponzi’nin yardımcılığını üstlenerek, ilk yönetmenlik deneyimini tattı. Ve başka birçok yönetmenin yanında yardımcılık yaptıktan sonra kendi filmlerini çekmeye başladı. Özpetek’in Hamam, Harem Suare, Cahil Periler, Karşı Pencere, Kutsal Yürek gibi birçok filmi bulunuyor.

İstanbul Kırmızısı’nın Hikâyesi

Londra’da yaşayan bir editör olan Orhan, ünlü yönetmen Deniz Soysal ile tanışmak için İstanbul’a döner. Deniz ise ailesini köşkten taşımak ve yeni filmini yazmak için İstanbul’a gelmiştir. Deniz, İstanbul’da çocukluk anılarını anlattığı bir kitap yazmıştır. Orhan’ın işi, Deniz’in kitabına son dokunuşları yapmaktır. Ertesi sabah Orhan’ın gelişiyle, Deniz ortadan kaybolur. Bu sırada Orhan, Deniz’in kitabında yazanların gerçekte olanların bir kopyası olduğunu fark eder ve bir aydınlanma yaşar.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X