Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi

Pek fazla bilinmeyen bir kütüphanedir “Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi”. Mimar Sinan’ın usta ellerinde şekil bulan Mihrimah Sultan Camii’nin bir parçası olan kütüphane, İstanbul’da ender bulunan çocuk kütüphanelerinden biri olma özelliği taşıyor.

16.6.2017

Üsküdar’da vapurdan indiğinizde karşınıza çıkan ilk yapıdır; Mihrimah Sultan Camii. Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı olan Mihrimah Sultan tarafından 1547 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan camii o dönemde yapılan tüm eserler gibi halkın diğer ihtiyaçları da düşünülerek yapılmış. Bugün çocuk kütüphanesi olarak kullanılan Sübyan Mektebi de bu yapılardan biri.

Caminin kıble tarafında ondan küçük bir yolla ayrılan darü’ssıbyan, kubbeli bir açık eyvan ve kapalı kubbeli bir dershaneden oluşuyor. Yokuş üzerinde inşa edildiği için kapalı dershanenin altına bir dükkân yapılmış. Merdivenle çıkılan yolun üst seviyesinden eyvana girilir.

Caminin yapıldığı tarihte bu yolun külliye sınırı içinde kalmış olabileceği düşünülüyor. Bu ilginç eser artık tümüyle kubbeli karelerden oluşan modüller üzerine kurulu işlevsel tasarım geleneğinin Mimar Sinan elindeki güzel uygulamalarından biridir.

Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi

1968 yılında restore edilerek “Çocuk Kütüphanesi” olarak kullanılmaya başlanılan yapı 2 kattan ve 2 salondan oluşuyor. Kullanıcılarının büyük çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu kütüphanede; 2014 istatistiklerine göre 8555 adet kitap, 65 kitap dışı materyal, 6 adet süreli yayın bulunuyor. Resmi kayıtlara göre kütüphaneden bugüne değin; 9477 kişi yararlanmış.

Edebiyat klasiklerinden günümüz yazınına, şiirden gezi, araştırma ve çocuk masallarına kadar her çeşit esere ulaşabileceğiniz kütüphane, 0-14 yaş arasına hitap ediyor. Kütüphaneden kitap ödünç almak da mümkün. Mihrimah Sultan Kütüphanesi, pazar günleri kapalı. Diğer günler ise 08.30 ila 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Adres: Selman Ağa Sok. Üsküdar
Tel: 0216 342 74 54

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X