Mısır Apartmanı'nda sanat molası

Her katında bulunan galerileri ile farklı sanatçı ve sanat anlayışını barındıran Mısır Apartmanı'na uğramadan eve dönmeyin.

2.3.2015

Beyoğlu'nda Sanat Galerileri 

İstiklal Caddesi'nde gezdiğinizde önce sizi görkemli kapısı ile karşılayan Mısır Apartmanı, daha sonra mimarisi ile etki alanınıza girer. İstanbul'un ilk betonarme yapılarından olan Mısır Apartmanı, Osmanlı devlet adamı, Mısır eyaleti yöneticilerinden Abbas Halim Paşa tarafından Ermeni asıllı mimar Hovsep Aznavuryan'a yaptırılmıştır. Art nouveau tarzındaki yapının inşası yaklaşık 4.5 yıl sürmüştür. 100 yılı aşkın süredir ayakta olan apartmanın dairelerinde pek çok önemli kişinin yaşadığı bilinmektedir. Bunlardan biri de Türk şair Mehmet Âkif Ersoy'dur. Görevi gereği 10 yıl süre boyunca kaldığı Mısır'dan Türkiye'ye döndüğünde bu apartmanda bir daireye yerleşen ve ölümüne değin burada yaşadığı bilenen şairin yanısıra bir diğer Türk şair Mithat Cemal Kuntay da bu apartmanda yaşayıp, burada  öldüğü bilinir. Pek çok kez içini gezerken bizleri büyüleyen bu yapının her katında ayrı sanat galeriler yer alır.

Modern sanat akımının önemli isimlerini takvimine ekleyen galerilerin dışında Mısır Apartmanı'nda  bir de restaurat yer alır. En üst katında İstanbul’u ayaklarınızın altına seren restuarant 360 Restaurant ile hem gözünüze hem de damağınıza hitap eden yaşanmışlıkla dolu bu görkemli bina, sizi önce tarihiyle sonra içinde yer alan güncel sanat sergileriyle etkileyecek. 

Her katında alternatif sanatçıları ağırlaya Mısır Apartmanı, her ay yeni bir sanatçının çalışmalarına kapı açar. İstiklal turunuza alternatif ve kültür sanat etkinliği katmak için atlanmaması gereken yerlerdendir. 

Mısır Apartmanı'nda bu ay gezebileceğiniz sergiler;

 

Galeri Zilberman

 

Ada - 4 Temmuz - 1 Ağustos 2015

Galeri Zilberman’ın düzenli sergilerinin yanı sıra yürüttüğü faaliyetlerinden biri olan proje alanı sergileri, genç sanatçı Begüm Yamanlar’ın Ada isimli video çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Galeri dışındaki sanatçılara da açık olan bu alan, sağladığı üretim bütçesi ve sanatçı ödeneğiyle yeni çalışmaların gerçekleşebilmesine katkıda bulunuyor. Galeriyle birlikte, ilk kez 2014 yılındaki GYF-5’te çalışması sergilenen Begüm Yamanlar, Ada adlı projesinde zaman ve mekan fikirlerini iç içe geçirip, doğanın çok katmanlı algılanma biçimleri üzerine yoğunlaşıyor. 


Genç Yeni Farklı - 14 Mart / 2 Mayıs 2015

Genç sanatçılara destek amaçlı gerçekleştirilen ve her sezonun son sergisi olarak düzenlenen Genç Yeni Farklı’nın 2015seçkisinde bu yıl yer alacak olan sanatçılar; Ahu Akkan, Berke Doğanoğlu, Sırma Doruk, Akın Güreş, Nisan Güven, Burak Kabadayı, Hasan Baran Kurtoğlu, Can Küçük, Ali Şentürk ve Hasan Özgür Top. 

Galeri Zilberman, Mısır Apartmanın 2.katında yer almaktadır.


Galerist

 SUMMERTIME - 1 Temmuz / 5 Ağustos 2015

çağdaş tüketim kültüründe yaz mevsiminin fazlasıyla idealleştirilmiş fikrini ve imgesini başlangıç noktası olarak ele alıyor.Güneşten kızgınlaşmış, satüre renklerle kaplanmış, toksik, sevinç dolu, bugünün asla bitmediği, ölümün imkansız olduğu ve aslında var olmayan bir yere işaret ediyor. Yarı soyut ve birleştirici olan Summertime parlak ve neon bir yalnızlık içinde birbirini sarmalayan çatışma çizgilerini takip ediyor.

Mısır Apartmanı İstiklal Caddesi üzerinde Yapı Kredi'nin yanında yer almaktadır.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X