Müzeyyen Senar’ın Ölümsüz Olduğunun Kanıtı Olan 12 Eser

Türk Sanat Müziği’nin efsanesi Müzeyyen Senar’ın aramızdan ayrılışının 2. senesine yaklaşırken büyük ustayı rahmetle anıyoruz. Bu dünyadan iyi ki Müzeyyen Senar geçti! Müzeyyen Senar’ın bir birinden ölümsüz şarkılarını sizin için bir araya getirmek istedik.

03.02.2017

PAYLAŞ

FacebookTwitterGoogle+Arkadaşına ÖnerYorum Yap

“Benzemez Kimse Sana!”

İleride çocuklarımıza anlatıp, büyük bir gururla şarkılarını öğretebileceğimiz bir sanatçı Müzeyyen Senar. Senar’ı görebilen efsane neslin son temsilcileri olarak kıvanç duymamız gerekiyor. “Cumhuriyetin Divası” Müzeyyen Senar’ı anlatan en net tabir galiba. 1938’de Osmanlı İmparatorluğu dağılmadan önce Bursa’da doğan sanatçı, kariyerine 32 albüm sığdırmış.

Cumhuriyet’in ilk sanatçılarından ve tam bir çağdaşlık abidesi olan güzel insanın, ölümsüz bir sanatçı olduğunu kanıtlayan 12 şarkısını sizin için bir araya getirdik.


Kimseye Etmem Şikâyet

Şarkıda da diyor ya “ağlarım ben halime”, işte insan bazen öyle olur. Kimseye bir şey diyemez. İçinden kendi kendine ağlar.

Sevmekten Kim Usanır?

İnsan yapısı gereği böyle bir şey çok mümkün değil. Tabi ki birde aşka aşık olanlar var. Bu şarkımız da onlara geliyor.

Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine

Müzeyyen Senar, bu eseri söylerken içinizin yağları erir gider. Rakı sofrasının vazgeçilmezidir.

Dalgalandım da Duruldum

Müzeyyen Senar’ın dillere pelesenk olmuş eserlerinin başında gelir. Binlerce güzel sevip sonra durulanlara geliyor.

Ormancı

Hikâyesini bilen insanlar tarafından çok daha iyi anlaşılan bu eser, birçok sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Ama tabi ki Müzeyyen Senar’ın yorumu bambaşkadır.

Gündüzüm Seninle

Bir şarkı değil adeta bir Yeşilçam filmi. Bir ömür bekleyecek kadar âşık olanlar, bu şaheserdeki kadar güzel anlatılamazdı.

Şarkılar Seni Söyler

Bu şarkının en vurucu yeri “Huysuz ve Tatlı Kadın” gibi görünse de öyle değildir. Bu şarkının en vurucu yeri, “Şarkılar Seni Söyler” kısmıdır. Bütün şarkılar, bir insanı söyleyebilir mi? Söylüyor, buyurun:

Agora Meyhanesi

“Burada Yaşanılan Aşkların En Şahanesi…” Müzeyyen Senar’ın kadife sesinden, Balat’ta olan bir meyhanenin taşıdığı keder, taşıdığı yük. Türk Sanat Müziği’nin önemli eserlerinden biridir.

Karadır Kaşların Ferman Yazdırır

Nazlı yârin peşinde diyar diyar gezenlerin türküsüdür. Geniş bir ağlama alanı bıraktıran, acıtan türküdür. Tabi ki Müzeyyen Senar’ın buğulu sesinden dinlenir.

Haydar Haydar

Nesimi’ye ait olan Haydar Haydar türküsü birçok sanatçı tarafından yıllardır seslendirilse de Müzeyyen Senar’ın yorumu çok özeldir.

Vardar Ovası

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün de en sevdiği eserlerden biri olan Vardar Ovası’nı Müzeyyen Senar’ın sesinden dinleyip keyiflenmemek mümkün değil.

Kadifeden Kesesi

Eski zamanlarda yaşamış, geçimlerini çok zor sağlayan bir çiftin hikâyesi:

Adam son ihtimal kadifeden para kesesini alır ve kahveye kumara oturur. Bunu bilen kadın, evde açlıktan ölmek üzere, akli melekelerini kaybeder. Ve son cümleleri olan: ”Oturmuş kumar oynar; ciğerimin; ah ciğerimin köşesi.” dedikten sonra oracıkta ölür. Müzeyyen Senar’dan geliyor;

BONUS GİBİ BONUS

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?