Nardis Jazz'da her gece caz günü

Caz müzik kulüpte dinlenir, felsefesi ile her gün cazseverler için kapılarını açan Nardis Jazz'da bu ay kimler var?

13.11.2015

Nardis gerçek anlamda bir jazz kulübü, çok fazla tür gözetmeksizin jazz eksenli yaratıcı müziğe yer verilen, müzik ve müzisyenin öne çıktığı her performansın bir konser ortamında, ancak kulüp rahatlığında doya doya yaşandığı bir mekandır.

Nardis’in müzikal ekseni mainstream jazz; ancak modern jazz, fusion, etnik jazz’a da yer veriliyor, tek bir müzisyen ya da grup yani belirli müzisyenler sahne almıyor. Haftanın bir günü emek sarf olmuş, jazz dışı yaratıcı çalışmalara da yer veriliyor.

Ayda en az bir kere yurt dışından bir solistin lokal ritm section ile konserler verilmesi sağlanan Nardis her gün nerede caz müzik dinleriz sorularına çözüm buluyor.

Kasım'da Nardis Jazz sahnesinde kimler var?

 

Kaan Bıyıkoğlu Trio

Tarih: 16 Kasım 2015 /saat: 21:30

Caz müziği eğitimi alan Kaan Bıyıkoğlu uzun eğitiminin ardından Hollanda'ya taşınarak Rotterdam Konservatuvarında Kris Goessens ve Rob van Bavel ile caz piyano ve armoni, Ilja Reijngoud ile kompozisyon ve orkestrasyon çalıştı. Müzik eğitimini geliştirerek cazm melodilerine doğaçalamalarda katan Kaan, 2013 yılında Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Hacettepe Üniversitesi Caz Anasanat Dalında piyano ve armoni dersleri veren Kaan Bıyıkoğlu halen İTÜ Müzik İleri Araştıırmalar Merkezi’nde doktora çalışmaları yapmaktadır.

16 Kasım akşamı cazseverler için  Kaan Bıyıkoğlu kendi besteleri ve Bela Bartok’un eserlerine yaptığı düzenlemelerin yanısıra serbest doğaçlamalar ve modern caz standartlarından oluşan bir program sunacaktır.

Bilet Fiyatı: 35 TL, Öğrenci: 20 TL


Tuluğ Tırpan Trio

Tarih: 17 Kasım 2015 /saat: 21:30

Müziğinde salt klasik caz ile sınırlı kalmayarak batı klasik müziği, etnik halk ezgileri ve modern müzikten de yararlanan Tuluğ Tırpan 2005’ten günümüze solo ve trio albümler yayımladı. Trilok Gurtu’nun yeni albümü Spellbound-Moosicus Records- ta birlikte çalıştığı usta piyanist, 2006’da My Red Color, 2009’da Green Color ve 2012’de My Blue Color serisi CD’leri kaydetti.

Can Çankaya Trio

Tarih: 18 Kasım 2015 /saat: 21:30

Hem trompet hem de piyanodaki ustalığıyla caz sanatçıları arasında özel bir yere sahip olan Can Çankaya; kendi triosu ve önde gelen caz sanatçılarıyla hem Türkiye’de hem yurtdışında birçok festival ve etkinliklerde konserler verdi. Mulgrew Miller, James Weidman ve Harold Mabern gibi ustalarla çalışan Çankaya, çalışmalarını New York ve İstanbul ekseninde sürdürüyor. Bu gece, 2008 yılında William Paterson Üniversitesi’ndeki yüksek öğrenimi sırasında kurduğu, çoğunlukla kendi bestelerinden ve caz standartları aranjmanlarından oluşan altılılısıyla karşınızda olacak.

Bilet Fiyatı: 35 TL, Öğrenci: 20 TL


Diana Cardenas & Yigit Ozatalay feat. Serhan Erkol Trio

Tarih: 19 Kasım 2015 /saat: 21:30

Havana doğumlu genç soprano Diana Rosa Cardenas, Escuela de Canto del Teatro Lírico Nacional de Cuba’da şan eğitimini tamamladı. Küba Ulusal Operası’nda 4 sene kadrolu olarak çalıştıktan sonra İtalya’ya gelerek Mantova Konservatuarı’nda yüksek lisansını tamamlayan sanatçı, Küba Dostluk Derneği’nin davetlisi olarak birkaç kez Ankara, İstanbul ve Bursa’da konserler verdi. Cardenas’ın piyanist-besteci Yiğit Özatalay’la oluşturduğu, 2015 Ocak ayında Süreyya Operası’nda prömiyerini yaptığı proje ilk kez Nardis sahnesinde olacak. Küba ve Latin Amerika müziği ağırlıklı olmak üzere Kurt Weill, Hans Eisler ve Yiğit Özatalay’ın da bestelerini içeren repertuara SerhanErkol saksofonuyla eşlik edecek.

Bilet Fiyatı: 35 TL, Öğrenci: 20 TL


Çağıl Kaya & Moda String Trio

Tarih: 20 Kasım 2015 /saat: 21:30

Konserlerinde teatral öğeler ve şaşırtıcı ses doğaçlamalarına yer vererek ve dinleyiciyle sürekli bir iletişim kurarak onları da bu hikayeye dahil eden Çağıl Kaya, 2015 yılı Mayıs ayında kemanda İdil Belgin Küçükdoğan, viyolada Günsu Özkarar, çelloda Jülide Alpergin, kontrabasta Kağan Yıldız, gitarda Eylül Biçer ve soprano saksofonda Tamer Temel ile repertuvar parçalarının yaylı trio için düzenlemelerinden oluşan bu projeyle konserler vermeye başladı. Repertuvarlarında kendi müzikleri dışında farklı türlerde müzisyen ve grupların parçalarına da kendi üslup ve sound’larında yorumlayarak yer veriyorlar.

Bilet Fiyatı: 40 TL


Amsterdam Connection

Tarih: 21 Kasım 2015 /saat: 21:30

Caz müziği eğitimini Hollanda’da yapan piyanist, besteci Baki Duyarlar, kısa bir süre önce ülkemize yerleşen kontrabasçı Andreas Metzler’in de eğitimini Amsterdam konservatuarında yapmış olmasının verdiği ekol benzerliği sebebiyle, iki müzisyen İstanbul’da bir araya gelirken, İstanbul seyahati sebebiyle şehrimizde bulunan Hollandalı saksofoncu Iman Spaargaren’in ikiliye katılması ve aynı sahneyi ülkemizin iki önemli caz müzisyeni Cem Aksel (davul) ve Sibel Köse (vokal) ile paylaşmalarıyla ortaya çıkan “Amsterdam Connections” projesi enteresan bir repertuar ile karşınızda olacak.

Bilet Fiyatı: 40 TL


Serkan Çakıt Band

Tarih: 23 Kasım 2015 /saat: 21:30

2008 Ağustos’ta Polonya’da düzenlenen Uluslararası Voicingers Zory 2008 Yarışması’nda ülkemizi başarıyla temsil edip, Jüri Özel Ödülü’ne seçilen Serkan Çakıt, Nardis Genç Caz Vokal 2007 yarışmasında Polonya Pulawy Workshop Ödülü’nü, 2008′de de NTV Özel Ödülü’nü kazanmıştır. 2004 yılında Istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Şan Bölümü’nü ve 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nü bitirmiştir. Çalışmalarını 2006 eylül ayından beri Sibel Köse’yle Caz Vokal Atölyesi’nde devam ettiren Serkan Çakıt, bu gece caz standartları ve vocalese örneklerinden oluşan bir repertuar ile sizlerle olacak.

Bilet Fiyatı: 35 TL, Öğrenci: 20 TL


Kamil Erdem Trio

Tarih: 24 Kasım 2015 /saat: 21:30

Klasik gitar çalarak müziğe başlayan Kâmil Erdem, temel seslere olan eğilimi sonucu bas gitara yöneldi, giderek caza ve kontrbasa ilgi duydu. Kâmil Erdem icra ve bestelerinde geleneksel müziklere ait melodik ve ritmik ögeleri işleyerek kendine özgü bir tarz geliştirdi ve daha çok bu yönüyle tanındı. Ancak cazın ana akımı da (mainstream jazz) her zaman önde gelen ilgi ve etkinlik alanlarından oldu.

Bilet Fiyatı: 35 TL


Andreas Metzler’s New Solutions “Erik Satie in Jazz”

Tarih: 25 Kasım 2015 /saat: 21:30

Andreas Metzler 1974 yılında Bern, İsviçre’de doğdu. Ülkesi ve uluslararası arenada Gary Smulyan, Dick Oatts, Tony Miceli, John Engels, Saskia Laroo, Michiel Borstlap ve Patrick Manzecchi gibi sanatçılarla sahne aldı. Amsterdam’da yapılan Dutch Jazz Competion’de yarı finale çıktı.  2015 başından beri İstanbul’da yaşıyan müzisyenin son projesi Thomas Hibrandie ile yaptığı ‘Macrocosmos’ isimli gitar üstüne kurulu doğaçlama projesidir.

Bilet Fiyatı: 35 TL, Öğrenci: 20 TL


Gizay

Tarih: 26 Kasım 2015 /saat: 21:30

Ankara doğumlu Gizay, okul korolarında yer alarak müzik hayatına başlamıştır. Lise eğitimi sırasında klasik gitar dersi almıştır. Sahne performanslarıyla birlikte jingle, jenerik müziği gibi seslendirme işlerine ağırlık veren Gizay; 2013 yılı sonlarında, müzik çalışmalarını birlikte sürdürdüğü besteci ve caz gitaristi Kaan Büyükdoğanay ile Stüdyo 6’yı kurmuştur. Şu sıralar caz piyano üzerine çalışmalarını sürdürürken, sahne performanslarına devam etmektedir.

Bilet Fiyatı: 35 TL, Öğrenci: 15 TL


Janusz Szprot “Young at Heart” 

Tarih: 27 Kasım 2015 /saat: 21:30

Janusz Szprot, piyanist, besteci, aranjör, eğitimci ve müzikolog olarak zengin bir müzik geçmişine sahiptir. Profesyonel müzik yaşamına başladığı 1971 yılından bu yana Polonyalı ve yabancı pek çok ünlü caz sanatçısı ile çalışan Szprot, bu alandaki esnekliği ve çeşitliliği, 15’den fazla albüm içeren diskografisinde de açıkça görülmektedir. Szprot, daha önceleri Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Erzurum Üniversitesinde görev yaptı. Kıbrıs Üniversitesinde bu yıl yeni görevine başlayacak olan sanatçı ve grubu Nardis gecesinde sevilen caz repertuarından örnekler sunacaklar.

Bilet Fiyatı: 40 TL


Ece Göksu Quartet

Tarih: 28 Kasım 2015 /saat: 21:30

Mimar Sinan Universitesi Devlet konservatuvari piyano bölümünden mezun olan Göksu, Üniversite yıllarında caz soylemeye başladı. Bir çok kulüpte, salonda ve uluslararası festivallerde yer alan Ece Göksu 2007’de Fulbright bursunu kazanarak caz vokal yüksek lisansı için ABD’de William Paterson Üniversitesi’ne gitti. 2012’de ilk albümü olan “Masal” piyasaya çıktı. 2015’te ise Neşet Ruacan ve Volkan Hürsever’le birlikte kaydettikleri “Slow, Hot Wind” albümü yayınlandı.

Bilet Fiyatı: 40 TL

Ayşegül & Nezih Yeşilnil Band feat. Vernau Mier

Tarih: 30 Kasım 2015 /saat: 21:30

Ülkemizi uluslar arası platformlarda temsil eden sanatçılarımız Ayşegül ve Nezih Yeşilnil, her zaman olduğu gibi caz dünyasındaki yeni yetenekleri destekliyor. Genç müzisyenlerden oluşturdukları gruplarına bu kez İspanya’dan konuk olarak katılacak olan, saksofoncu Vernau Mier ile bir araya gelmeleri adeta bir film öyküsüdür. Yeşilnil çifti, UNESCO Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Thelonious Monk Caz Enstitüsü ve İKSV tarafından aldıkları davetle, “2013 Uluslararası Caz Günü – International Jazz Day” kutlamalarında caz konseri vermiştir. Çok özel repertuarları, sıradışı yorumlarıyla, keyifli bir Nardis akşamına hazır olunuz…

Bilet Fiyatı: 35 TL, Öğrenci: 20 TL


Ulaşım

Adres: Kuledibi Sok. No:14 Galata İstanbul

Telefon: +90 (212) 244 63 27

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X