Bir İstanbul Efsanesi: Nimet Abla'nın Hikayesi

İstanbul’da Milli Piyango ve yılbaşı ikramiyesi denilince akla ilk gelen isim Nimet Abla olur. Bugüne kadar pek çok insanın yüzünün gülmesi, pek çok insanın büyük çekilişi kazanması Nimet Abla’dan alınan piyango biletleri sayesinde gerçekleşti. Peki Nimet Abla kimdir ve piyango bayilikleri nerede bulunur?

7.4.2017

Nimet Abla Kimdir?

Nimet Abla, 1928 yılında eşinin Eminönü’nde bulunan dükkanında, eski adıyla Türk Teyyarre Cemiyeti’nde piyango bileti satmaya başlar. İlk etapta tanıtım amacıyla dağıtılan biletlerin, sonradan ücretleri toparlanamayınca Nimet Abla ve ailesi iflasın eşiğine gelir. Ancak Nimet Abla’nın yaptığı girişimlerle 1931 yılında bayilik alması ve bu bayilikten bilet alan birine büyük yılbaşı ikramiyesinin çıkmasıyla, şans Nimet Abla’dan yana döner. Basının haberi fotoğraflarla kamuya duyurması sonucu Nibet Abla’nın gişesine talep artmaya başlar ve aile iflastan kurtulur. Reklam sayesinde büyüyen Nimet Abla Gişeleri, Nimet Abla’nın her piyango çıkanı gazeteye vermesiyle kat be kat artar. 1963 yılında Nimet Abla kendi adının verileceği camii yapımını başlatır ve camii, Hacı Nimet Özden Camii olarak 1970 yılında hizmete açılır. Camii yaptırmasının yanında, kurduğu vakıfla birçok çocuk okutur, erkek çocukları sünnet ettirir. 1970’l yılların başında felç geçiren Nimet Abla, 1978 yılında hayat gözlerini yumdu.

Nimet Abla Kimdir

Nimet Abla’nın Piyango Biletleri

İlk gişesini Eminönü’nde açan Nimet Abla, zamanla istimlak nedeniyle yıkılan yerinden taşınmak zorunda kalır. Ancak günümüzde yapılan çalışmalar sonucu Nimet Abla’nın yeri, yine Eminönü’e alındı. Geçmişte reklamlarla iflasın eşiğinden dönem Nimet Abla piyango biletleri, satılan biletlerin kaybolmaması ve karışmaması için bir yüzünde kendi resminin olduğu zarflar bastırıyordu. Ayrıca kendisinden bilet almaya gelen Anadolu yakasındaki müşterileriyle mektuplaşma ya da ödemede taksit yapma, Nimet Abla’nın fark yaratmasını sağladı.

Milli Piyango Bileti Nimet Abla

Atatürkçü Nimet Abla

Nimet Abla yaptığı hayır işlerinin yanında Atatürkçü olmasıyla da ünlü biriydi. Ne yaşadıysa, hepsini Atatürk’e borçlu olduğunu sık sık dile getirirdi. Atatürk’ün ölümünden sonra, her ölüm devriyesinde Atatürk için mevlit okuttu.

Atatürkçü Nimet Abla

Bugün Nimet Abla

1978 yılında vefat eden Nimet Abla’nın yerinde bugün, yeğeni Nimet Abi duruyor. Eminönü, Bakırköy ve Ankara Sirkeci şubelerinde de Nimet Abla efsanesi hâlâ devam ediyor.

Günümüzde Nimet Abla

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X