Ormanlardan Hemen Önceki Gece oyunu ile çarpıcı gerçeklerle yüzleş

Çağdaş tiyatronun kült yazarı Koltes'in tek kişilik oyunu Ormanlardan Hemen Önceki Gece, Rıza Kocaoğlu'nun tek kişilik performansı ile Zorlu Psm'de.

3.1.2016

Cepinde bir sürü hikayesi olan ve anlatacak kimsesi olmayan bir adamın hezeyanlarını anlatan Ormanlardan Hemen Önceki Gece adlı tiyatro oyunu,  Melis Tezkan ve Okan Urun'un oluşturduğu 'biriken'in rejisiyle sahneleniyor. 

"Sokağın köşesini dönüyordun, seni o zaman gördüm, yağmur yağıyor, üst baş sırılsıklam, saç baş perişan, olacağı bu tabii yersen o kadar yağmuru, ama olsun dedim içimden..."

Yağmurda sırılsıklam olmuş bir adam, üstünü başını kurulamak için, bir hikaye anlatmak için bir oda arıyor ve durmadan konuşuyor. Konuşuyor, konuşuyor. Anlatacak o kadar çok şeyi, o kadar çok derdi var ki... Birden bir kızın etkisine kapılıyor. Onunla bütün oluyor. Birden duyguları karmaşıklaşıyor. Oda istiyor! Sistemi eleştiriyor, herkesin robotlaşması, sevgiden yoksunlaşması, dünyanın adaletsizliği ve nasıl adaletli olabileceği ile ilgili bir fikri var bu adamın. Tabi anlayabilirseniz. 2 saat boyunca dur durak bilmeden, beden dili ve aralıksız replikleriyle güçlü bir oyunculuk sergileyen Rıza Kocaoğlu sahnede dev bir adama dönüşüyor. Zorlu PSM'nin Stüdyo Sahnesi'nde gerçekleşen Bernard Marie Koltes'in monologdan ibaret oyunu bu sezon boyunca Cuma, Cumartesi günleri Zorlu PSM sahnesinde sanatseverle buluşacak.


Yazan: Bernard-Marie Koltès

Çeviren: Ayberk Erkay

Yöneten, sahne tasarım, video: biriken (Melis Tezkan – Okan Urun)

Oyuncu: Rıza Kocaoğlu

Yönetmen yardımcısı: Gözde Kocaoğlu 

Işık tasarım: Kemal Yiğitcan

Ses tasarım / Müzik: Ömer Sarıgedik

Dekor uygulama: Jesse Gagliardi 

Arya: "Sposa son disprezzata" – Vivaldi - Soprano: Simge Büyükedes 

Piyano: İklim Tamkan


OCA

08

2016

Ormanlardan Hemen Önceki Gece Oyunu

Mekan:
Saat :

BİLET FİYATI : 
 

Ulaşım

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


X