Pera Müzesi'nde Polonya sanatında oryantalizm

Polonya sanatındaki oryantalist eğilimleri, resim, desen, tekstil ve grafik eserlerle gözler önüne seren geniş kapsamlı sergi 24 Ekim 2014 - 18 Ocak 2015 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde. 

18.11.2014

Pera Müzesi'nin yeni sergi Polonyalı sanatçıların çalışmalarının sergilendiği kültürel miras "Polonya Sanatında Oryantalizm" sergisi meraklı sanatseverler için kapılarını açtı. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın, konusunda ülkemizin en zengin koleksiyonlarından biri olan Oryantalist Resim Koleksiyonu, 17. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına uzanan bir dönemde, Avrupalı ressamların özellikle Osmanlı dünyasını ve Türkiye coğrafyasını betimleyen eserlerinin yanı sıra, Osmanlı sanatcılarının bu dönemdeki karşılıklı etkileşimini yansıtan eserlerini de barındırmaktadır. İmparatorluğun son iki yüzyılından geniş bir görsel panorama sunan bu koleksiyonda Osman Hamdi Bey’in yapıtları ve ünlü “Kaplumbağa Terbiyecisi” tablosu da yer almaktadır. Oryantalist sanatın Osmanlı eksenli bu çok özel kesitine yönelmiş olmasıyla da ayrıcalıklı bir yere sahip olan Koleksiyon, Pera Müzesi’nin Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi’nde açılan uzun dönemli tematik sergiler aracılığıyla kamuoyuyla paylaşılmaktadır.

17. yüzyıldan, 19. yüzyılın başlarına kadar devam eden bir dönemi kapsayan sergideki eserler arasında Jan Christian Kamsetzer’in Türkiye seyahatinden desenlerin yanı sıra, Zmurko ve Brandt gibi sanatçıların oryantalist görünümleri de bulunuyor. Eserlerin çoğu Osmanlı dünyasını konu alırken daha küçük bir bölümü Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya değiniyor. 

pera-muzesi

Pera Müzesi’ndeki sergide 1864-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz’ın saray ressamlığını yapan Stanisław Chlebowski için ise özel bir bölüm bulunuyor. Özellikle aralarında Jan Matejko, Wacław Pawliszak, Jan Ciągliński ve Jacek Malczewski gibi isimlerin bulunduğu Türkiye’yi ziyaret etmiş sanatçılara ait eserler de dikkat çekiyor.

Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında hazırlanan sergide, Varşova, Kraków, Poznań, Wrocław ulusal müzeleri, Varşova Üniversite Kütüphanesi ve ŁazienkiSaray Müzesi’nin yanı sıra İstanbul Askeri Müze’den eserler de yer alıyor.

Serginin yanı sıra Pera Film 'de güncel film proğramlarında yer alan filmleri izleyebilirsiniz. 

Pera Film Takvimi

Aranan ve Arzulanan - Roman Polanski 01 Kasım- 29 Kasım 2014 

Geriye Karanlık Kalır -  Agnieszka Holland 12 Kasım- 06 Aralık 2014

Birinci Dünya Savaşının Hatırlattıkları - 19 Kasım- 23 Kasım 2014


Pera Müzesi Giriş Ücretleri

Tam: 15 TL

İndirimli: 8 TL


Polonya sanatında oryantalizm sergisi, 24 Ekim 2014 - 18 Ocak 2015 tarihleri arasında Pera Müzesi'nde görülebilir. 

Pera Müzesi'ni pazartesi hariç her gün gezilebilirsiniz. Ve her Cuma 18:00 - 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilirsiniz.

Ulaşım

Adres:  Meşrutiyet Caddesi No.65 Tepebaşı - Beyoğlu - İstanbul

Telefon: (0212) 334 99 00

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X