Pera’nın yenisi Sahrap Restaurant

Beyoğlu’nun en güzel noktasında kapılarını açan Sahrap Restaurant özlediğimiz Anadolu lezzetlerini alışılmışın dışında modern olarak sunuyor.

16.10.2015

Anadolu’nun tüm şehirlerini dolaşarak edindiği lezzet deneyimini tek bir adreste buluşturan Sahrap Soysal yeni mekânı Sahrap Pera’da bu geleneğin ölmesine izin vermediği gibi dünyanın tüm ülkelerinden gelen turistlere de tanıştırma misyonu ediniyor.

sahra pera taksim

Yaşamı boyunca Anadolu mutfağını araştıran, yerinde tadan, insanlara öğreten Sahrap Hanım, bu serüveninde hep hayali olan restaurantını açmaya karar vererek paylaşmayı kendi elinden yapmaya devam ediyor. Anadolu ezgileri önce mekânın dekorasyonu ile dikkat çekiyor. Çini deseni andıran duvarlar, yer karoları, modern-oryantal yastıklar dekorasyonda ilk dikkati çeken detaylar oluyor. Çoğu obje kendi özel arşivinde yer alan aksesuarlarla dolu olan Sahrap Pera’da ev rahatlığını hissedebiliyorsunuz.

İki katlı olan mekânın üst katı toplantı yemekleri için düşünülmüş geniş bir masaya sahip, ayrıca ev konforunu aratmayan köşesinin tadı da bir başka… Alt katında hem içerde hem de dışarda oturma alanları yer alan Sahrap Pera’da yaz-kış havanın tadını çıkarabiliyorsunuz.

Sahrap Hanım, menüyü hazırlarken Anadolu mutfağından kopmadan ama her damak tadına da hitap edecek şekilde üzerinde özenle düşünerek oluşturmuş. Menüde yer alan her lezzet tamamen kendi özel tarifleri. Meze çeşitlerinde özellikle farklı tat arayışına giren Sahra Soysal, burada sunum olarak da modern bir tarz kullanmış. Erzincan tulumu ile süslü cevizli kör biber salatası, yöresel tereyağı ve karides ile süslenmiş meşhur Beyrut mezesi humus, Antakya’nın meşhur cevizli köftesi, roka püresi ile tatlandırılmış çirozlu tarama mezesi ve çıtır çıtır pişirilmiş pancar cipli levrek marin sadece bunlardan birkaçı…

Ara sıcaklarda yine Ege ve Doğu Anadolu yörelerinden tatlara yer verdikleri menülerinde ege otlu mücver, Sahrap Soysal imzalı sos ile servis edilen kalamar tava, patlıcanlı lemis pidesi favorileriniz arasında yer alacak.

Ana yemeklerde geleneksel lezzet iskenderi farklılaştırarak köfte ve kuzu şiş ile servis eden Sahrap Soysal, menüsüne UNESCO tarafından kültürel miras olarak seçilen keşkek yemeğini de eklemeyi unutmuyor. Kuzu tandır, beğendili kebap, ev mantısı, yaprak ciğer, kömür ızgarada Anadolu köfteleri menünün başlıca lezzetleridir.

Sahrap Pera’da sadece menüdeki yemeklerle sınırlı kalmıyorsunuz. Her gün misafirleri ile tek tek ilgilenen Sahrap Hanım, siz yemeğinizi yerken sürpriz bir tatla muhabbetinize dâhil ediyor. Sıcak samimi yaklaşımı ile her gün kendi memleketi Gümüşhane’ye özel siron yemeğini masa masa gezerek ikram ediyor.  Anadolu’nun neresine gidersek gidelim, bizi karşılayan güler yüzlü, misafirperver, kolları ve yürekleri ardına kadar açık insanlar bağrına basar ya sizi… İşte Sahrap Pera’da da bu misafirperverlikle her gün kapılarını misafirlerine açıyor. 


Ulaşım

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, General Yazgan Sokak No.13A Beyoğlu/İstanbul

Telefon: +90 (212) 243 16 16

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X