Şanlı Tarihiyle İstanbulspor Unutulmasın

İstanbul’un bir dönem en etkili takımlarından olan İstanbulspor’un tarihine yakından baktık.

19.3.2017

Türkiye Futbol Ligi’nde tüm Türkiye’den takımlar yer almaktadır. Ancak takımlar ve bağlı oldukları illere bakıldığında, ligde en çok İstanbul takımlarının yer aldığı görülür. İstanbul takımları- İstanbulspor da, Türkiye Ligi’nde yer alan İstanbul çıkışlı önemli takımlardandır. Kemal Halim Gürgen tarafından 1926 yılında kurulmuş olan İstanbulspor, Türk futbol tarihinin en eski takımlarındandır. İstanbul takımları içinde ilk Türkiye şampiyonu olması bakımından da önemlidir. 1932 yılında Türkiye Futbol Şampiyonası’nda bu başarıyı elde etmiştir. 2016-2017 futbol sezonunda, Süper Toto 2. Lig Beyaz Grup içinde oynuyor.

İstanbulspor Tarihçesi
İstanbulspor Tarihçesi

Kemal Halim Gürgen tarafından 4 Ocak 1926 yılında, İstanbul Erkek Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşan bir grup olarak İstanbul’un ilk spor kulübü kurulur. Cumhuriyet Dönemi olması ve kurulmasında eğitim kadrosu olması bakımından çok önemlidir. Kulüp renklerinin, okulun rekleriyle aynı olmasına karar verilmiştir. Renkler sarı ve siyahtır. Takım arması olarak da 1970’ten bu yana aynı arma kullanılır. Okul ambleminin kullanıldğı armaya son şeklini Orhan Omay vermiştir. İstanbul Erkek Lisesi Müdürü H.Besim Beyi kulübün ilk başkanıdır.

İstanbulun kulübü istanbulspor
İş adamı Cem Uzan’ın yönetim kuruluna gelmesiyle, birçok taransferin gerçekleştirildiği İstanbulspor Takımı 1994 sezonunda, 2.ligden birinci lige yükselmiştir. Yine de yapılan transferler başarılı olmamış, sağlam bir taraftar kitlesinin uzun yıllar sonucunda erimesiyle de başarı perçinlenememiştir. 2000 yılının sonuna doğru Uzan, desteğini kulüpten çekmiştir. 2004-2005 sezonuna kadar 1.ligde mücadelesini sürdüren takım, 2005 yılında 2.lige düşmüştür.

İstanbulspor Taraftarı

İstanbulspor Taraftarı
İstanbul takımlarının en eski kulübü İstanbulspor, kuruluşundan 1980’li yıllara kadar geniş bir taraftar kitlesine sahipti. Ancak uzun yıllar 1.ligde yer alamayınca, var olan geniş kitle de yavaş yavaş erimeye başlamıştır. 1990 yılların başında tekrar atağa geçen İstanbulspor, taraftar kitlesini de yavaş yavaş kazanmaya başlamış ve oluşan taraftar grubu da İstanbulls adını almıştır. İstanbulspor’un basketbol maçlarınaysa Elit Tayfa adlı taraftar grubu gider.

İstanbulspor Başarıları

  • 1932 yılında Türkiye Kupası Şampiyonası’nda şampiyonluk,
  • 1968-1994 yılları arası 2. Lig şampiyonluğu,
  • 1992 yılı, 3. Lig şampiyonluğu,
  • 1998 yılı, Türkiye Süper Lig dördüncülüğü.

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X