Şarap kültürünü tanımaya ne dersiniz?

Şarabın kültüründen tarihine, her şeyin anlatıldığı Gusto Şarap Kursu, 2 Mayıs günü İncirli Şaraphane'de başlıyor.

29.4.2015

Türkiye’nin tek içki kültürü dergisi Gusto’nun 13. yılına giren Şarap Kursları’nın Hafta sonu I. Etap’ı, Kuruçeşme’deki İncirli Şaraphane’de 2 Mayıs 2015 Cumartesi 14.00’da başlıyor.

 

 Binlerce şarabın bulunduğu ve gerek uygun fiyatlarla satın alındığı, gerek yudumlanabildiği İncirli Şaraphane’nin özel salonunda yapılacak “Şarabın Dünyasına Giriş” başlıklı I. etapta, beyaz, pembe, kırmızı ve özel şarapların temel özellikleri ile şarap tadım ve servis teknikleri öğrenilecek. Eğitimleri, Gusto Yayın Yönetmeni Mehmet Yalçın vereceği etkinlikde haftada birer kez ikişer saatlik seanslarla (14.00-16.00) dört haftada yapılacak. Kursu bitirenlere “Bronz” sertifika verilecek ve kurs tamamen yabancı şarapların tadılacağı “Bölge Bölge Dünya Şarapları” adlı ikinci kurla devam edecek. Bu kuru bitirenlere “Gümüş Sertifika”, “Büyük Şaraplar - Üzümler, Şaraplar ve Stilleri” konulu üçüncü kuru bitirenlere “Altın Sertifika” verilecek. Fransız Apelasyonlar Enstitüsü onaylı f & d kristal tadım kadehleriyle, 54 adet profesyonel şarap kokusu örneğiyle yapılacak koklama eğitimlerini de içeren I. etap kursunun her seansında, farklı üzüm ve bölgelerden 4’er adet yerli, 4’er adet de yabancı şarap tadılacak ve özellikleri anlatılacak. Her seans bitiminde, o günkü temayla ilgili kurs notları da dağıtılacak.


Gusto Şarap Kursu Programı

1. seans (2 Mayıs Cumartesi, 14.00) : Şaraba kısa bir girizgâh ve beyaz şaraplar. Şarap nedir? Nasıl yapılır? Tadım teknikleri. Türkiye ve dünyadan beyaz ve pembe şaraplar ile özellikleri, 4’er beyaz ve pembe şarabın tadımı.

2. seans (9 Mayıs Cumartesi, 14.00) : Kırmızı şaraplar. Kırmızı şarapların beyazlardan temel farkları, kalite özellikleri, Türkiye’den ve dünyadan 4’er adet kırmızı şarabın tadımı.

3. seans (16 Mayıs Cumartesi, 14.00) : Şaraptan tad almanın sırları. Şaraplara uygun kadehler, karafa süzme incelikleri, şarap servisinin temel kuralları, doğru servis sıcaklıkları, şarap-yemek uyumunun püf noktaları. Şarap nasıl yıllandırılır, hangi şaraplar yıllanmaya uygundur? Yıllanmış şarapların servis ritüelleri, şarap eskitmenin sırları. Birer yıllanmış yerli ve yabancı şarabın da aralarında bulunduğu 8 adet şarabın tadımı eşliğinde.

4. Seans (23 Mayıs Cumartesi, 14.00) : Özel şaraplar. Köpüklü şarap, şampanya, tatlı şarap, porto ve şeri’lerin ilginç özellikleri, kalite sırları, yemeklerle uyumları. Türkiye’den 1 köpüklü şarap, 2 beyaz ve 1 kırmızı tatlı şarap ile; dünyadan 1 şampanya, 1 alkolle güçlendirilmiş tatlı şarap, 1 şeri ve 1 porto şarabı tadımı.

Finalde katılımcıların “bronz sertifika” alacakları kursa, azami 30 kişi katılabilecektir. Kurs ücreti 450 TL.’dir.


Gusto’nun şarap dışında; viski ve bira eğitimleri Mayıs ayında verilecektir. Şarap ve diğer kurslarla ilgili detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak isteyenlerin, Gusto’nun 0212.237 01 12 - 237 01 17, 0545.353 96 70 numaralı telefonlarından Sezgin Bolat’ı aramaları rica olunur.

Ulaşım

Adres: İncirli Şaraphane-Kuruçeşme Mh, Öksüz Çocuk Sk Kuruçeşme/İstanbul

Telefon: +90 (212) 237 01 12 - 0545 353 9670

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X