Şükran Moral’dan yeni sergi “Welcome to Turkey”

Türkiye’deki güncel sanat tarihinin önde gelen isimlerinden Şükran Moral, “Welcome to Turkey” adlı kişisel sergisiyle galeriyi bir turizm pavyonuna dönüştürüyor.

23.9.2014

Şükran Moral, yeni sergisiyle bizlere Türkiye'nin gerçek yüzünü tekrar görüp, düşünüp sorgulmaya çağırıyor.

Girişte bize diz çöktüren “Tales to a Young Girl” video enstalasyonu ile karşılanıyoruz. Seyirci ancak bu işi diz çökerek ve küçük bir aralıktan görebiliyor. Yine bir kız çocuğuna yapılan şiddet ve zulüm karşısında özür diler gibi sanatçı tarafından diz çöktürülen günümüz insanı…

Bu diz çökmenin ardından güneş, deniz ve laleler yerine “Cehenneme Hoş geldiniz” der gibi bizi kanlı gelinliği ile bir kız çocuğu ve önünde yine kanlı bir Türkiye haritası yatağı bekliyor.

Bu yıl içinde Oldenburg’daki Edith Russ Haus’ta gösterilen “Child Bride” ve “Tales to a Young Girl” adlı iler Türkiye’de ilk kez Galeri Zilberman’da sergileniyor. Sanatsal kariyerinin başından bu yana kadın sorunlarını; çok eşli evliliği, ötekileştirilen trans bireyleri, bakireliği, kadın sünnetini, yasaklar getirilen kadın arzusunu ele alan işler üreten Şükran Moral, “hoş geldiniz” diyerek bizi görmek istemediğimiz gerçekle yüzleştiriyor.

 

Taksim, Beyoğlu'da bulununan Mısır Apartmanı kat 3'de Galeri Zilberman'da gerçekleşen sergiyi; 26 Eylül - 6 Kasım'a gezebilirsiniz. 

Ulaşım

Adres: İstiklal Caddesi, Mısır Apartmanı, Kat 3 Beyoğlu - İstanbul

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X