Sunay Akın ile Oyuncak Müzesi Üzerine

“Almanya’nın Nümberg kentinde bir oyuncak müzesi gördüm ve çok etkilendim. Sonrasında ise Berlin’den aldığım bir oyuncakla oyuncak müzesi hayalimi gerçekleştirmek için yola çıktım.”

22.1.2017

Yıllardır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncakların arasında çocukluk coşkusunu yaşamaya devam eden şair ve yazar Sunay Akın müzecilik oynadığı çocukluk günlerini, müze kurmak için kurduğu hayalleri, günümüz çocuklarının oyunlarını ve oyuncaklarını anlattı.

Önce Müzenin Oyuncağını Kurdum, Sonra da Oyuncak Müzesini

Çocukluk yıllarımın İstanbul anılarından en çok etkilendiğim Arkeoloji Müzesi’ydi. Ondan sonra annemin takılarını bir dolap çekmecesinde toplar ve müzecilik oynardım. Yani ben önce müzenin oyuncağını kurdum, sonra da oyuncak müzesini.

Harçlıklarımla Hep Oyuncak Alıyorum

Yanımda götürdüğüm harçlıklarımla, gittiğim ülkelerde antika oyuncak satan mağazalardan, açık arttırmalardan ya da bit pazarlarından oyuncaklar alıyorum.

OyuncakMüzesi

Amaç Çocukları Düşündürmek

Anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinden müzeye çok büyük ilgi var. Kuş sürüsü gibi cıvıl cıvıl içeri giriyorlar. Burada gördüklerinden de çok etkileniyorlar. Zaten burada amacımız sadece oyuncakları vitrinlere dizip sergilemek değil. Onları düşünmeye yöneltip sorgulamalarını sağlamaya çalışıyoruz. Örneğin savaşla ilgili oyuncakları sergilerken savaşın insanlığa verdiği yıkımları göstermeye çalıştık.

Yetişkinler de Çocuklar Kadar İlgililer

Yetişkinler de en az çocuklar kadar ilgililer. Burada geçmişlerini, çocukluklarını buluyorlar. Çocuklarıyla daha iyi ve sıcak bir iletişim kurma olanağı sağlıyorlar.

İlham Perilerime Ev Kurdum

Müze mitolojiden gelen anlamıyla, sözcük olarak ilham perisi demektir. Toplumlar müzelerden ilham alırlar. Müzeler, özellikle oyuncak müzeleri hayal kurmanın tarihi anlatırlar. Mesela burada Apollon 1’in oyuncağı da var, uzaya gitme düşüyle yapılan komik uzay oyuncakları da var.

Sunay Akın

Doğulu Olmanın Güzelliği ve Zenginliği

Batı ülkeleri müzecilik konusunda çok gelişmişler. Ama buna rağmen bizim tarihsel ve kültürel çeşitliliğimiz nedeniyle o ülkelerden gelen konukların bile müzemizi çok beğendiğini söyleyebilirim. Prag’da dünyanın en gelişmiş oyuncak müzelerinden birine sahip olan Çeklerin konsolosu müzemizi gezdiğinde hayran kaldı ve “burada doğulu olmanın güzelliği ve zenginliği”ni gördüğünü söyledi.

Eskiden Oyunlarda Çocuklar hep Kahraman Rolündeydi

Eskiden oyunlarda çocuklar hep kahraman rolündeydi. Oysa bugün çoğunlukla oynanan bilgisayar oyunlarında çocuklar o oyunları kurgulayanların figüranı gibiler. Oyuncak Müzesi‘ne gelen çocuklar, eskiden oyuncakların daha güzel olduğunu söylüyorlar. Annelerine babalarına onların çocukluklarındaki oyuncakları daha çok beğendiklerini anlatıyorlar.

Oyuncak müzesi sizi ve çocuklarınızı bekliyor. Gitmeden önce müze giriş saatleri ve giriş ücreti için mutlaka arayarak ya da web sitesine girerek bilgi alın.

Çocuklarınızın sömestr tatilinde gidebilecekleri müzeler ile ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Şimdiden iyi eğlenceler!

 

Ulaşım

Adres: Ömerpaşa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok. No: 17, Göztepe

Telefon: +90 216 359 45 50

 

Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Bu içeriklere de göz atmak ister misin ?

X